لزوم مدیریت مصرف آب کارون در شمال خوزستان

اهواز- مشاور استاندار خوزستان در امور آب گفت: اگر مصرف آب در شمال خوزستان مدیریت نشود، برداشت آب از کارون این رودخانه را در پایین دست با مشکل مواجه می کند.

مهدی قمشی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برداشت آب از کارون برای شهرهای پائین دست بر این اساس انجام می شود که مقدار مصرف شهرهای شمالی استان از این رودخانه به صورت صحیح تر و بهینه تری صورت پذیرد.

وی افزود: در شمال استان بار مصرف آب بر روی رودخانه کارون بسیار بالا بوده و وضعیت این رودخانه در اهواز و پائین دست آن فوق بحرانی است؛ زمانی اجرای طرح های برداشت آب توجیه پذیر خواهد بود که اقدامات صرفه جویی و بالا بردن راندمان آب کشاورزی و کاهش مصرف در شمال خوزستان به نتیجه برسد.

قمشی گفت: اگر این اقدامات به نتیجه نرسد، برداشت آب از کارون به جز وخیم‌تر کردن شرایط چیز دیگری در بر نخواهد داشت.

رئیس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: متأسفانه در استان خوزستان به جز رودخانه کارون، منبع آبی دیگری برای جبران مشکلات رودخانه های زهره و جراحی وجود ندارد از این رو باید موازی با برداشت آب از این رودخانه، اقدامات مربوط به کاهش مصرف در شمال استان انجام شود.

قمشی بیان کرد: طرح های توسعه نیشکر با مدیریت صحیح ۳۰ درصد آب مازاد مصرفی خود، می توانند نقش مهمی در این فرایند داشته باشند.

مشاور استاندار خوزستان در امور آب اظهار کرد: اگر میزان مصرف آب شمال استان همچون سال های گذشته باشد، در پائین دست رودخانه کارون به ویژه در شهرهای آبادان، خرمشهر و نخیلات اروندکنار با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

کد خبر 4326003

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =