دانش پژوهان باید در کنار موضوعات علمی قدردانی را سرلوحه قرار دهند

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: دانش پژوهان باید در کنار موضوعات علمی، قدردانی از فرصت ها و شکرگزاری از خداوند را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه مهاجرانی، در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی دارندگان طلای المپیادهای علمی در سال ۹۷ با بیان اینکه کمبود امکانات باعث نمی شود که ما از عملکردهای اساسی خودمان دور شویم، افزود: با همین شرایط دانش آموزان ما رتبه های بسیار خوبی در مسابقات المپیادهای جهانی کسب کردند.

وی تصریح کرد: تا کنون امکانات فرهنگی قوی نداشتیم ولی تلاش می کنیم که این موضوع را هم برطرف کنیم چرا که معتقدیم انسان کامل، کسی است که در همه ابعاد و وجوه رشد کند.

مهاجرانی اظهار کرد: ما به دنبال انسانهایی که فقط مغز تحلیل گری داشته باشند نیستیم ، بلکه انسانهایی را می خواهیم که علاوه بر قدرت فکری و علمی، درست زندگی کردن را یاد داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: به همین خاطر دانش آموزان و دانش پژوهان باید علاوه بر مسائل علمی ، مهارتهای زندگی کردن در محیط های جمعی را یاد بگیرند و تمرین کنند.

مهاجرانی خطاب به خانواده ها بیان داشت: به طور قطع شما از فرزندانتان انتظار دارید علاوه بر اینکه مدال آور باشند ، درد اجتماع را نیز داشته و راه درست زندگی کردن را هم بدانند و در یک کلام شهروند خوبی باشند.

وی عنوان کرد: یکی از برنامه های ما این است مهارت های زندگی و ارتباط جمعی را به دانش آموزان در کنار موضوعات علمی و درسی، آموزش دهیم. با توجه به اینکه فضای علمی اینجا به نسبت دانشگاه ها به شدت سنگین ترهست، به همین خاطر برای دانش آموزان برنامه های گوناگونی در نظر گرفته شده است.

مهاجرانی همچنین گفت: دانش آموزان باید نسبت به موضوعات اجتماعی، تاریخی و پیرامونی خود درک درستی داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما مدال آورانی که انسانهای خشنودی نباشند و خوشرویی از زندگی نداشته باشند نمی خواهیم، افزود: مدال آوری و خوشنودی از زندگی دو مقوله مهم و مجزا از هم هستند که باید به هر دو موضوع پرداخته شود و اگر دانش آموزان ما احساس ناخشنودی از زندگی می کنند وظیفه ماست که آن را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: قدردانی از فرصت ها و شکر گزاری از خداوند موضوعات بسیار مهم و جدی هستند که باید در کنار مسائل علمی از سوی دانش پژوهان به آن پرداخته شود .

مهاجرانی در پایان گفت: آنچه ما از دانش پژوهان انتظار داریم صرفا پرداختن به مسائل علمی نیست بلکه ترکیبی از زندگی همراه با پرداختن به موضوعاتی از قبیل زیست محیطی، تاریخی، اجتماعی، دینی، ورزشی و ... است.

کد خبر 4472804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =