بازماندگی دختران از تحصیل باید به میزان حداقلی برسد

تبریز- معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بازماندگی دختران از تحصیل باید به میزان حداقلی برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار ظهر سه شنبه در کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده آذربایجان شرقی اظهار داشت: دولت یکی از مباحث مهمی را که دنبال می کند، کارآمدی و توجه به عدالت است، وقتی به انتظارات جامعه و مردم رجوع کنیم، مطالباتشان رعایت عدالت و انصاف است که به این ترتیب وظیفه دولت روز به روز سنگین تر و از سوی دیگر مسئولیت بخش خصوصی نیز بیشتر می شود.

وی ادامه داد: در حوزه عدالت، در قانون برنامه ششم، ماده ۱۰۱ به صورت شفاف به ضرورت عدالت جنسی می پردازد که در زمینه عدالت جنسیتی هم مبانی قرانی و هم قانونی و اجتماعی داریم که ضرورت ایجاب می کند تا به جایگاه های مردان و زنان در تمامی ابعاد با نگاهی متعادل بنگریم.

ابتکار افزود: تمامی دستگاه ها به فراخور مسئولیت خود، برنامه ریزی انجام می دهند تا اگر شکاف جنسیتی وجود دارد، به این مشکل رسیدگی شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با اشاره ای به بازماندگی دختران از تحصیل گفت: این امر می تواند آسیب های جدی برای این دختران به وجود آورد که این حوزه نیز نیاز به برنامه ریزی خاصی دارد تا میزان بازماندگی دختران از تحصیل حداقل شود که این بحث، در دستور کار دولت است و معاونت در این زمینه به صورت خاص با همکاری آموزش و پرورش برنامه هایی در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون نیاز به مهارت های زندگی به شدت در جامعه به چشم می خورد که اگر از سنین کم به یادگیری این مهارت ها توجه می کردیم، شاید هم اکنون بسیاری از معضلات کاهش می یافت.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با اشاره ای به توجه به مهارت های زندگی در قالب گفتگوی ملی خانواده گفت: گفتگوی ملی خانواده را به عنوان دغدغه ای بین تمامی گروه ها مطرح کرده ایم که می تواند روشی برای افزایش توانمندی خانواده ها باشد تا در مقابل اسیب ها از خود دفاع کنند.

وی ادامه داد: یکی از آسیب های مهم، اختلالات ارتباطی موجود در داخل خانواده است چرا که امروزه شبکه های اجتماعی جای بسیاری از روابط را می گیرد و مشکلات زیادی را در کاهش مهارت های ارتباطی به وجود می آورد.

ابتکار افزود: در بودجه سال ۹۷، ۲۳۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر توان افزایی تمامی زنان و دختران که نیاز به اشتغال دارند، گفت: این امر، بحث مهمی است که طرح ملی در این زمینه شروع شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان در زمینه برنامه های در نظر گرفته شده برای زنان روستایی نیز گفت: در این راستا، به طور خاص با سازمان نهضت سواد آموزی تفاهمنامه مشترک بسته ایم که امیدواریم در آذربایجان شرقی این موضوع به جد پیگیری شود.

وی ادامه داد: آموزش تولید محصولات ارگانیک  و در کنار آن، حمایت از صندوق های خرد بانوان می تواند در این زمینه موثر باشد.

ابتکار افزود: همچنین تولید صنایع دستی از دیگر پتانسیل های قابل توجه زنان کشور است که در استان سرمایه های بزرگی در این زمینه وجود دارد که فکر می کنیم بانوان در این راستا می توانند نقش آفرین باشند.

معاون رئیس جمهور با اشاره ای به دو طرح مهم معاونت گفت: یکی  از این طرح ها، طرح تاب آوری است که دور اول آن در کشور اجرایی شده که طی این طرح افراد متخصصی به خوبی تربیت و توجیه می شوند تا به دنبال جوامع و افراد اسیب دیده مثل حاشیه های شهر بروند و از طریق آموزش هایی، توانمندی درونی و خودباوری را بین افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب ایجاد کنند که دور دوم این طرح نیز اجرایی می شود.

وی بر لزوم تدوین سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان در استان با همکاری سازمان برنامه ریزی تاکید کرد و گفت: امیدواریم با این امر تا سه سال آینده و در دوره برنامه ششم، بتوانیم به ظرفیت ها و برنامه های مناسب در این راستا پی ببریم.

کد خبر 4368853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =