۱۴ برنامه دولت برای بیش از یک میلیون فرصت شغلی

سخنگوی دولت گفت: مقرر شد برای ایجاد حدود ١ میلیون و ٣٣ هزار فرصت شغلی از طریق اجرای ١٤ برنامه، حدود ٦٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان سرمایه گذاری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز(سه شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات وزیران دو مصوبه در خصوص آیین نامه های اجرایی تبصره ٥ و ١٨ داشتیم که اهمیت آن در اقتصاد ملی زیاد است. در تبصره ٥ اجازه داده شد که ١٠٠ هزار میلیارد تومان از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک ها که از دولت طلب دارند، توسط دولت تسویه شود.

آیین نامه دولت برای برداشتن بار از دوش بنگاه های اقتصادی

وی افزود: این آیین نامه روز یکشنبه تصویب شد و از این تاریخ افرادی که از دولت طلبکار و به بانک ها بدهکار هستند می توانند اسناد تسویه از دولت دریافت کنند و بانک ها همین اسناد را که به بانک مرکزی بدهکار هستند را تحویل بانک مرکزی دهند که در نتیجه دولت بدهکار بانک مرکزی می شود.

نوبخت ادامه داد: حسن این کار این است که بار بزرگی از دوش بنگاه های اقتصادی برداشته شود و دیگر اینکه صورت وضعیت مالی بانک ها نیز مشخص خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه شورای عالی پول و اعتبار در هفته گذشته تصریح کرد: در این جلسه ترازنامه بانک مرکزی گزارش شد. در این ترازنامه مشخص شد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان است به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته و از این میزان ٥٨٠٠ میلیارد تومان آن مربوط به بدهی سازمان هدفمندی یارانه ها در سال ٨٩ یا ٩٠ برای پرداخت یارانه ها است.

ایجاد ۱ میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی از طریق ۱۴ برنامه

نوبخت ادامه داد: تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ١٨، دیگر اقدام جلسه هیات دولت بود که در آن مقرر شد برای ایجاد حدود ١ میلیون و ٣٣ هزار فرصت شغلی از طریق اجرای ١٤ برنامه، حدود ٦٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان سرمایه گذاری شود. آنچه این مبلغ را تشکیل می دهد ردیفی خاص است که در تبصره ١٨ مبلغ آن ٣ هزار میلیارد تومان و مبلغی از دیگر تبصره این ماده است و ١٢ هزار ٤٠٠ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی برداشت می کنیم تا منابع اشتغال را فراهم کنیم. ١٥ هزار میلیارد تومان صندوق توسعه بانکی و ٣٠ هزار میلیارد تومان نیز نظام بانکی تقبل خواهد کرد.

بخش مسکن می تواند ٣٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد کند

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از بزرگترین بخش ها برای تولید اشتغال که ربطی به تحریم و ترامپ و ارز ندارد، بخش مسکن است که می تواند ٣٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد کند، تصریح کرد: هم اکنون در دفتر رئیس جمهور جلسه نوسازی بافت های فرسوده با حضور استانداران و شهرداران شهرهای بزرگ در حال برگزاری است که قرار است در خصوص این حوزه اشتغال زا بحث و تصمیم گیری شود. قرار شد ٢٠٠ هزار مسکن در بافت فرسوده مسکن بویژه در شهرهای بزرگ نوسازی کنیم.

افزایش ۶۱ درصدی حساب خزانه دولت

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان جزئیاتی از وضعیت خزانه، اظهار داشت: تا ١٤ تیرماه کل منابع بالغ بر ٨٢ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان است که نسبت به مبلغ سال قبل یعنی ٥١ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان، ٦١ درصد افزایش یافته است. از این مبلغ ٦٨ درصد از افزایش منابع بر عهده نفت بود.

نوبخت گفت: اعتبارات هزینه ای ٦ درصد نسبت به پارسال افزایش داشت. ٢٣ هزار و ٢٦٠ میلیارد تومان پرداخت عمرانی داشتیم که سال گذشته در زمان مشابه ١٠٤٤ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: برای حوادث غیرمترقبه سال گذشته ٦٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان پرداخت شد، اما امسال ٨٣١ میلیارد تومان پرداخت کرده ایم. پارسال ١٥ هزار میلیارد تومان از تنخواه استفاده کردیم در حالی که تا به امروز ٢٨٠٠ میلیارد تومان استفاده کردیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون لزوم انعکاس خدمات دولت، گفت: اخبار منفی و مایوس کننده اقتصادی همه اقتصاد ما نیست. این اخبار باعث می شود تا رئیس جمهور کشوری به دروغ بگوید اقتصاد ایران در حال فروپاشی است. دولت پروژه های خوبی در دست اجرا دارد؛  مانند شبکه ریلی که راه آهن مراغه ظرف ماه آینده افتتاح خواهد شد.

نوبخت گفت: کار منتقدان این است که ما را نقد کنند و انتظار تمجید نداریم اما از رفقایمان نیز انتظار حمایت و روحیه دادن داریم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص یکی از دلالان بازار سکه و ارز، گفت: اینکه بانک مرکزی برای کنترل بازار مداخلاتی داشته، تردیدی نیست اما در این مورد خاص صورت شفافی برای بنده وجود ندارد.

تلاش کرده ام به رئیس جمهور وفادار بمانم

نوبخت در خصوص ریشه مخالفت ها با دولت، تصریح کرد: تلاش کرده ام به رئیس جمهور وفادار بمانم و این خط اعتدال که در تعامل با اصلاح طلبان پیش آمده را ادامه دهیم. هیچوقت آقای رئیس جمهور در جلسه ای نداریم و نمی شود از من شنیده باشد و تمام تلاشم این بوده که در راه تعریف شده از سوی ایشان باشم.

سخنگوی دولت ادامه داد: من روش متفاوت مدیریتی را در این پست مالی دارم و می خواهم کلید باشم نه قفل. البته این کلید همه قفل ها را باز نمی کند اما تلاش مان را می کنیم.

خبر بازداشت برخی از مدیران وزارت صنعت صحت دارد/ درخواست رئیس جمهور از قوه قضائیه

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی پیرامون بازداشت برخی از مدیران وزارت صنعت، گفت: متاسفانه چنین خبری درست است و عده ای که در موضوع واردات خودرو نقش آفرینی کرده اند بازداشت شده اند و رئیس جمهور نیز از قوه قضائیه خواسته اند که با قاطعیت و نهایت سخت گیری برخورد کنند.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات دولت برای ایجاد فضای باز سیاسی، اظهار داشت: نگاه دولت به مباحث سیاسی و اجتماعی در چارچوب منشور حقوق شهروندی منعکس کرده است. تامین حقوق اجتماعی در برخی موارد نیازمند قانون و برخی موارد اصلاح قانون است. جلسه سران سه قوه در راستای این است که اگر نیاز به قانون و یا ایمن سازی اجرای آن داریم، انجام شود.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون نقش داشتن در تغییر اسحاق جهانگیری گفت: همه این‌ها دروغ است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون ایجاد ستاد اطلاع رسانی تحریم ها، اظهار داشت: ما باید برای شرایط جدید نهادسازی کنیم. ذیل تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی مقرر شد ستادی را برای اطلاع رسانی فعال کنیم.

اینکه صادرات نفت صفر شود حرف پوچ و بیهوده ای است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون بسته پیشنهادی رئیس جمهور به کشورها و فروش نفت، تصریح کرد: نفت یکی از موضوعاتی است که ما از طرف های برجام انتظار داریم. نظام بانکی، پتروشیمی، کشتیرانی و ... دیگر مواردی است که مطرح می شود. اینکه صادرات نفت صفر شود حرف پوچ و بیهوده ای است که جواب آن داده شد، ما دنبال این هستیم که بجز سهمیه اوپک محدودیت دیگری نداشته باشیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی پیرامون مطالبات گندم کاران، گفت: تلاش می کنیم تا آبان ماه بقیه مطالبات ناشی از خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم.

نوبخت در خصوص وضعیت زلزله زدگان شهر سرپل ذهاب، اظهار داشت: دولت تعهداتش در قبال زلزله زدگان را انجام می دهد، شما خودتان ببینید به تعهدات عمل شده یا خیر. هرکس باید خودش خانه بسازد و دولت به آنها کمک می کند. دولت فرمول مشخصی برای کمک به زلزله زدگان دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون حضور وزرا و رئیس جمهور در بین مردم، گفت: هم وزرا و هم خود رئیس جمهور بین مردم حضور می یابند. اگر وزیری به استانی سفر می کند، به نمایندگی از طرف دولت است و توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب نیز نافع است.

وی افزود: در سفرهای استانی رئیس جمهور به ٣١ استان، ١٢٠٠ پروژه را دستور دادند که ٢٤ هزار میلیارد تا آغاز دولت دوازدهم پرداخت شود که تا ٣٤ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون سفر علی اکبر ولایتی به روسیه، اظهار داشت: در این سفر همه توافقاتی که وجود داشت، روسیه بر آنها باقی بود و نه تنها انگیزه اش تقلیل پیدا نکرده بود بلکه انگیزه مضاعفی داشتند و آمادگی سرمایه گذاری عظیمی در طرح های زیربنایی ما دارند.

برق به عراق صادر نمی کنیم

وی در پاسخ به سوالی پیرامون قطع صادرات برق از ایران به عراق، عنوان کرد: صادرات برق به عراق داشتیم اما در شرایط فعلی که ما خودمان کمبود برق داریم،  چنین کاری انجام نمی شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون گزارش اخیر رسانه های آمریکایی در خصوص سرقت اسناد هسته ای از ایران، گفت: اینها حرف های سوخته شده چند ماه پیش است که آنها را تکرار می کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اظهارات اخیر احمد توکلی مبنی بر نرخ ارز ٣٥٠٠ تومان و اصلاح نظام کوپنی، تصریح کرد: این اعداد و ارقام همگی مبانی نظری دارد و بر پایه تئوری اقتصادی نسبت به متغیرها است. تئوری ما مکتب اقتصادی دولت-بازار است و برای ارز هم سیاستمان شناور و مدیریت شده است کما اینکه نرخ های غیررسمی فعلی نیز مکانیزمی برای قیمت یابی است.

وی افزود: در هر شرایطی کالاهای اساسی مردم را امکان ندارد با قیمتی بیشتر از ٤٢٠٠ یا ٤٣٠٠ وارد کنیم. رئیس جمهور هم اعلام کردند که همه کالاهایی که با ارز دولتی وارد می شود اعلام شوند.

زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده‌ایم، مردم نباید سختی بکشند

نوبخت ادامه داد: برای ما قابل تحمل نیست زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده ایم، مردم سختی بکشند و از دستگاه های نظارتی می خواهیم برخورد جدی داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات خطیب جمعه تهران در خصوص استقلال بانک مرکزی، اظهار داشت: طبعا هرچه مداخلات دولت در بانک مرکزی کمتر باشد می تواند مستقل‌تر عمل کند. منتهی شرایطی وجود دارد که در همان خطبه های نماز جمعه حرف دیگری در خصوص موسسات مالی می زنند و بانک مرکزی مجبور می شود که ٢٣ هزار میلیارد و یا تا ٣٥ هزار میلیارد تومان پول پرفشار برای تسویه طلب ها تزریق کند.

وی افزود: این نقدینگی است که اثرش در پایه پولی و ضریب فشار باقی می ماند. بانک مرکزی اگر مستقل شود، باید لیبرالی عمل کند.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون شایعات مطرح شده در خصوص ارتباط خاموشی های اخیر با توافقنامه پاریس، گفت: کاهش ١٢ درصدی مصرف سوخت های فسیلی در این توافقنامه وجود دارد اما ارتباطی با خاموشی های اخیر ندارد.

برای نان یارانه سنگینی پرداخت می‌کنیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر پیرامون سرانجام نرخ بنزین و نان، گفت: بازگشت کارت های سوخت به جایگاه‌ها برای کنترل مصرف است و نظام کنترلی ما را قوی می کند، اما لزوما معنای دونرخی شدن بنزین و سهمیه بندی را ندارد.

نوبخت ادامه داد: برای نان یارانه سنگینی پرداخت می کنیم. ما باید با تسهیلات و امتیازاتی ارائه می دهیم که به آنها کمک شود. دولت تحت فشار است اما دلش می خواهد به آنها کمک کند اما بدلیل کمبود منابع نمی‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون ایراد شورای نگهبان به لوایح چهارگانه، خاطرنشان کرد: دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تاکید می کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد.

وی افزود: تمام تلاش ترامپ این است که کشورها را با خود علیه ما همراه کند اما ناموفق است. نگاه دولت بر این است که اگر شورای نگهبان نظری دارد، مجلس آن را برطرف کند چراکه دولت به تصویب این لوایح نیاز دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رئیس‌جمهور درخواستی از مجلس درخصوص اقدام برای تغییر در کابینه داشته است؟ اظهار داشت: خیر.

نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون احکام برخی از دانشجویان دستگیرشده در حوادث دی ماه و نامه اساتید به رئیس‌جمهور و اینکه گفته شده مرجع بازداشت وزارت اطلاعات است، تصریح کرد: از آقای دکتر علوی خواهش می‌کنم در این باره پاسخگو باشند تا مثل آن موردی که گفتند افراد جاسوس هستند و نیستند، نشوند.

سخنگوی دولت درخصوص تغییر ساعت کار ادارات و دستگاه ها در تیرماه و احتمال ادامه داشتن این روند، گفت: قطعا بلند نیست و قرار است در تیر و مرداد اجرایی شود و با کاهش دما ساعات کار به روال سابق برمی‌گردد.

نوبخت در پایان درباره بازدید بازرس‌های آژانس انرژی اتمی از دانشگاه ها در تهران، خاطرنشان کرد: از آقای دکتر صالحی در این مورد باید پرسید.

کد خبر 4349220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =