فرسودگی ۴۹ درصد مدارس خراسان جنوبی/کمبود ۴۹۱ کلاس درس در مسکن مهر

بیرجند- مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: ۱۷ درصد مدارس خراسان جنوبی نیازمند تخریب و ۴۹ درصد نیازمند مقاوم سازی است.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: ماه مهر که فرا می‌رسد شیطنت و جست و خیر کودکان و شور و نشاط نوجوانان سکوت مدارس را می‌شکند و همکلاسی‌ها پیش میز و نیمکت‌های مشترک درس عشق و انسانیت را فرا می‌گیرد.

بسیاری از کودکان و نوجوانان خراسان‌جنوبی در کلاس‌هایی با تعداد دانش‌آموز متناسب با اندازه فضای آموزشی و استاندارد تحصیل می‌کنند اما برای برخی  دیگر از دانش آموزان شرایط اینگونه نیست و آنان از در کلاس‌هایی شلوغ و قدیمی که نیاز به تخریب دارد، مشق علم می‌کنند.

بسیاری از مناطق خراسان‌جنوبی به ویژه در حاشیه شهرها و شهرک‌های اقماری و نقاطی که مسکن مهر در آنجا شاخته شده است با مشکل کمبود کلاس درس رو به رو هستند و علی رغم تلاش‌های خیرین و نهادهای مرتبط این مشکل رفع نشده است.

مسئله زمانی جدی تر شد که وقتی در تاریخ ۲۹ خردادماه سال جاری استاندار خراسان‌جنوبی در دومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان خبر کمبود ۳۵۰ کلاس درس را فقط در شهرستان بیرجند شنید با تعجب این نکته را مطرح کرد که این امر نشان می‌دهد که مدیران گذشته و حال در حوزه آموزش‌وپرورش پیگیری مناسب نداشته‌اند و باید از سالیان گذشته پیش‌بینی جمعیت دانش‌آموزی صورت می‌گرفت.

مصوبه‌ای که امضا نشد

محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان‌جنوبی وقتی در همین جلسه از او خواسته شد پای برگه مجوز تحصیل دانش آموزان استان در مدارس فرسوده و قدیمی در سال تحصیلی جاری را  امضا کند از این امر امتناع کرد.

وی  بیان کرد: به‌هیچ‌وجه نباید از مدارس فرسوده و غیراستاندارد برای تحصیل دانش آموزان که امانت خانواده‌ها هستند استفاده کرد و تحت هیچ شرایطی مصوبه‌ای مرتبط با بلااشکال بودن تحصیل دانش آموزان در این‌گونه مدارس را امضا نخواهم کرد.

محمد رضا بیکی مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی در باره  وضعیت مدارس استان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: ۱۷ درصد مدارس خراسان‌جنوبی شامل ۳۲۹ فضای آموزشی نیازمند تخریب و ساخت مجدد   آن فضای آموزشی هستند.

تنها ۳۷ درصد مدارس خراسان جنوبی مستحکم هستند

وی اظهار کرد: همچنین ۴۹ درصد مدارس استان شامل ۹۳۸ فضای آموزشی، نیازمند مقاوم سازی و بهسازی بوده و تنها ۳۷ درصد مدارس خراسان جنوبی مستحکم هستند و نه نیازی به تخریب و نه مقاوم سازی دارند.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: برای سال تحصیلی جاری تعداد ۱۴۵ کلاس درس ساخته شده است که از این تعداد کلاس درس ساخته شده ۱۰۰ کلاس درس مشارکتی بوده است.

بیکی ادامه داد: اعتبار این تعداد کلاس حدود ۱۱ و نیم میلیارد تومان بوده است که ۵۵ درصد کل اعتبار ما را شامل می‌شود.

مشکل کمبود کلاس درس و فضای آموزشی در مسکن مهر

وی افزود: البته بیشتر کمبودها و کسری کلاس مربوط به مناطقی است که در آن مسکن مهر ساخته شده است و از این جهت برای کمبود فضای آموزشی و کلاس درس در این مناطق و محلات برنامه‌ریزی جدی صورت گرفته است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی گفت: در استان خراسان‌جنوبی تعداد ۲۶ هزار و ۱۶۳ مسکن مهر ساخته شده است که میزان فضای آموزشی ساخته شده باید متناسب با این حجم از واحد مسکونی باشد.

برای ساخت تعداد ۳۶۶ کلاس درس باقیمانده در محدوده مسکن مهر خراسان جنوبی حدود ۹۷۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است بیکی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در محدود مسکن مهر خراسان‌جنوبی نیازمند ساخت ۷۴۲ کلاس درس بودیم که تاکنون ۲۵۱ کلاس درس ساخته و جهت بهره‌برداری تحویل آموزش و پرورش شده است.

محدوده مسکن مهر خراسان‌جنوبی نیازمند ۳۶۶ کلاس درس

وی افزود: ساخت ۱۲۵ کلاس درس دیگر نیمه تمام باقی مانده و نیازمند ساخت ۳۶۶ کلاس درس دیگر در محدوده مسکن مهر خراسان جنوبی هستیم که امیدواریم با همراهی و همکاری خیرین و نیکوکاران این مهم محقق شود.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: برای ساخت تعداد ۳۶۶ کلاس درس باقیمانده در محدوده مسکن مهر خراسان جنوبی حدود ۹۷۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

بیکی ادامه داد: نکته مهم دیگر با توجه به شروع فصل سرما در مدارس سیستم گرمایشی است که در این زمینه نیز تدابیری جدی اندیشیده شده است.

۷۵درصد مدارس خراسان جنوبی مجهز به گرمایشی حرارت مرکزی هستند

وی افزود: در حال حاضر در خراسان جنوبی ۷۵ درصد مدارس خراسان جنوبی مجهز به سیستم گرمایشی حرارت مرکزی هستندکه این دسته از مدارس استان  برای فصل زمستان و تأمین گرمای فضای آموزشی مشکلی نخواهند داشت.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: ۲۵ درصد مدارس خراسان جنوبی نیز فاقد سیستم حرارت مرکزی هستند که بیشتر آنان مدارس  و فضاهای آموزشی یک کلاسه و کانکسی استان می‌باشند.

بیکی یادآور شد: البته همه مدارسی که مجهز به سیستم  گرمایشی حرارت مرکزی هستند از از سیستم گرمایشی استاندارد نفتی یا بخاری تابشی استفاده می‌کنند.

 بر اساس نظر روانشناسان و کارشناسان علوم تربیتی محیط آموزشی نقش مهمی در شوق کودک دانش آموزش برای رفتن به مدرسه دارد و در این راستا می‌توان گفت مدارس قدیمی و بدون استاندارد لازم نمی‌تواند انگیزه کافی به دانش آموز برای رفتن به مدرسه را بدهد.

زلزله خیز بودن خراسان جنوبی ضرورت مقاوم سازی مدارس را بیشتر می کند

از طرف دیگر با توجه به زلزله خیز بودن مناطقی از خراسان‌جنوبی تحصیل در مدارس فاقد ایمنی که براساس نظر کارشناسان نیازمند تخریب و بازسازی مجدد می‌تواند عواقب دلخراش و غیر قابل جبرانی داشته باشد.

البته با توجه به اینکه اعتبارات دولتی به تنهایی نمی‌تواند مشکل کمبود کلاس های درس در خراسان جنوبی  را از بین ببرد شایسته است همانگونه که تا کنون خیرین مدرسه ساز پیشگام بوده و  اقدامات بسیار بزرگی در این زمینه انجام داده‌اند در آینده نیز همراه دانش آموزان مناطق محروم خراسان جنوبی باشند.

کودکان و نوجوانانی که در مدارس تحصیل می‌کنند در حقیقت امانت والدین هستند که بی توجهی نسبت  به ایمنی محیط آموزشی که در آن تحصیل می‌کنند می توان خلاف امانتداری باشد.

کد خبر 4415079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =