۹۷ درصد خراسان شمالی گرفتار خشکسالی است

بجنورد- مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: ۹۷ درصد خراسان شمالی گرفتار انواع مختلف خشکسالی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید بیجندی با اشاره به وضعیت بارش ها و خشکسالی و پیش بینی های کوتاه مدت و بلند مدت فصلی در خراسان شمالی اظهار کرد: میانگین بارش خراسان شمالی در فصل پاییز در بخش های شرقی و مرکزی استان بیش از محدوده نرمال پیش بینی می شود.

بیجندی افزود: انتظار می رود بیشترین افزایش بارش در مهرماه و آبان ماه امسال بویژه در شرق خراسان شمالی رخ دهد.

وی اعلام کرد: میانگین دمای فصل پاییز خراسان شمالی ۰.۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال خواهد بود.

مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی بیان کرد: در سال زراعی ۹۷-۹۶، میانگین بارندگی استان ۱۶۱.۱ میلی متر بوده که در مقایسه با آمار بلند مدت استان، ۳۰.۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

بیجندی تصریح کرد: میزان بارندگی تمام شهرستان های خراسان شمالی نسبت به آمار بلند مدت روند کاهش را نشان می دهد که بیشترین میزان کاهش مربوط به شهرستان مانه و سملقان به میزان ۴۹.۲ درصد است.

وی ادامه داد: میانگین دمای خراسان شمالی در سال ۹۷-۹۶، ۱۵.۴ درجه سانتیگراد بوده که در مقایسه با آمار بلند مدت استان، ۱.۱ درجه سانتیگراد افزایش را نشان می دهد که این روند افزایشی در تمام شهرستان های خراسان شمالی مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه شاخص خشکسالی SPEI برای سال زراعی ۹۷-۹۶ وضعیت بسیار نامطلوبی را برای گستره خراسان شمالی نشان می دهد، گفت: کل مساحت استان، به ترتیب ۸۷ درصد و ۱۱.۵ درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید و خشکسالی شدید است و تنها در کمتر از ۳ درصد مساحت استان وضعیت در سطح نرمال قرار دارد.

مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی اظهار کرد: بنابراین ۹۷ درصد از گستره استان دچار انواع مختلف خشکسالی بوده است.

کد خبر 4437655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =