هند به هر قیمتی اورانیوم وارد می کند

یکی از میانجی های توافق هسته ای دهلی- واشنگتن اعلام کرد که هند به هر قیمتی در صدد واردات اورانیوم از خارج است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل خبرگزاری پی تی آی هند، "اشلی تلیس" در شهر بمبئی در جمع یک جامعه بازرگانی گفت:" هند باید برای تامین آینده راکتورهای بارآور خود و برنامه های راکتور توریوم برای انرژی اتمی، به هر قیمتی اورانیوم خود را وارد کند.

تلیس که یکی از معماران توافق هسته ای دهلی - واشنگتن است، درباره توافقی که بین جرج بوش رئیس جمهور آمریکا و مانموهان سینک نخست وزیر هند در 2 مارس سال 2006 (11 اسفند سال 1385) صورت گرفت و چندی پیش نیز بوش آن را پس از تصویب کنگره امضا کرد، می گوید: برنامه های راکتورهای توریم و بارآور باید موفق شود.

او که درباره "آینده توافق و همکاری هسته ای فرصتها و جایگزینها" صحبت می کرد، اضافه کرد: واردات سوخت فلزی همچنین برای توسعه راکتورهای آب سنگین فشرده شده بیش از 10 هزار مگاوات هم، مفید فایده خواهد بود.

وی افزود: از آنجائیکه هند دارای منابع محدود اورانیوم است، هر نوع برنامه بلندپروازانه در خصوص راکتورهای بارآور به واردات این نوع محصول متکی است.

وی همچنین توافق هسته ای کشورش را با آمریکا بسیار مهم ارزیابی و اضافه کرد: این توافق برای تغییر جهت سیاست خارجی غیرسازنده 30 ساله آمریکا در قبال هند و همچنین نگاه آمریکا برای افزایش سود اقتصادی بدون منهای منافع هند در خودکفایی در انرژی بسیار مهم بود.

این مقام هندی همچنین این توافق را تنها در حوزه انرژی صلح آمیز هسته ای می داند و بر این نکته تاکید دارد که این توافق ارتباطی با برنامه های هسته ای نظامی هند ندارد.

آمریکا چند دهه بود که هند را بخاطر آزمایش هسته ای و تعقیب برنامه های تسلیحات هسته ای تحریم کرده بود و با توافق اخیر که واشنگتن قول داده است تا کمک هایی را در زمینه فناوری هسته ای به دهلی ارائه دهد عملاً این تحریمها نقض می شود و منتقدین، سیاست آمریکا را در این زمینه دوگانه توصیف می کنند.

وی افزود: مسائل تسلیحاتی مورد بحث نیستند آنچه که هند در صدد گفتگو درباره آن با آمریکاست تنها بحث انرژی است.

آمریکا در توجیه توافق هسته ای بر این نکته تاکید دارد که این توافق می تواند متضمن کنترل بر تاسیسات و برنامه های تسلیحات هسته ای هند باشد اما دهلی این توافق را تنها در حوزه غیر نظامی می داند و هرگونه افزودن بندی به توافق را رد کرده است.

کد خبر 434075

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =