آماده‌سازی دانشنامه مازندران تمام شده/حمایت نشویم وام می‌گیریم

نصری اشرفی، سرپرست تدوین دانشنامه مازندران از اتمام تالیف مدخل‌ها و آماده‌سازی این دانشنامه خبر داد و گفت که انتشار آن با توجه به بحران کاغذ منوط به حمایت وزارت ارشاد شده است.

جهانگیر نصری اشرفی، مردم‌شناس و سرپرست تدوین دانشنامه مازندران درباره آخرین خبرها از انتشار این دانشنامه به خبرنگار مهر گفت: کار آماده سازی پیش از انتشار این دانشنامه به اتمام رسیده است و این اثر می‌توانست چند ماه پیش منتشر شود، اما با توجه به وضعیت فعلی کاغذ و نوسان دلار و دوبرابر شدن هزینه‌های انتشار، فعلا توانایی انتشار آن را نداریم.

وی افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشتر به ساختمان محل تدوین دانشنامه در فرهنگخانه مازندران واقع در شهر ساری آمده و در جریان مراحل آماده سازی قرار گرفتند و نسبت به تدوین چنین دانشنامه‌ای با توجه به اهمیت استان مازندران ابراز علاقه کردند. هفته آینده من با آقای وزیر و شورای معاونین وزارتخانه قرار ملاقات دارم تا بتوانیم این اثر مهم و فاخر را با حمایت وزارتخانه منتشر کنیم.

نصری اشرفی ادامه داد: دانشنامه مازندران در پنج جلد و یک لوح فشرده تدوین شده است و هر جلد در حدود  هزار و ۲۰۰ صفحه در قطع رحلی است. این دوره تمام رنگی و دوزبانه است و با توجه به مشورت‌هایی که با چاپخانه‌ها داشتیم در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه‌های انتشارش برای پنج هزار دوره می‌شود. محتوای لوح فشرده نیز  آثار صوتی و نواهای در حال فراموشی از موسیقی محلی مازندران است به همراه نقشه‌هایی که چاپ آنها به صورت کاغذی جزئیات و ریزه‌کاری‌هایش را نشان نمی‌داد، بنابراین به ناچار این نقشه‌ها و تصاویر که بعضا تاریخی هم هستند به لوح فشرده منتقل شدند.

سرپرست دانشنامه مازندران همچنین درباره جلد پنجم این دانشنامه و اهمیت انتشار آن گفت: البته جلد پنجم این اثر اسناد فاخری است که در مدخل‌های مختلف به آن ارجاع شده و کتاب بسیار مهمی است و در حدود ۴۰۰ میلیون تومان فقط هزینه‌ای انتشار این مجلد می‌شود. اگر نتوانیم حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کنیم ناچاریم یا این جلد را منتشر نکرده و یا به اخذ وام روی بیاوریم که بازپرداخت بهره‌های آن نیز برای مجموعه دانشنامه سنگین است.

این مردم شناس در پایان درباره تازه‌ترین تالیفات خود نیز اشاره کرد: من در هفت سال گذشته درگیر سرپرستی و تدوین دانشنامه بودم و باید هزار و چند نفر مولف مدخل‌ها ارتباط می‌داشتم. نویسنده‌های مداخل هم داخلی و هم خارجی هستند. به هر حال کار کمرشکن با هزینه‌های بالایی بود که با کمک خیرین و همچنین وام بانکی آن را به نتیجه رساندم و فرصت کار روی پروژه‌های شخصی خودم را نداشتم. بنابراین کار «داشنامه موسیقی» که به طور مشترک با فرهود جلالی آن را پیگیری می‌کردم، اکنون نیمه کاره مانده و امیدوارم با انتشار دانشنامه مازندران دوباره به آن برگردم.

کد خبر 4428444

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =