دیدار جمعی از مسلمانان زیمباوه بامعاون رییس جمهور

جمعی از مسلمانان مقیم زیمبابوه با «کمبو موهادی» معاون رییس جمهور این کشور دیدار و مطالبات و مسائل خود را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعی از مسلمانان مقیم زیمبابوه در یک تجمع پنج هزار نفری که در استادیوم مرکزی شهر برگزار شد با  «کمبو موهادی» معاون رییس جمهور این کشور دیدار کردند.

دراین گردهمایی که با حضور نمایندگان گروههای مختلف مسلمانان اعم از شیعه و سنی که از اقصی نقاط کشورآمده بودند برگزار و توسط تلویزیون دولتی و اصحاب رسانه و روزنامه نگاران آزاد بطور مستقیم پوشش داده می شد ابتدا نماینده جوانان مسلمان پشت تریبون قرار گرفت و از دولت خواست در بازسازی اقتصاد کشور نقش مهمتر و سازنده تری به جوانان داده شود.

دومین سخنران این گردهمایی که در آن مسلمانان تاجر آسیایی تبار از کشورهای هند و پاکستان حضور پررنگی داشتند یک بازرگان مسلمان بود که ضمن تایید گفته های سخنران قبلی، از دولت این کشور خواست تا ساز و کار بانکداری اسلامی را در این کشور فراهم نماید که این نکته با استقبال از سوی جمع مواجه شد و مورد تشویق آنان قرار گرفت.

شیخ اسماعیل دعا به عنوان رییس شورای عالی امور اسلامی زیمبابوه سومین سخنران این اجتماع بود که به طرح خواسته های مسلمانان پرداخت. وی حذف کلمه « بیگانه» را از کارت شناسایی مسلمانانی که در دهه های گذشته به این کشور مهاجرت نموده اند به عنوان اولین خواسته مسلمانان مطرح کرد و درادامه افزود: رعایت حجاب نیز برای زنان و دختران مسلمان باید در دانشگاهها و موسسات آموزشی و نیز محل کار به رسمیت شناخته شود.

قانونی شدن حق اهدای زمین به مسلمانان کهنسال با توجه به تقسیم اراضی که در زمان بازپس گیری اراضی از بریتانیایی تبارها انجام شد نیز مسئله دیگری بود که در قالب درخواست طرح گردید. نکته دیگری نیز که مورد مطالبه قرار گرفت، به رسمیت شناختن « گواهی نکاح» مسلمین از سوی محاکم قضایی و حقوقی زیمبابوه بود.

معاون رییس جمهور زیمبابوه به عنوان سخنران اصلی گردهمایی با بر حق دانستن مطالبات مطروحه، آنها را از حقوق حقه شهروندی دانست و افزود: تمامی این درخواستها با نگاه مثبت بررسی و اجرا خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به مسئله اختصاص اراضی گفت:  این مسئله باید در قالب یک برنامه زمان بندی شده اجرا شود و من مانعی برای اجرای آن نمی بینم. این گردهمایی با ذکر دعای خیر برای مسلمانان و کشور زیمبابوه توسط « مفتی منک» به پایان رسید.

کد خبر 4272635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =