۱۹ دی ۱۳۸۵، ۱۲:۴۱

سخت گیری والدین عامل اصلی افت تحصیلی 40 درصد دانش آموزان

سخت گیری والدین عامل اصلی افت تحصیلی 40 درصد دانش آموزان

یک متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی معتقد است: سخت گیری های تربیتی و تحصیلی والدین باعث افزایش افت و ترک تحصیل در بین دانش آموزان شده است.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: گرچه 40 درصد نوجوانان به دلیل سخت گیرهای کاذب تربیتی و تحصیلی والدین ترک تحصیل می کنند اما برخی والدین نیز با بی توجهی نسبت به کسب علم و دانش میل به تحصیل را در فرزندان خود از بین می برند.

وی تصریح کرد: همان گونه که سخت گیری های انضباطی باعث افت تحصیلی ، افسردگی و فرار از خانه می گردد ، بی توجهی به اصول تربیتی می تواند آینده فرزندان را به مخاطره اندازد و این امری است که اغلب والدین نسبت به آن بی توجه هستند.

ابهری گفت: برخی والدین با کم اهمیت جلوه دادن تحصیل ، میل به کسب علم را در بین فرزندان خود در مقاطع متوسطه و دانشگاهی را از بین می برند در واقع چنین والدینی همواره در مقابل فرزندان خود عنوان می کنند که با مدرک تحصیلی نمی توان گذران زندگی کرد و باید به دنبال کسب حرفه بود واین امر عاملی می شود تا اشتیاق به تحصیل در فرزندان تا حد بسیاری کمرنگ شود.

وی اظهار داشت: نوجوانانی که در اطراف خود افرادی را مشاهده می کنند که بدون تحصیلات دانشگاهی و یا حتی متوسطه درآمدهای بالایی کسب می کنند نسبت به کسب علم بی علاقه شده و در نهایت تصمیم می گیرند که ترک تحصیل نموده و مشغول به کار شوند.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر آمارهایی که در ارتباط با پزشکان و افراد تحصیلکرده بیکار در جامعه عنوان می شود باعث ترس نوجوانان از بیکار ماندن می شود و در نهایت درصدی از آنان تصمیم به ترک تحصیل می گیرد.

کد خبر 432112

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha