آزادی «قنیطره»؛ کابوس صهیونیستها

حضور نیروهای مقاومت در قنیطره موازنه راهبردی را به سود آنان تغییر داده و دست برتر ارتش سوریه را برای رصد دقیق تر فعالیت های دشمن صهیونیستی به ویژه در بعد اطلاعاتی و مخابراتی فراهم کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-امیر حسین رجبی معمار: روند پیشروی ها و پیروزی های ارتش سوریه و مقاومت همچنان ادامه دارد و منطقه قنیطره نیز با پاکسازی کامل تروریست ها و اهتزاز پرچم ملی سوریه در این شهر به فهرست سرزمین های آزادشده سوریه افزوده شد. قنیطره به رغم مساحت اندکش اما از جمله راهبردی ترین نقاط این کشور به شمار آمده و آزادی آن را باید هم تراز با آزادی مناطقی مانند حلب، غوطه شرقی و درعا، سرنوشت ساز دانست.

هرچند استان قنیطره با مساحتی در حدود یک هزار و ۸۶۱ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر صد هزار نفر، از کوچک‌ترین استان‌های سوریه به شمار می رود، اما این استانِ جنوبی به این دلیل که بخشی از بلندی‌های جولان و به تبع آن خط مستقیم تماس با ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی است، یکی از مهمترین استان‌های سوریه است.

آزادی این استان نیز برگی دیگر از بحران سوریه را ورق زد و ضربه سختی به تروریست های تکفیری و پشتیبانان آن ها وارد آورد. در ادامه تلاش می کنیم به بررسی بیشتر بخشی از پیامدهای پیروزی ارتش در قنیطره بپردازیم.

پیگیری دوباره مسئله جولان اشغالی

یکی از پیامدهای مستقیم خارج شدن کنترل استان قنیطره از دست دولت سوریه، به حاشیه رفتن مسئله جولان اشغالی بود که از جمله اهداف اصلی رژیم صهیونیستی از به راه انداختن و دامن زدن به جنگ داخلی سوریه ارزیابی می شود. روشن است که در شرایط بحرانی و هنگامی که دولت سوریه با خطر سقوط پایتخت روبرو بود و بسیاری دیگر از شهرهای مهم این کشور نیز به دست مخالفان مسلح افتاده بود، امکان توجه به جولان سلب می شد.

اگر هم در پی بحران دست ساخته محور غربی- عربی در سوریه، دولت بشار اسد سقوط می کرد که سوریه در گرداب بیشتری فرورفته و سناریوی لیبی در آن به اجرا در می آمد. در آن صورت با کشوری چند پاره مواجه بودیم که توان مدیریت خود را هم نداشت چه برسد به رسیدگی به جولان و تلاش برای بازپس گیری آن.

 با در نظر گرفتن این واقعیت، کمک های بی دریغ تل آویو به گروه های تروریستیِ مستقر در درعا و قنیطره برای تامین امنیت این رژیم بیشتر قابل درک خواهد بود. دور نگه داشتن نیروهای ارتش سوریه از مرزهای جولان و درگیر ساختن آنان در یک جنگ داخلی پرهزینه و خانمان سوز موهبتی عظیم برای رژیم اشغالگر قدس بود که خیال آن را از تهدید مرزهایش راحت می کرد چرا که دولت سوریه امکان حضور و اعمال حاکمیت خود را در این ماطق از دست داده بود.

باز پس گیری قنیطره بار دیگر مسئله جولان را برای سوری ها زنده کرده و هرچه پیروزی های بیشتری نصیب دولت و ملت سوریه شده و دست ارتش این کشور بازتر می شود خطر بیشتری مرزهای صهیونیست ها را تهدید می کند.

قطع پشتیبانی امدادی و لجستیکی از تروریست ها

کمک های سخاوتمندانه رژیم صهیونیستی به تروریست ها در طول سال های اشغال قنیطره بر کسی پوشیده نیست. این کمک ها از درمان و رسیدگی به زخمی های تکفیری در بیمارستان های نظامی گرفته تا تحویل انواع و اقسام جنگ افزارهای پیشرفته سبک و سنگین و همچنین کمک های اطلاعاتی و جاسوسی را شامل می شود.

حضور تروریست های تکفیری در قنیطره حاشیه امنی برای اسرائیل پدید آورده بود که تل آویو می کوشید با چنین کمک هایی این حاشیه را حفظ کرده و گسترش دهد تا بتواند با بهره گیری از مسلحین یک منطقه حائل میان مرزهای جولان اشغالی و خاک اصلی سوریه به وجود بیاورد و مسئله آزادی جولان را برای همیشه به بایگانی سپرده و منتفی کند.

آزادی استان قنیطره این طرح را با شکست کامل روبرو کرد و همه چیز به همان نقطه ای برگشت که پیش از بحران بود. دستپاچگی چند هفته اخیر صهیونیست ها همزمان با پیشروی های ارتش و مقاومت در قنیطره و تاکید آنان بر قرارداد آتش بس سال ۱۹۷۴ نشان از نگرانی عمیق آن ها از اعاده حاکمیت دولت سوریه بر قنیطره دارد.

همسایگی مقاومت با سرزمین های اشغالی

مهم ترین و راهبردی ترین پیامد آزادی قنیطره بازگشت نیروهای ارتش سوریه به مرزهای این کشور با جولان اشغالی و به کلام دیگر همسایگی با سرزمین های اشغالی است. به جرات می توان گفت سرچشمه و فلسفه اصلی تمام آنچه در این هشت سال بر سر مردم سوریه گذشته، ایجاد چتر امنیتی برای اسرائیل از طریق سقوط دولت سوریه و یا دستکم دور کردن ارتش این کشور از جولان بوده است.

برافراشته شدن پرچم سوریه در گذرگاه راهبردی قنیطره در مرزهای جولان اشغالی تمام رشته های چند ساله صهیونیست ها را پنبه و خوابشان را آشفته تر از قبل کرد.

نتیجه گیری

پیروزی های ارتش سوریه و مقاومت در دو استان درعا و قنیطره ضمن برقراری و تامین امنیت مرزهای مشترک با اردن که بستری مهم برای کمک رسانی به تروریست ها بود، امنیت پایدارتری برای مناطق جنوبی پایتخت ایجاد کرده و طرح هایی نظیر یورش تکفیری ها از سمت جنوب به سوی پایتخت را خنثی کرد چرا که از قنیطره تا دمشق تنها هفتاد کیلومتر فاصله است.

از سوی دیگر حضور نیروهای مقاومت در قنیطره موازنه راهبردی را به سود آنان تغییر داده و دست برتر ارتش سوریه را برای رصد بهتر و دقیق تر فعالیت های دشمن صهیونیستی به ویژه در بعد اطلاعاتی و مخابراتی فراهم می کند.

با آزادی قنیطره حالا همه چیز برای حرکت نیروهای مقاومت به سوی ادلب، این اصلی ترین زمین آلوده به تکفیر، در سوریه آماده است و همانطور که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز تاکید کرد نبرد با تروریسم تا پیروزی کامل بر تروریست های تکفیری و برقراری امنیت و آزادی باقی مانده خاک سوریه از دست آنان ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4359867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =