۲۰ هزار نفر پشت نوبت دریافت سمعک

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه حدود ۲۰ هزار فرد ناشنوا و کم شنوا پشت نوبت دریافت سمعک هستند، گفت: برای رفع مشکلات تامین وسایل توانبخشی با وزارتخانه های مختلف رایزنی های لازم را انجام داده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، افروز صفاری فرد در نشست خبری که روز سه شنبه به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان در سازمان بهزیستی برگزار شد، افزود:  زبان ارتباطی  افراد ناشنوا و کم شنوا نیازمند حمایت است و در این خصوص برنامه ریزی هایی در حال انجام است.

وی گفت: مراکز کودک و خانواده ناشنوا و کم شنوا از سال ۷۹ راه اندازی شده است و تاکنون ۸۳ مرکز در ۳۱ استان کشور در حال فعالیت است که با توجه به جمعیت این افراد جا دارد که توسعه پیدا کند و ما نیز از آن حمایت می کنیم.

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی به کاشت حلزون اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پشت نوبتی برای کاشت حلزون نداریم.

وی با اشاره به اینکه بعد از کاشت حلزون و مشارکت فعال خانواده ها در مراکز خانواده و کودک و آماده سازی بچه ها حدود ۹۰ درصد آنها به مدارس عادی راه پیدا می کنند.

صفاری فرد به مشکلات تجهیزات کمک توانبخشی مانند سمعک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش نرخ ها در خصوص سمعک و تامین باطری با مشکل مواجه هستیم و در این خصوص با وزارت بهداشت رایزنی کرده ایم که سمعک جزو تجهیزات پزشکی و توانبخشی شناخته و ارز دولتی به آن اختصاص پیدا کند که مورد موافقت قرار گرفت.

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی گفت: مشکلی برای خرید سمعک نداریم اما کسی نیست به ما بفروشد و یک دسته از واردکنندگان هستند که دیر ارز به آنها اختصاص پیدا کرده و دسته دوم ارز دولتی را دریافت کردند اما سمعک نمی فروشند و آن را احتکار کرده اند که در این خصوص به وزارت بهداشت نامه نوشته ایم و یک نامه کلی با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزارت بهداشت ارسال کرده ایم که با کمک آنها مشکلات تجهیزات توانبخشی معلولان برطرف شود.

به گفته وی، همچنین با وزارت صنایع رایزنی های لازم را انجام داده ایم و منتظر هستیم تمهیدات برای رفع مشکل معلولان اندیشیده شود.

صفاری فرد با تاکید بر اینکه ۱۷ تا ۲۰ هزار ناشنوا پشت نوبت دریافت سمعک هستند، گفت: در سال جاری به دلیل مشکلات اقتصادی و واردکنندگان سمعک تعداد زیادی از معلولان ناشنوا و کم شنوا پشت نوبت دریافت سمعک و باطری هستند که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال مشکل آنها را برطرف کنیم.

وی گفت: همچنین رایزنی های لازم را انجام داده ایم تا مشکل ترخیص کالاهای توانبخشی از گمرک برطرف شود.

کد خبر 4412388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =