بررسی مشکلات پیمانکاران مناطق زلزله‌زده/ راهکاری با اما و اگر

کرمانشاه- مشکلات پیمانکاران مناطق زلزله‌زده در ستاد بازسازی استان کرمانشاه مطرح و راهکاری البته با اما و اگر برای رفع مشکل آنها بیان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده امروز چهارشنبه به ریاست هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه برگزار و آخرین وضعیت بازسازی این مناطق با حضور مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بررسی و تشریح شد.

در ابتدای جلسه رضا خواجه‌ای رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بازسازی این مناطق پرداخت؛ آخرین مطلب این گزارش در مورد پرداخت تسهیلات واحدهای تعمیری بود که محل بحث واقع شد.

پرداخت تسهیلات ۶ میلیون تومانی به واحدهای تعمیری نوع ۳ برای استاندار این سوال را ایجاد کرد که آیا نظارتی بر این واحدها می‌شود که با پاسخ منفی رییس ستاد بازسازی استان مواجه شد و مورد انتقاد استاندار قرار گرفت.

مدیر ارشد استان با اشاره به ۳۰ هزار واحد تعمیری نوع ۳ در این مناطق که با پرداخت ۱۸۰ میلیارد تومان تسهیلات قرار است بازسازی شوند، گفت: این حجم بالای اعتبار چگونه بدون مدیریت رها شده است و چرا نظارتی روی صرف کردن این تسهیلات نشده است که مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن سعی داشت از این موضوع به نوعی طفره برود و می‌گفت که ابزار کنترل این کار را نداریم و حتی اگر مردم این تسهیلات را در جای دیگر صرف کرده باشند ما نمی‌توانیم دیگر کاری انجام دهیم!

بنیاد مسکن پول گرفته که اوضاع را کنترل کند

مهرداد سالاری، معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه خطاب به مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن گفت: این پول اگر ضروری نبود چرا به مردم اعطا شد و اگر ضروری بوده که دولت این اعتبار را تامین کرده و همانطور که هزینه‌ای برای کنترل و اجرایی کردن این هم به بنیاد مسکن پرداخت کرده است.

وی افزود: حتی اگر سیاست تک‌مرحله‌ای در تسهیلات واحدهای تعمیری نوع ۳ انتخاب شده باید این موضوع کنترل شود؛ اگر تسهیلات در جایی غیر از تعمیر واحدها صرف شود و بعدا عده‌ای خدمات دولت را با نشان دادن این واحدها زیر سوال ببرند، چه کسی پاسخگوست، لذا ضرورت دارد که این امر کنترل شود.

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه دادن اولتیماتوم به صاحبان این واحدها برای صرف تسهیلات در تعمیر واحدها و استفاده از ابزار کاهش یارانه تسهیلات برای مجاب کردن آنها را از جمله راهکارهای این موضوع دانست و گفت: پولی که برای کنترل مدیریتی به بنیاد مسکن داده شده برای این موارد است.

پای پیمانکاران مناطق زلزله‌زده هم به ستاد بازسازی باز شد

استاندار کرمانشاه در ادامه جلسه بحث پیمانکاران مناطق زلزله‌زده را پیش کشید و از مسئولان سوال کرد که صحبت‌هایی که در مورد رها کردن کار توسط پیمانکاران مطرح می‌شود صحت دارد یا خیر و موضوع چیست که مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن در این مورد به ارائه توضیحاتی پرداخت.

جودی اظهار داشت: اوایل کار بازسازی ما با توجه به شرایط منطق پیشنهاد قیمتی به پیمانکاران دادیم که این رنج از متری ۵۲۰ تا ۵۸۰ هزار تومان بود؛ همچنین ما تیپ قرارداد بین مردم و پیمانکاران که قرار بود منعقد شود را تنظیم کردیم.

وی افزود: در این راستا ساختارشکستی تنظیم کردیم که حدس می‌زدیم پیمانکاران اواخر زیر قولشان بزنند و به همین خاطر سود را در مراحل اولیه پایین در نظر گرفتیم و عمده سود پیمانکار را در اواخر کار در نظر گرفتیم.

شکست ساختارشکست طراحی شده بنیاد مسکن!

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان داشت: حالا که به پایان کار نزدیک شده‌اند مردم زیر قولشان زده‌اند که کار را خودمان انجام می‌دهیم، هرچند این موضوع به ضرر پیمانکار بود، چون در ساختارشکست سود پیمانکار به آخر کار حواله داده شده است.

وی تصریح کرد: بعد از اجرای سقف و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت مردم قرارداد را فسخ کرده و خودشان انجام می‌دادند و رصد کردیم که کارهایی که مردم تحویل گرفته‌اند عمدتا کار سرعت داشته است و کار خوبی بود!

جودی افزود: حالا با این شرایط که به بحران اقتصادی رسیده‌ایم و قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است پیمانکاران به مرز ضرر رسیده‌اند و مردم می‌خواهند هرطور شده پیمانکاران کار را تمام کنند.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مشارکت ۴۳۵ پیمانکار در مناطق زلزله‌زده خبر داد و گفت: البته پیمانکاران بیشتر گروه‌های اجرایی هستند تا پیمانکار!

وی با تصریح اینکه برخی پیمانکاران منطقه را ترک کرده‌اند، گفت: البته روند نشان می‌دهد افت آنچنانی در امر بازسازی نداشته‌ایم.

انعقاد قرارداد متمم بین مردم و پیمانکاران

جودی تصریح کرد: اگر در هیئت دولت با افزایش میزان تسهیلات بازسازی موافقت شود، با توجه به افزایش قیمت مصالح و نیروی انسانی می‌توان بین مالک و پیمانکار قرارداد متمم منعقد کنند و در این صورت مالکان می‌توانند از افزایش تسهیلات استفاده کنند.

در ادامه استاندار کرمانشاه از قیمت مصالح و آهن‌آلات در این مناطق توضیح خواست که بحث به بازار میلگرد که به دلیل کمبود و اتمام موجودی بنیاد مسکن در این مورد، قیمت ها تا کیلویی ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود که با قیمت عرضه شده ۲ هزار و ۷۰۰ تومانی بنیاد مسکن تفاوت فاحشی داشت.

جودی بیان داشت: روزانه ۵۰۰ تن آهن‌آلات ورودی و ۵۰۰ تن خروجی از انبارهای بنیاد مسکن داریم و تا ۱۰ روز آینده میلگردهای نمره پایین ما هم وارد بازار می‌شود.

استاندار همچنین در مورد سیمان و نحوه توزیع آن بین واحدها نیز سوال کرد که مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن در این خصوص اظهار داشت: تعهد بنیاد مستضعفان برای واحدهای صددرصد تخریبی به ازای هر واحد هشت تن بوده و برای هر واحد به ۱۳ تن سیمان نیاز است که بالغ بر هشت تن بنیاد ۲.۵ تن سیمان سوبسیددار با نرخ هرکیسه ۷ هزار تومان در اختیار واحدها قرار می‌گیرد.

در ادامه اما سالاری موضوع را به بحث تاکید استاندار بر استفاده از ظرفیت پیمانکاران، نیروها و مصالح بومی در بازسازی کشاند که جودی در پاسخ وی گفت: برای ما سرعت، کیفیت و قیمت مهم است و از هرجای ایران با آغوش باز پذیرای پیمانکاران هستیم.

پیشرفت ۶۰ درصدی بازسازی

وی با تصریح اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در امر بازسازی داریم، گفت: تاکنون یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم تسهیلات پرداخت کرده‌ایم.

استاندار همچنین از وجود اسکلت‌های فلزی بلاتکلیف و رها شده در روستاها انتقاد کرد که جودی با اشاره به مشکلات آنها گفت که با حجم بالای کار در این مناطق برخی موارد هم به این شکل اتفاق می‌افتد.

پای سلبریتی‌ها هم به جلسه ستاد بازسازی باز شد و استاندار ابتدا در مورد منازل مسکونی که توسط نرگس کلباسی در حال ساخت است پرسید و اینکه نماینده اسپانسر خیران اعلام کرده که هنوز پولشان را واریز نکرده‌اند که مشخص شد که به دلیل مسدود شدن حساب بانکی نرگس کلباسی مشکل ارائه شماره حساب داشته‌اند.

همچنین علی دایی نیز که قرار بود ۷۰ منزل یک روستا را با کمک‌های مردمی بسازد حالا مردم این روستا درخواست تسهیلات ۴۸ میلیون تومانی برای بازسازی دارند که مشخص وی به جای احداث ۷۰ واحد مجهز با پول‌های جمع‌آوری شده ۱۵۰ واحد را با کمک این تسهیلات انجام دهد.

کد خبر 4376017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =