ورود رسوبات به سدهای گلستان نگران کننده است/خاک مظلوم تر از آب

گرگان- مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان این که خاک مظلوم تر از آب است، گفت: حجم ورودی رسوبات به دلیل فرسایش به مخازن استان نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوطالب قزلسفلو، ظهر سه شنبه در همایش روز جهانی خاک که در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: فرسایش خاک در اثر مدیریت ضعیف و استفاده ناصحیح از آن اتفاق می افتد.

وی افزود: خاک مظلوم تر از آب است زیرا در نشست های عمومی بیشتر در زمینه آب بحث شده اما دغدغه خاک هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.

قزلسفلو به سخن رهبر معظم انقلاب در مورد آب که گفتند «قضیه خاک از آب مهم تر است» اشاره کرد و ادامه داد: آب را می توان در مقیایس دلخواه با آب شیرین کن ایجاد کرد ولی بازسازی خاک به دلیل بازه طولانی مدت آن امکانپذیر نیست.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: باید از فعالیت های کشاورزی روستاییان حمایت کرد تا تغییر کاربری زمین کشاورزی روی نداده و آن ها به شهرها مهاجرت نکنند.

قزلسفلو گفت: اگر فرسایش خاک را جدی نگیریم توسعه پایدار را از دست می دهیم، باید با نگاه آمایشی مسائل را دنبال کنیم.

میزان بالای فرسایش در شرق و غرب گلستان

وی بیان کرد: فرسایش خاک در غرب استان سالانه هشت تن در هکتار و در شرق استان ۳۵ تن در هکتار است.

قزلسفلو تصریح کرد: در استان به دلیل خاک لس نرخ فرسایشی ما بالا بوده و اراضی شیبدار زیادی هم داریم.

وی گفت: این نرخ فرسایش باعث پر شدن سدهای استان در مناطق پایین دست می شود.

قزلسفلو با بیان این که سه الی چهار برابر نرخ متوسط جهانی فرسایش خاک داریم، اظهار کرد: شخم در جهت اراضی شیبدار و افزایش شدت بارش ها سبب شده که فرسایش سطحی جای خود را به فرسایش شیاری دهد در این صورت حجم بالایی از خاک شسته می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: تبدیل اراضی زراعی شیبدار به باغات مقدار فرسایش خاک را تا دو و نیم برابر کاهش می دهد و با تبدیل این اراضی به باغات مقدار رواناب به میزان ۳۷ درصد کاهش می یابد.

کد خبر 4476033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =