ترکش‌های بحران مالی از نمایشگاه فرانکفورت قربانی گرفت

موسسه انتشارات شمع و مه انصراف رسمی خود از حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را اعلام کرد. اما حضور برخی از ناشران همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرنگار مهر، مشکلات ارزی و افزایش چشمگیر هزینه‌های حضور در مجامع بین‌المللی فرهنگی، برخی از ناشران ایرانی را به صرافت انصراف از حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در سال جاری انداخته است.

در همین زمینه افشین شحنه‌تبار مدیر موسسه انتشارات شمع و مه که در سال‌های گذشته پرکارترین ناشر ایرانی حاضر در رویدادهای بین‌المللی نشر بوده است، در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: با توجه به افزایش چندین برابری هزینه ها جهت حضور در بزرگترین نمایشگاه بین الملی کتاب دنیا انتشارات شمع و مه انصراف خود را از حضور در نمایشگاه مهر ماه سال جاری اعلام کرده است.

وی ادامه داد: افزایش تورم حتی در صورتی که در همین وضعیت تاسف بار حال حاضر نیز بماند برای بسیاری از فعالان خصوصی نشر بین الملل سنگین و دور از منطق خواهد بود. در شرایط حاضر برای ادامه فعالیت بخش خصوصی راهی نخواهد ماند جز استفاده از سیاست های انقباضی و کم کردن خیلی از حضورها در نمایشگاه های مهم کتاب در دنیا، این سونامی وخیم اقتصادی و تورم غیر قابل مهار در اولین لایه به بخش فرهنگی ضربه خواهد زد.

وی تصریح کرد: شک نداریم که تداوم وضعیت جاری  زحماتی که مدیریت موسسه نمایشگاه‌های فرهنکی در سیاست‌های خود در سال های اخیر برای پررنگ کردن حضورهای بین المللی ناشران ایران را پیش گرفته بود را بی نتیجه خواهد گذاشت. انتشارات شمع و مه سعی خود را در آینده برای تکمیل برنامه های نیمه تمام خود همچنین حضورهای تخصصی تر دانشگاهی خواهد گذاشت. 

از سوی دیگر حضور تقریبا پرتعداد ناشران دیگر، همچنان پابرجاست. موسسه انتشارات سوره مهر که پیش از این نخستین حضور مستقل خود در این نمایشگاه را با حضور در غرفه ملی ایران اعلام کرده است. همچنین موسسه فرهنگی شهرستان ادب نیز با حضور دو نفر از مدیران خود و نیز حمایت مالی از حضور محمدرضا شرفی خبوشان به عنوان نویسنده برگزیده جایزه جلال که آثارش به طور عمده در این موسسه منتشر می‌شود در این نمایشگاه حضور خواهد داشت. همچنین سازمان حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و نیز موسسات انتشاراتی وابسته به آنها و نیز مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز در فهرست حاضران در این دوره از این نمایشگاه قرار گرفته‌اند.

کد خبر 4371089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =