انتقاد قطر از بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای شورای همکاری

رئیس دفتر رسانه ای وزارت امور خارجه قطر از بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به دلیل عدم پرداختن به بحران بین قطر و این شورا و راهکارهای حل آن انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، یک مقام قطری در وزارت خارجه این کشور از بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به دلیل عدم پرداختن به بحران بین قطر و این شورا و راهکارهای حل آن انتقاد کرد.

«احمد الرمیحی» رئیس دفتر رسانه ای وزارت امور خارجه قطر در توئیتر نوشت: علت عدم بررسی بحران قطر در اجلاس سران چیست؟ این چه بیانیه پایانی است که در آن محاصره قطر و راهکارهای حل آن مورد بررسی قرار نگرفته است؟

وی افزود: به ریش چه کسی می خندید؟ این سطحی نگری و نادیده گرفتن مشکلات حقیقی که شورا از آن رنج می برد، کافی است.

گفتنی است که در بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مستقیما به حل بحران بین قطر و این شورا اشاره ای نشده است و تنها بر پایبندی به شورای مذکور و اهمیت قدرت و اتحاد اعضای آن تاکید شده است.

مقام قطری مذکور درباره نشست خبری عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان پس از اجلاس سران کشورهای شورای همکاری نیز نوشت: نشست خبری مضحک الجبیر تمام شد. وی سعی داشت طی این نشست آنچه را که بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری از انجام آن عاجز بود به انجام برساند.

گفتنی است که سی و نهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس روز یکشنبه در ریاض پایتخت عربستان برگزار گردید.

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس بیانیه پایانی سی و نهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس را قرائت کرد.

وی تاکید کرد: مخاطرات، اهمیت همبستگی شورای همکاری خلیج فارس در برابر چالشهای منطقه را بیشتر می کند. رهبران شورای همکاری بر همکاری و وحدت صفوف میان اعضا با توجه به ارزش و تاریخ و سرنوشت مشترک و هدف واحد تاکید دارند.

الزیانی اعلام کرد: شورای همکاری دستاوردهای مهمی به دست آورده است. چالشهای جدید تقویت کار مشترک را ایجاب می کند. تقویت امنیت و ثبات در منطقه اولویت کشورهای شورای همکاری است.

وی خواستار رفع همه موانع در مسیر تکمیل روند بازار مشترک و اتحادیه گمرکی، فرماندهی نظامی یکپارچه و آکادمی خلیج فارس برای مطالعات راهبردی و امنیتی شد و تاکید کرد: نقش محوری کشورهای شورای همکاری در صیانت امنیت منطقه و مقابله با تفکر افراطی از طریق تاکید بر تنوع و احترام به حقوق بشر ضروری و مهم است.

در بیانیه پایانی که الزیانی آنرا قرائت کرد اعلام شده است: رهبران شورای همکاری بر اقدام مشترک برای غلبه بر پدیده تروریسم تاکید کردند. درباره رویکرد سیاست خارجی واحد شورای همکاری و حمایت از موضوع فلسطین و وحدت صف فلسطینی و کمک به ملت یمن توافق شد.

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد: شورا بر انتخاب فرمانده برای فرماندهی نظامی یکپارچه شورای همکاری توافق کرد. شورا بر اهمیت همکاری با بخش خصوصی و تسهیل ترانزیت میان کشورهای عضو تاکید کرد. شورا بر تقویت و تحکیم اقدام مشترک تاکید کرد و اهمیت قدرت و همبستگی  و وحدت شورای همکاری را مورد توجه قرار داد و آنرا مهم دانست.

الزیانی اعلام کرد که امارات میزبان نشست بعدی شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود.

کد خبر 4480806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =