۵ هزار بروجردی معلق میان شهر و روستا/گره کوری به نام «جهان‌آباد»!

بروجرد- الحاق روستای «جهان‌آباد» به محدوده شهر بروجرد، گره کوری است که مسئولان از باز کردن آن هنوز بر نیامده‌اند تا همچنان تعیین تکلیف این روستا در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: روستای «جهان آباد» در پنج کیلومتری بروجرد بالغ بر پنج هزار نفر جمعیت داشته و بر اساس اعلام مسئولان شرایط الحاق به شهر را دارد و در سال های اخیر با توجه به درخواست اهالی روستا قرار شد به شهر بروجرد ملحق شود و این امر در غالب یک مصوبه داخلی به تصویب رسید و این در حالیست که تا کنون عملیاتی نشده است.

با توجه به اینکه وضعیت شهر یا روستا بودن این نقطه از شهرستان در هاله ای از ابهام قرار دارد و تکلیف اهالی مشخص نیست، با پیگیری و درخواست اهالی جلسه ای در محل فرمانداری برگزار شد.

مصوبه‌ای که اجرا نشد

هدف از درخواست اهالی برای الحاق روستا به شهر، انجام فعالیت های عمرانی و بهسازی محیط روستا بوده است. رضا آریایی فرماندار بروجرد در این رابطه، گفت: در سال های گذشته بنا بر درخواست مردم روستای «جهان آباد» به منظور الحاق این روستا به شهر بروجرد، این موضوع با صدور یک مصوبه داخلی در سطح فرمانداری انجام شده است ولی مراحل اداری کار از طریق شهرستان و استان طی نشده و پیگیری نیز صورت نگرفته است.

وی، افزود: هدف از درخواست اهالی برای الحاق روستا به شهر، انجام فعالیت های عمرانی و بهسازی محیط روستا بوده است.

فرماندار بروجرد، تصریح کرد: شهرداری نیز شروع به انجام برخی عملیات عمرانی نظیر جدول کشی، آسفالت محوطه روستا و ... کرده و کار را به صورت نیمه تمام رها شده است.

عدم تعیین تکلیف مردم این روستا آزار دهنده است و هر چه زودتر باید به نتیجه مشخصی برسد. آریایی، ادامه داد: در سال گذشته مجدد طرح هادی روستای «جهان آباد» توسط بنیاد مسکن استان تهیه، تنظیم و ابلاغ شده است.

علاالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه، گفت: عدم تعیین تکلیف مردم این روستا آزار دهنده است و هر چه زودتر باید به نتیجه مشخصی برسد.

احتمال الحاق «جهان آباد» به شهر بروجرد ضعیف است

وی، افزود: با مشورت فرماندار بروجرد و معاون عمرانی استانداری لرستان تصمیم بر این گرفته شد که امور مربوط الحاق روستای «جهان آباد» به شهر در دستور کار قرار گیرد، این موضوع مصوب شده و برای فاز عملیاتی و اجرایی باید برود.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چون قانون می تواند این اجازه را بدهد، این روستا شرایط الحاق به شهر را دارد، تاکید کرد: به طور قطع مردم شهرک «شهید کشوری» از این موضوع استقبال خواهند کرد و الحاق روستای «جهان آباد» انتخابی اصلح است و به عنوان یک اتفاق نظر در بین مسئولان می تواند انجام شود.

احمد مرادپور معاون عمرانی استاندار لرستان نیز در این خصوص اظهار داشت: فعالیت های انجام شده در راستای الحاق روستای «جهان آباد» به بروجرد به صورت ناقص بوده است.

وی، گفت: در واقع به دلیل اینکه از بدو آغاز موضوع به درستی انجام نشده است و باید بگویم احتمال الحاق «جهان آباد» به شهر بروجرد ضعیف بوده و زمان بر خواهد بود.

پیشنهاد جدید معاون استاندار

معاون عمرانی استاندار لرستان با بیان اینکه امکان این اتفاق زیر ۵۰ درصد خواهد بود، تاکید کرد: به دلیل فاصله زیاد روستای «جهان آباد» تا شهر باید این موضوع به معماری راه و شهرسازی ارجاع داده شود که احتمال اینکه با آن موافقت شود ضعیف است.

روستای «جهان آباد» می تواند به عنوان یک شهر منفصل از بروجرد مشخص شود. مرادپور، ادامه داد: اما روستای «جهان آباد» می تواند به عنوان یک شهر منفصل از بروجرد مشخص شود.

وی، یادآور شد: کارهای مربوط به آن را فرمانداری انجام دهد تا مجوزهای سیاسی آن گرفته شود تا بعد آن نیز مجوزهای شهری آن صادر شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان، گفت: این کار سختی نیست و می تواند در شورای برنامه ریزی به عنوان شهر مصوب شود تا هیئت وزیران آن را به عنوان شهر جدید معرفی و اعلام شود.

کد خبر 4475824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =