راز حیات در زیر آبهای تاریک قطب جنوب کشف می شود

محققان یخ های قطب جنوب را سوراخ کرده اند تا به دریاچه ای دسترسی یابند که زیر ۳۵۰۰ فوت یخ قرار دارد. آنها وجود حیات در آب های تاریک آن را بررسی می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیچر، دانشمندان در قطب جنوب سوراخی به یک دریاچه ناشناخته حفر کرده اند که زیر بیش از ۳۵۰۰ فوت یخ قرار دارد. آنها سعی دارند وجود حیات در این دریاچه را بررسی کنند.

 دریاچه Mercer Subglacialاز لحاظ هیدرولیکی فعال است و در عمق بیش از هزار متری Whillans Ice Plain قرار دارد. این بخشی از یک صفحه یخ قطب جنوب است که با سرعت زیادی حرکت می کند.

 این دریاچه با مساحت ۶۲ مایل مربع بیش از یک دهه قبل با کمک تصاویر ماهواره ای کشف شد اما تا به حال بررسی نشده بود.

Mercer Subglacial یکی از ۴۰۰ دریاچه ای است که زیر یخ های قطب جنوب قرار دارند و به گفته کارشناسان  وجود هرگونه حیات در این مناطق امید برای وجود ارگانیسم در اعماق مریخ یا مشتری را افزایش می دهد.

درهمین راستا محققان SALSA طی 2 روز سوراخی به این دریاچه حفر کردند. محققان با استفاده از آبی پرفشار و داغ، یخ را سوراخ کردند تا به این دریاچه برسند.

به هرحال محققان یک روز پس از سوراخ کردن یخ توانستند ابزارهای علمی را داخل دریاچه ارسال کنند.

 محققان امیدوارند با استفاده از  سه دوربین ویدئویی که به اعماق دریاچه ارسال شده اند بتوانند تصاویری از حیواناتی ثبت کنند که در این آب های تاریک زندگی می کنند.

کد خبر 4501323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =