خارجی‌ها از هنر ایران استعاره می‌خواهند/قانونمداری در نمایشگاه‌ها

مونا خوش اقبال معتقد است گالری‌داری کاری دوقطبی است، چون از یک طرف با احساسات هنرمند و از طرف دیگر با مسایل اقتصادی و مدیریتی سروکار دارد.

مونا خوش اقبال مدیر گالری «کاما» که طی ۶ ماه گذشته آغاز به کار کرده است درباره گالری داری و سختی های آن به خبرنگار مهر گفت: گالری داری به نظر من به اندازه آتش‌نشان ها سختی کار دارند چون کاری دوقطبی به حساب می آید؛ از یک طرف درگیر با احساسات هنرمند و جامعه هنری است و از طرف دیگر با مدیریت و مسایل اقتصادی سروکار دارد بنابراین یکی از سختی های گالری داری، متعادل بودن آن است و یک گالری دار باید بداند کجا و چگونه با هنرمندان و مسایل اقتصادی ارتباط برقرار کند.

وی افزود: من چون هنرمند بودم و در دانشگاه تدریس هنر می کردم با هنرمندان رابطه خوبی دارم و چون به مدیریت علاقه داشتم، فکر می کنم از پس این کار نیز بر می آیم.

خوش اقبال با اشاره به وضعیت اقتصادی حاکم بر بازار هنر و جامعه، خاطرنشان کرد: الان وضعیت خوبی حاکم نیست و حتی گالری های قدیمی نیز در حال تعطیل شدن هستند. البته من اسیر جریان نمی شوم به همین دلیل نمایشگاه های معمول را گزینه مناسب برای مخاطب نمی دانم و با برنامه های جانبی به نمایشگاه‌ها جذابیت دادیم برای مثال در کنار یک نمایشگاه پرفورمنس اجرا می کنیم.

وی همچنین بیان کرد: به دلیل سیستم امنیتی بالای ساختمان گالری کاما، اتصال به پلیس و نگهبانی شدید، این گالری همانند بانک است و به همین دلیل فضا را برای حضور سفارتخانه ها و کارهای هنری کشورهای دیگر فراهم کرده ایم.

مدیر گالری «کاما» درباره مجوزها و ممیزی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری نمایشگاه‌ها گفت: من برعکس اینکه هنرمند و ساختارشکن هستم، اما خیلی تابع قانون هستم و این مساله را به رسانه های خارجی نیز اعلام کرده ام. احترام به اصول اولیه نظام جمهوری اسلامی ایران که در آن فعالیت می کنم برایم از اهمیت بالایی برخوردار است و به نظر من از اصول اولیه یک مجموعه، احترام به قانون است.

وی در بخش دیگری از گفتگو با اشاره به اینکه ایرانی ها برخلاف اروپایی ها در کارهای هنری ایهام و استعاره به کار می برند، توضیح داد: آنچه که ما در کار هنری به صورت ایهام و استعاره به کار می بریم بسیار جذابیت دارد و خارجی ها نیز تشنه این سبک کارها هستند. آنها از ما پوشش و فلسفه پنهان ایرانی را می خواهند و خواهان شعار و جار جار نیستند. هنر اعتراضی خوب است، اما بدترین مدیا برای هنر اعتراضی، هنرهای تجسمی است.

خوش اقبال در پایان از اجرای سیستم ممیزی مطبوعاتی در گالری ها که از سوی دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا می شود، استقبال کرد.

به گزارش مهر، مونا خوش اقبال قبل از مدیریت گالری «کاما»، مدیریت کافه گالری ویونا در موزه هنرهای دینی امام (ع) را به مدت سه سال بر عهده داشته است.

کد خبر 4392408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =