سفرهای نوروزی ایرانیان به جمهوری آذربایجان افزایش یافت

آستارا- سفر ایرانیان به جمهوری آذربایجان با آغاز تعطیلات نوروزی افزایش یافته و گمرک مرزی آستارا پرترددترین روزهای خود را سپری می‌کنند.

به گزارش خبرنگارمهر، در بین کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران و مردم کشور جمهوری آذربایجان ازنظر فرهنگ، رسوم، زبان و تاریخ نقاط مشترک فراوانی دارند و این اشتراک ها سبب شده همه‌ ساله، ایرانیان بسیاری در ایام نوروز به این کشور حاشیه دریای خزر سفر کنند.

طی دو روز گذشته خانواده‌های ایرانی بسیاری به صورت از طریق مرزها با خودروهای دارای پروانه خروج موقت و شماره بین‌المللی (کاپوتاژ شده) و با دریافت روادید جمهوری آذربایجان از طریق مرز زمینی آستارا دراستان گیلان وارد این کشورهمسایه ایران شده و تعطیلات نوروزی را در این کشور می‌گذرانند.

پیش بینی می‌شود در تعطیلات نوروزی ۱۳۹۷، بیش از ۵۰ هزار نفر از ایرانیان ازطریق مرز زمینی آستارا به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و سایر شهرهای گردشگر پذیر این کشور دوست و همسایه ایران سفر کنند.

جمهوری آذربایجان هم‌اکنون پس از ایران دومین کشور شیعه‌نشین در دنیابه شمار می‌رود و پایتخت آن باکو در دامنه کوه وحاشیه دریای خزر واقع شده است. باکو امروزه به عنوان یکی ازگران‌ترین پایتخت‌های دنیا محسوب شده و هزینه‌های مواد غذایی، تاکسی، بنزین، تلفن همراه، میوه، هتل و پوشاک در این کشور بیش از دو برابر ایران است.

با برنامه‌ریزی سفارت جمهوری اسلامی ایران درباکو بنر بزرگی که حاوی توصیه‌های ضروری و قوانین و مقررات برای مسافرین ایرانی عازم جمهوری آذربایجان در ایام تعطیلات نوروزی می باشد، توسط پایانه مرزی آستارا درمحوطه اصلی تردد ایرانیان دراین مرز زمینی کشور نصب شده و امسال مسافران نوروزی ایرانی با اطلاعات کاملی به جمهوری آذربایجان سفر می کنند.

یکی از موضوعات قابل توجهی که در مرز آستارا به مسافران تاکید می شود، این است که مسافرانی که قصد اقامت بیش از ۱۰ روز در جمهوری آذربایجان را دارند، حتماً در ابتدای سفر به سرویس دولتی مهاجرت این کشور مراجعه کرده و کد لازم را دریافت و تا زمان خروج از جمهوری آذربایجان این کد را نزد خود حفظ کنند.

اکثر ایرانیانی که مرز آستارا را برای سفر به کشور آذربایجان انتخاب می کنند از شهرهای رشت، تالش، تبریز، تهران، کرج، قزوین، ارومیه، انزلی و زنجان هستند.

مدیر کل گمرک آستارا در این رابطه بااشاره به شبانه روزی شدن گمرک مرزی آستارا اظهار کرد: نیروهای گمرک آستارا به صورت شبانه روزی به مسافرین، تجار و رانندگان ترانزیت داخلی و خارجی خدمات گمرکی ارائه می کنند.

رسول امیدی درگفتگو باخبرنگارمهر با بیان اینکه مسئولان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان تصمیم بسیار خوبی مبنی برشبانه روزی کردن گمرکات دو کشور گرفتند و مطمئن هستم که این تصمیم بر توسعه مناسبات اقتصادی و اجتماعی دوکشورهمسایه تاثیر مثبتی خواهد داشت، افزود: با توجه به آغاز تعطیلات نوروزی، سفرهای ایرانیان به جمهوری آذربایجان افزایش یافته و با همکاری بسیار خوب مسئولان ذیربط ایرانی و آذری علی رغم تعداد پرشمار مسافران ایرانی عازم جمهوری آذربایجان، رفت و آمدهای مرزی به خوبی و بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

جمهوری آذربایجان که همسایه شمالی جمهوری اسلامی ایران است، بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و عمده مکان‌های گردشگری آن در باکو (پایتخت) و گنجه دومین شهر بزرگ این کشور واقع است.

کد خبر 4255784

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =