اربعین به معنی چهل روز تمرین تاب‌آوری است

استاد دانشگاه الزهرا(س) در نشست« اربعین تجلی گاه آموزه های قرآن» گفت: اربعین به معنی چهل روز تمرین تاب‌آوری است. تمرین بسیاری از خُلقیات و مسائل تربیتی است.

به گزارش خبرنگار مهر،انسیه خزعلی، نویسنده و استاد دانشگاه الزهراء در نشست «اربعین تجلیگاه آموزه‌های قرآن»، که عصر دیروز چهارشنبه ۱۸ مهر ماه در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت برگزار شد، گفت: در قرآن کریم چهار مورد به‌صورت صریح نام اربعین آمده است که همه آنها اشاره به کمال انسان بعد از چهل سال به معنی کمال یافتن، باتجربه شدن و به مرحله رشد رسیدن دارد.

خزعلی  با اشاره به اینکه اربعین، نوید زنده بودن و پایداری نهضت حسینی است، افزود: مساله دیگر را می توان به تواتر و کثرتی که از واژه اربعین برداشت می‌شود نام برد. نشان‌دار شدن و ملکه شدن  که یک روحیه تقوایی در انسان ایجاد می‌کند از دیگر مواردی است که میتوان به اشاره کرد.

وی با اهمیت دانستن عدد چهل افزود: همچنین در آیات و روایات در زمینه خیر و شر، عدد چهل بارها مطرح شده است. به عنوان مثال  کسی که غیبت کند تا چهل روز نماز و روزه‌اش قبول نیست، مگر اینکه حلالیت بطلبد و بخشیده شود.

خزعلی باطرح این سوال که چرا این اندازه بر چهل تاکید شده است؟ اظهار داشت: تکرارها در قرآن برای این است که بگوید ما بنده هستیم و به جای دیگری غیر از این دنیای فانی تعلق داریم و اگر چیزی در ما و دنیای ما تکرار می‌شود برای این است که بتوانیم بر مبنای آن تقوا را در خود نهادینه و تقویت کنیم

این استاد دانشگاه الزهراء بیان کرد: اربعین به معنی چهل روز تمرین تاب‌آوری است. تمرین بسیاری از خُلقیات و مسائل تربیتی است. البته توجه به این نکته ضروری است که خیلی از چله‌های ما اگر در مسیر نباشد، کمیت‌هایی است که کیفیت را فدا می‌کند.

کد خبر 4427252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =