بیمارستان های کشور در برابر زلزله های مهیب مقاوم نیستند

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور گفت: اغلب بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری است مقاوم سازی بیمارستان ها را در کشور جدی بگیریم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر شکرچی زاده امروز در نشست تخصصی و میزگرد اولین سالگرد زلزله سرپل ذهاب عنوان کرد: اتفاقاتی که بعد از این زلزله در ساخت و سازها، بیمارستان ها و مکان های عمومی افتاد، نشان داد که وضعیت مناسب تری نسبت به زلزله های مشابه سالهای قبل از این داشته ایم.

وی با بیان اینکه البته این وضعیت با نقطه مطلوب فاصله زیادی داشت، گفت: بعد از زلزله آقای آخوندی حکمی در رابطه با بررسی ساختمان، تمرکز به مسکن مهر و بیمارستان ها برای مرکز تحقیقات صادر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور با بیان اینکه پژوهشگاه مهندسی زلزله هم به این بررسی ورود پیدا کرد، گفت: ارزیابی کلی از ساختمان ها و بیمارستان ها به این صورت بود که پیشرفتی نسبت به دوره های قبل داشتیم. یکی از موضوعاتی که برای ما مهم بود ولی به آن نپرداختیم اجزای غیرسازه ای بود که طی نشست هایی در راستای همین زلزله به این اجزا دقت کردیم و درصدد آمدیم که آن را اجرایی کنیم.

شکرچی زاده با بیان اینکه اجزای غیرسازه ای برای ساختمان های محدودی مورد توجه قرار می گرفت گفت: این موضوع بیشتر باید برای ساختمان های عمومی و بیمارستان ها مدنظر قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اهمیت مقاومت بتن مصرف شده در ساختمان های عمومی مانند بیمارستان ها گفت: هیچ کدام از بیمارستان های سرپل ذهاب چنین مقاومتی نداشتند تا بتوانند در آن زمان خدمات رسانی کنند.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی کشور با بیان اینکه یکی از درس هایی که این زلزله به ما داد توجه به مقوله وضعیت بیمارستان ها در سطح کشور بود، اظهارداشت: این باور اشتباه در وزارت بهداشت مبنی بر اینکه نمی توانیم بیمارستان ها را مقاوم سازی کنیم، باید از بین ببریم. باید بتوانیم با اقداماتی مقاومت بیمارستان ها را زیاد کنیم مخصوصاً بیمارستان های مجاور سرپل ذهاب.

به گفته وی، در اغلب موارد بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری است مقاوم سازی بیمارستان ها در کشور را جدی بگیریم و این دغدغه و مطالبه را ایجاد کنیم. زیرا ایران کشوری زلزله خیز است.

شکرچی زاده با بیان اینکه یکی از موضوعات دیگر نبود ساختار مناسب مدیریت بحران در کشور بود، گفت: در وزارت راه و شهرسازی جای این موضوع خالی بود که اکنون طی جلساتی این ساختار را از هر لحاظی به وجود آورده ایم.

کد خبر 4456380

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =