انتقاد از نابودی باغ شهر تبریز/ ضرورت توسعه فضای سبز شهر

تبریز- رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر تبریز با انتقاد از نابودی باغ شهر تبریز اظهار داشت: متأسفانه در شرایط فعلی چیزی به نام باغ شهر تبریز برجای نمانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلام حسین مسعودی ریحان ظهر امروز یک شنبه در جلسه شورای شهر تبریز اظهار داشت: این باغ شهر تبریز به باغ بتن تبدیل شده و دیگر باغی در تبریز باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه معتقدم درختان مجتمع‌ها و ساختمان های شخصی را هم باید حفظ کنیم، ادامه داد: حفظ محیط زیست از واجبات کارهای ما است و این کار، نیازمند فرهنگ سازی است و جا دارد که قسمتی از اعتبارات به این مسئله اختصاص یابد و با ایجاد انگیزه در افراد برای نگهداری باغ ها که خود یک بحث فرهنگی است، از محیط زیست و باغ های مان محافظت کنیم.

ساخت ساختمان های بتنی و تخریب باغ های تبریز

فرج محمد قلی زاده؛ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی این شورا نیز با بیان اینکه ممکن است مردم از سود زمین خود برای حفظ فضای سبز نگذرند، اظهار داشت: تا به امروز با این مشکل مواجه بوده ایم و جا دارد متوجه باشیم که این مسئله از عدم مدیریت صحیح خود ما ناشی شده است و اگر چنانچه شهرداری توانایی آبیاری فضای سبز را نداشته باشد، نباید از مالک چنین انتظاری را داشته باشیم.

وی با اظهار بر اینکه بهتر است تنها با کلیات مطرح شده، موافقت کنیم، ادامه داد: اول باید کلیات طرح مطرح شود و در ادامه برای بهبود وضعیت برنامه ریزی کنیم. چون عدم مدیریت باعث شده است باغ های منطقه چای کنار از میان برود و تدریجاً ساخت ساختمان های بتنی در منطقه به اوج برسد.

بسیاری از درختان در تبریز بیمار هستند

معاون خدمات شهری شهرداری تبریز در صحن علنی امروز با اظهار بر اینکه باغ های تبریز و حومه در شرف نابودی هستند، ادامه داد: تبریز باغ های زیادی وجود دارد، اما به علت در معرض دید نبودن شان در شرف نابودی هستند و متأسفانه تمام درختان شناسنامه دار شهر نیز به دلیل عدم مدیریت، در حال از بین رفتن هستند و باید و برای نجات آنان از مرگ اقدام شود.

وی با تکیه بر لزوم حفظ فضای سبز شهر و ایجاد شناسنامه برای آن ها و بیان اینکه کلیه باغ های تبریز و درختان موجود در شهر شناسنامه دارند، ابراز داشت: متأسفانه اکثر درختان شهر دچار بیماری هستند و به علت وجود قابلیت انتقال بیماری درختان به یکدیگر، لازم است در اسرع وقت از شیوع این بیماری به درختان سالم جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به درمان بعضی از درختان بیمار، ادامه داد: تبریز با مشکل مدیریتی و نگهداری فضای سبز مواجه است و این در حالی است کهبا مدیریت بسیار خوب در مشهد توانسته اند تمام مشکلات فضای سبز این شهر را برطرف سازند.

برزگر جلالی با بیان اینکه فضای سبز همانند کودک نیازمند نگهداری است، ادامه داد: متأسفانه به لحاظ عمر کم سمت مدیران، فرصت انتقال مسایل جدّی شهری وجود ندارد و جا دارد متذکر شوم که مالک باغ های شهر و حومه موظّف به حفظ فضای سبز خود هستند و در غیر این صورت، باید باغ های آنان وقف شود.

وی در پایان با تکیه بر پیشنهاد های تقی پور و بیان اینکه این پیشنهاد ها، خوب هستند، گفت: اما با این حال در وضعیت موجود، در وهله نخست باید مالک را موظف به حفظ فضای سبز کنیم و در صورت عدم پذیرش مالک، شهرداری با حکم دادگستری برای حفظ فضای سبز اقدام به تملک کند.

کد خبر 4295598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =