همایش ملی علوم آبخیزداری و صیانت از منابع طبیعی در اردبیل آغاز شد

اردبیل - با حضور مسئولان کشوری و استانی سیزدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری و سومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در اردبیل آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس سیزدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری و سومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست عصر سه شنبه در آئین آغاز به کار این همایش با اشاره به پذیرش ۳۲۰ مقاله افزود: ۵۳ مقاله به صورت شفاهی ارائه می شود و ۲۶۷ مقاله هم به صورت پوستری پذیرش شده است.

اردوان قربانی اضافه کرد: این همایش در ۱۲ محور خدمات بوم سازگان آبخیزها، سلامت و پایداری آبخیز، مدیریت حوزه های آبخیز رودخانه های مرزی، ابزارها و رویکردهای مدیریت منابع مشترک حوزه های آبخیز، مقیاس های ملی و فراملی مدیریت جامع منابع آبخیز، تجارب ملی و منطقه ای ارتقای اقتصادی-اجتماعی و معیشت های جایگزین و... برگزار می شود.

وی پویایی-اصلاح و احیای بوم سازگان جنگلی و مرتعی، الگوهای ارزیابی و کاهش آلودگی منابع آب-خاک-هوا، مدیریت و کاربرد منابع لیگنوسلولزی، فناوری های نوین مکانی در منابع طبیعی و محیط زیست، قوانین و مسائل حقوقی منابع طبیعی و محیط زیست در امر حفاظت و پایش-پیش بینی و مدلسازی چالش های منابع طبیعی و محیط زیست را از دیگر محورهای ان همایش ها برشمرد.

رئیس سیزدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری و سومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست افزود: در کنار این همایش چهار کارگاه آموزشی مدل سازی کاربری اراضی، سلامت آبخیز، تحلیل SWOT در مدیریت آبخیز و مدل سازی آب زیرزمینی برگزار خواهد شد.

فاصله بین جامعه و دانشگاه‌های کشور زیاد است

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این همایش با بیان اینکه امروزه در دنیا دانشگاه های نسل چهارم فعالیت می کنند، افزود: فاصله بین لایه های مختلف جامعه و دانشگاه ها در کشور زیاد است که این فاصله هر دو آنها را متضرر می کند.

عزیز حبیبی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید به عنوان لکوموتیو، هدایت جامعه را بر عهده داشته باشد، تصریح کرد: خسران این فاصله را جامعه متقبل می شود و از طرف دیگر دانشگاه هم در چنین شرایطی پویایی خود را از دست می دهد.

وی اضافه کرد: تلاش ما بر این است که با تبدیل دانشگاه به دانشگاه نسل چهارم این نقیصه را رفع کنیم.

گفتنی است در آغاز به کار این همایش از پنج گزارش نهایی طرح پژوهش برتر پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری سال ۱۳۹۶ رونمایی و مسئولان از غرفه های نمایشگاه جانبی همایش بازدید کردند.

کد خبر 4419166

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =