برخی با گناه کردن راه بهشت را بر روی خود می‌بندند

استاد درس اخلاق شهر تهران گفت: گناهان، حسادت، بخل، کینه و هر گناه دیگری چسب‌هایی است که در ذهن ایجاد می‌کند و آن صحنه را در ذهن نگه می‌دارد و باعث خطورات ذهنی ما در نماز می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسینیه مرحوم شیخ مرتضی زاهد، طبق روال چهارشنبه‌ها مملو از جمعیتی بود که از نقاط مختلف تهران و آن هم در روز اول سال جدید و عید نوروز خود را به این مکان نورانی رسانده بودند تا پای منبر حضرت «آیت الله جاودان» اولین لحظات سال جدید خود را با بهره از مواعظ این عالم عامل آغاز کنند.

 امسال اولین روز سال جدید مقارن با سالروز شهادت امام هادی(ع) نیز بود و این جمع مومن در شب قبل در همین مکان به عزاداری و سوگواری این امام همام پرداختند.

با وجود تعطیلی اکثر جلسات دینی شهر تهران، جلسه هفتگی چهارشنبه‌های آیت الله جاودان تعطیل نبود و آیت الله جاودان در اولین جلسه درس هفتگی  چهارشنبه‌های خود که در اولین چهارشنبه سال جدید اول فروردین ماه ۱۳۹۷ برگزار شد با اشاره به اهمیت تفکر کردن گفت: قرآن با تدبر همراه با تفکر که انسان از آن حرف تازه بفهمد، عبادت است.

وی به دائم التفکر بودن علامه طباطبایی اشاره وبیان کرد: زمان جوانی جهت تشیع خانم آیت الله میلانی که از علماء بزرگ مشهد بودند، به مشهد مقدس مشرف شدم و در تشیع جنازه شرکت کردم؛ در مراسم تشیع، علامه طباطبایی نیز حضور داشتند و هر وقت ایشان را نگاه می‌کردم، می‌دیدم که ایشان اصلا اینجا نیستند و جایی دیگر در حال سیر و تفکر هستند و اصلا چیزی نمی‌گفتند. معمولا علامه خودش حرف نمی‌زد و چیزی نمی‌گفت و در حال تفکر مدام بودند، اما برای ما تفکر مقدور نیست.

چرا ما نمی‌توانیم تفکر کنیم؟

این استاد اخلاق شهر تهران با اشاره به اینکه چرا ما نمی‌توانیم چنین تفکری داشته باشیم، گفت: ما چون دور خود را شلوغ کرده‌ایم نمی‌توانیم تفکر کنیم. دقت کنید؛ هر نگاهی که می‌کنید، هر چیزی را که می‌بینید، این می شود یک پرونده و می‌رود روی هزاران پرونده بدی که از قبل درست کرده‌ایم. گناهان قبلی ما همه یک پرونده شده است و گناه جدید، پرونده جدیدی به آن پرونده‌ها افزوده می‌شود. حالا در سینه ما بی نهایت جای بایگانی پرونده است و مثل ادارات امروزی نیست که محل بایگانی تکمیل شود.

حاضر شدن همه اعمال خوب و بد در لحظه مرگ

وی افزود: در لحظه مرگ همه این پرونده های انباشته شده در سینه ما را در مقابل ما حاضر می کنند. مرحوم آیت الله حاج آقا حق شناس می فرمودند مثل یک فوت کردن زیر یک دیگ این پرونده ها را مقابل ما حاضر می کنند. همه آنچه را در این مدت زندگی در این دنیا انجام داده ایم همه آنها را به یاد ما می آورند، در آن موقع انسان بی نهایت اوقاتش با دیدن این اعمال بدش تلخ می شود؛ اما اگر در مدت حیاتش در دنیا پاکیزه زندگی کرده باشد یا اینکه این کارهای بد را با یک توبه مردانه سوزانده و پاکیزه کرده باشد، دیگر در آن لحظه مرگ چیز بدی نیست که ببیند و اوقاتش تلخ نمی‌شود.

آیت الله جاودان با بیان اینکه برخی با گناه کردن راه بهشت را بر روی خود می بندند، اظهار کرد: وقتی انسان  با گناه سنگ و کلوخ ساخته باشد و این سنگ و کلوخ ها را جلوی راه خود انداخته باشد دیگر نمی‌تواند به بهشت برود، راه بهشت را خودش بسته است. اما اگر توبه کرده باشید و این سنگ و کلوخ‌ها را از سر راهتان برداشته باشید نزول باران رحمت الهی را حس خواهید کرد، و اگر آن بارش رحمت الهی را حس کردید دیگر ترس ندارید و حتی تیر را هم مانند اصحاب امام حسین(ع) احساس نمی‌کنید.

کنترل چشم و نگاه برای زدودن خطورات ذهن

این استاد حوزوی با مهم دانستن کنترل چشم و دیدن، گفت: فردی که با چشمش روزی هزاران آدم را می بیند و به هر چیزی نگاه می کند، عکس این آدم هایی که نگاه کرده همه اینها در ذهن شما تا ابد می ماند و اگر دل سپرده به این دیدنی ها باشد دیگر این ماندن بیشتر است و همینطور هر گناهی هم که انجام دادید یک عکس در مرکز ادراک انسانی خود که از روح آدمی است ثبت می شود. نشانه دیدن این تصاویری که خودتان ایجاد کردید در نماز مشخص می شود.

چرا در نماز به ذهنمان از گذشته خطوراتی ایجاد می شود؟

آیت الله جاودان به علت ایجاد خطورات ذهنی در موقع نماز اشاره و بیان کرد: وقتی دارید نماز می‌خوانید، یک دفعه یک چیزی نامربوط از ۱۰ سال پیش به ذهن شما خطور می‌کند، بعد معلوم می شود این به خاطر آن گناه یا به خاطر آن نگاه بوده است که در ذهن شما ثبت شده و مانده است و چون فرد به این صحنه بیشتر دل بسته بوده در ذهنش با گذشت ۱۰ سال همچنان زنده است و به ذهنش خطور می کند.

وی ادامه داد: پس اگر الان هر چیزی از جلوی من رد می‌شود و من به آن نگاه کنم یک اثر در ذهن من می گذارد، و اگر دل آدم از کینه، بخل، حسادت پاک شود دیگر دلش چسب ندارد که این تصاویر در ذهنش بماند، و هر چه از جلوی چشمش رد می شود در ذهنش نمی ماند. و این گناهان، حسادت، بخل، کینه، و هر گناه دیگری چسب هایی است که در ذهن ایجاد می کند و آن صحنه را در ذهن نگه می دارد.

این استاد حوزوی افزود: حالا اگر دل چسب نداشته باشد وقتی نماز هم می‌خواند دیگر چیزی در ذهنش خطور نمی‌کند و نماز را راحت می‌خواند. با مرحوم آیت الله حاج آقا حق شناس به عمره مشرف شده بودیم و ایشان زیر ناودان طلا بودند و داشتند دعا می‌کردند و برای دعا کردن حتی اسم رئیس کاروان هم یادشان نبود و یادشان می‌رفت، و وقتی دل چسب نداشته باشد جز خدا چیزی یادش نیست.

آیت الله جاودان با تبریک سال جدید گفت: امیدوارم این سال برای همه مردم ایران و مسلمانان پر از خیر و عافیت باشد. امیدوارم در این سال جدید شاهد شکست و خواری و ذلت دشمنان اسلام باشیم و دین و دنیای ما، اخلاق ما، خانواده‌های ما در پناه ولی‌اش، امام زمان(ع) از همه خطرات و بلایا محفوظ بماند و سالی پر از برکت برای همه باشد.

گزارش؛ امیرمحسن سلطان احمدی

کد خبر 4257706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =