بهره برداری رسمی از پنج پروژه عمرانی در شهر تهران

پروژه پل دسترسی از بزرگراه امام علی(ع) به سمت غرب بلوار ارتش و مسیر راستگرد غرب به جنوب این تقاطع، به همراه ۴ پروژه عمرانی دیگر، روز شنبه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ پروژه پل دسترسی از بزرگراه امام علی(ع) به سمت غرب بلوار ارتش به همراه مسیر راستگرد غرب به جنوب تقاطع، فاز نخست تونل ارتباطی خیابان آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، مقاوم سازی و تغییر وضعیت پل کریمخان، کانال کمکی سرخه حصار(حدفاصل میدان بسیج تا پل دولت آباد) و بهسازی جاده دسترسی به مجتمع پسماند گود آبعلی، عناوین طرح هایی است که صبح روز شنبه دوم تیرماه سال جاری طی مراسمی با حضور مهندس سید محمدعلی افشانی شهردار تهران رسما به بهره برداری می رسند.

پل دسترسی از بزرگراه امام علی(ع) به سمت غرب بلوار ارتش و  مسیر راستگرد غرب به جنوب این تقاطع، بخش های دیگری از هسته مرکزی پروژه احداث پل های تقاطع‌ غیرهمسطح بلوار ارتش با بزرگراه‌های امام علی(ع) و شهید صیاد شیرازی است و با گشایش آنها نه تنها دسترسی ایمن و سریع شهروندان به غرب بلوار ارتش و میدان اقدسیه تامین خواهد شد بلکه امکان جمع آوری بار ترافیک شاخه شمالی محور دارآباد و هدایت آن به بزرگراه امام علی (ع) فراهم می شود.

از طرفی طبقه دوم تونل آرش-اسفندیار که به عنوان فاز نخست این پروژه راهگشای ترافیکی شناخته می شود، شامل بیش از ۶۰۰ متر طول مسیر تونلی و رمپ های ورودی و خروجی است. این معبر زیرزمینی با عبور از زیر بزرگراه مدرس، خیابان آرش غربی را به خیابان آرش شرقی متصل ساخته و ضمن کاهش گردش های اضافی، به بهینه سازی مصرف سوخت و زمان سفرهای درون شهری در محدوده منطقه ۳ کمک شایان توجهی کرده است. گفتنی است فاز نخست تونل آرش- اسفندیار پیش از این مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفته و تحویل شهروندان شده است.

اما متعاقب آنکه تبدیل پل‌های فلزی شهر تهران به پل‌های کامپوزیت بتنی، به عنوان راهکاری مناسب برای بهینه سازی هزینه‌های نگهداری و مرمت این دسته از پل‌ها مورد توجه مدیران شهری قرار گرفت، تلاش برای مقاوم سازی و تبدیل وضعیت پل کریمخان از تیرماه سال ۱۳۹۶ آغاز شد. این پل پس از طی اقدامات مربوط به مقاوم سازی، در ادامه مرحله نوسازی و تبدیل وضعیت عرشه شمالی را طی تعطیلات نوروز امسال پشت سر گذاشت و حالا با اتمام عملیات اجرایی عرشه جنوبی همزمان با عید سعید فطر، از یک سازه موقت و نا ایمن به یک پل دائمی و مقاوم در برابر بارهای ناشی از زمین لرزه تبدیل شده است.

پروژه بعدی کانال کمکی سرخه حصار (حدفاصل میدان بسیج تا پل دولت آباد) است؛ کانالی به طول تقریبی ۲۴۰۰ متر(به عرض ۵ تا ۶ متر و عمق ۴ متر) که در ادامه تونل کمکی کانال ابوذر واقع شده و هدف از اجرای آن، افزایش ظرفیت کانال قدیمی سرخه حصار به عنوان یکی از مهمترین مجاری عبور آب های سطحی  شهر تهران می باشد. پروژه پنجم بهسازی جاده پسماند گود آبعلی شامل احداث جاده ای به طول ۲۵۰۰ متر در دو لاین رفت و برگشت و با عرض تقریبی ۳۰ متر در اراضی حدفاصل سرخه حصار و جاجرود بوده و هدف از اجرای آن، کاهش تراکم ترافیک و تسهیل تردد کامیون‌های حمل نخاله در مسیرهای منتهی به گود آبعلی است.

کد خبر 4326091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =