هدف بیوترویسم ضربه به نیروی انسانی کارآمد است

سنندج- رییس اورژانس کشور با اشاره به اینکه بیوتروریسم فقط مختص مباحث ویروسی نیست، گفت: در بیوترویسم هدف اصلی و نهایی ضربه به نیروی انسانی کارآمد است.

به گزارش خبرنگار مهر، پیرحسین کولیوند امروز دوشنبه در همایش منطقه ای مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزارشد، با اشاره به اینکه سرویس های اطلاعاتی غرب عامل اصلی مبحث بیوتروریسم هستند، گفت: این سرویس هاخود آغازگر حملات بیوترویسم هستند ولی همواره افراد و گروه های دیگری را متهم به انجام این حملات می کنند.

وی با اشاره به اینکه بیوتروریسم فقط مباحث ویروس نیست، عنوان کرد: این اقدام از طریق مهندسی ژنتیک و اسانس ها، مکمل های غذایی و لوازم آرایشی ارزان قیمت هم وارد می شوند.

وی با بیان اینکه معمولا کشورهای در حال توسعه هدف اصلی تروریست ها بوده و هست، اظهارداشت: خیلی از داروها با هدف بحث بیوتروریسم وارد کشورهای جهان سوم می کنند.

 رییس اورژانس کشور بیان کرد: ۸۰ درصد داروهای تایید شده امریکا در کشورهای افریقایی مورد آزمایش قرار داده می شوند سپس برای بیماران در این کشور تجویز می کنند.

کولیوند اضافه کرد: در بیوترویسم  علاوه بر ایجاد اخلال در مسائل  اقتصادی هدف ضربه به نیروی انسانی کارآمد است.

وی با اشاره به اینکه رهبرمعظم  انقلاب بر پیشگیری قبل از درمان در این حوزه تاکید کردند، گفت: در پدیده بیوتروریسم به ویژه قسمت زیستی با دو بخش کلاسیک و نوین مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: از جمله الزامات وجود قرارگاه زیستی در کشور شناسایی و تشخیص عوامل زیستی و تهدید زا ،منشا آلودگی ها و برقراری نظم و امنیت در محل رخدادهای زیستی است.

رییس اورژانس کشور ادامه داد: چالش هایی در این مسیر وجود دارد و باید با برنامه ریزی برآن ها غلبه کنیم و این کار مستلزم شناخت صحیح است.

کولیوند یکی از چالش های این حوزه را نبود درک مشترکی از تهدیدات زیستی  در دستگاه ها خواند و گفت: ما در انتقال تجارب نباید خساست به خرج دهیم و باید در راستای تقویت بیشتر زیرساخت ها تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: حوادث زیستی و بیوتروریستی قدرت آسیب بیشتری دارند و اگر خود را واکسینه نکنیم این هجمه ها ما را از بین می برد.

وی مهمترین اولویت در پدافند زیستی را سند راهبردی ذکر کرد و افزود: برای عملی کردن اسناد عملیاتی باید همکاری و تعامل داشته باشیم.

کد خبر 4296152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =