شوراها می توانند راه عبور از تنگناها و تهدیدهای جهانی باشند

رئیس شورای عالی استان ها گفت:شوراها به عنوان نهاد برآمده از مردم می‌توانند حرکت مردمی اصیلی را برای عبور از تنگناها و مقابله با تهدیدهای جهانی سازماندهی کرده و مردم را با هم پیوند دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی الویری  که در نشست هم اندیشی روسای شوراهای اسلامی استانهای کشور سخن می‌گفت افزود: مشارکت اولین شاخص حکمرانی خوب به شمار می‌رود و در کنار قانونگرایی و شفافیت از جمله نشانه‌های حکمرانی مطلوب محسوب می‌شود که در همه این زمینه‌ها بویژه در زمینه سازماندهی مشارکت مردمی شوراهای اسلامی شهر و روستا نقش محوری دارند.

وی با برشمردن برخی مشکلات زیرساختی مدیریت شهری افزود: برای مثال در تهران سالانه ۸۰۰ میلیارد تومان صرف جمع آوری زباله می‌شود و هر شهروند تهرانی روزانه هزار و ۳۰۰ گرم زباله تولید میکند در حالی که میزان متوسط تولید زباله در کشور ۷۰۰ گرم و در جهان ۳۰۰ گرم است و باید بوسیله آموزش به مردم از طریق شوراها و جلب مشارکت و همکاری مردم، این بحران را مدیریت کنیم، چرا که این حجم از زباله‌ صدمات جدی به محیط زیست به دنبال دارد و راه حل آن فقط مشارکت مردمی است و دولت به تنهایی قادر به انجام اقدامی در این زمینه نیست.

الویری با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در ایران چهار برابر میزان متوسط جانی و هشت برابر کشور ژاپن است گفت در جوامع توسعه یافته حداقل مصرف انرژی صورت می‌گیرد و ما فقط بوسیله جلب مشارکت عمومی می‌توانیم این مشکل را مدیریت کنیم.

رئیس شورای عالی استانها با اشاره به اینکه میزان بارش ایران کمتر از یک چهارم میزان جهانی است گفت مردم کشورمان دو و نیم برابر متوسط جهانی آب مصرف می کنند و این در حالی است که بارش سالانه باران در ایران ۲۱۰ میلی متر و در جهان ۸۵۰ میلی متر است و برای حل این مشکل هم شوراها می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند و با همراه ساختن شهروندان در زمینه مصرف بهینه، از اتلاف منابع ملی جلوگیری کنند.

وی در ادامه، استفاده از نهاد شوراها را به عنوان نهاد برآمده از مردم و دارای شبکه مویرگی در سراسر کشور تنها راه شکل دهی یک حرکت اصیل مردمی برای مقابله با تهدیدهای جهانی و مشکلات داخلی توصیف کرد و تصریح کرد: از همه شوراهای کشور دعوت می‌کنیم به عنوان پیوند دهنده مردم با هم زمینه مشارکت عمومی را برای عبور از بحران‌ها و فراهم کردن زندگی بهتر برای مردم کشور فراهم نمایند.

الویری با اشاره به اینکه هرگاه مردم با هم متحد بوده‌اند بر همه مشکلات فائق آمده‌ایم گفت: مردم کشورمان در جبهه‌ها با دست خالی دشمن را عقب زدند و الان هم در شرایطی که با تهدیدهای خارجی مواجه هستیم همین مشارکت مردمی کارساز بوده و حاکمیت بدون کمک مردم قادر به حل مشکلات نیست.

کد خبر 4420915

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =