رژیم پهلوی ادامه پیدا می کرد هیچ پیشرفتی در ایران اتفاق نمی‌افتاد

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران گفت: رژیم پهلوی اگر ادامه پیدا می‌کرد ما امروز نه تجهیزات نظامی می‌توانستیم بسازیم و نه امروز در مهندسی، هسته‌ای و غیره رشد پیدا کرده بودیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در نشست تحلیلی بر «کج‌روی پهلوی» گفت: امروز عده‌ای می‌گویند که اگر پهلوی و وابستگی بود، پیشرفت بیشتری داشتیم. امروز نباید کیفیت را فدای کمیت کنیم. آمریکایی‌ها اگر هم چیزی به ما می دادند، کلید و سوییچ اش در دست آنها بود و تکنولوژی به ما منتقل نمی‌شد. اما امروز این مردم خود تمام داشته‌های خود را به دست آورده‌اند.

وی همچنین افزود: این وابستگی در تفکر محمد رضا پهلوی کاملاً مشهود است. خود نیز می‌داند که بقای قدرتش در گروی اطاعت از غرب است. یکی از مهمترین اتفاقات زمان محمد رضا قرارداد مستشاری است. در این قرارداد نوشته شده که تمام افسران آمریکایی هم تراز با نظامیان ایرانی از نوعی ارشدیت قرار دارند. این نوعی نگاه نژاد پرستانه است که متاسفانه توسط پهلوی هم مورد قبول قرار می‌گیرد. جاوتر در موضوع کاپیتولاسیون هم این چنین است. در آن هم آمریکایی ها دستور می‌دهند که مصونیت شامل نظامیان هم می‌شود.

رضایی همچنین افزود: امروز وقتی به مذاکرات و توافق آن زمان نگاه می‌کنیم، حس شرم در ایرانی‌ها ایجاد می‌شود. این تفکر حاکم در پهلوی است که حاکمیت بیگانه را پذیرفته است. آمریکایی ها در ایران تسلط صد در صد داشتند. در آن زمان در ارتش، ما تنها اپراتور بودیم و حتی هدف را نیز در ارتش نمی‌توانستم خود تعیین کنیم. در آن زمان این تفکر در ارتش بوده که هر چه می‌خواهیم باید از غرب به ما برسد. در زمان تغییرات هم افرادی مثل ازهاری تغییر ایجاد نمی‌کردند و باید هایزر از آمریکا می‌آمد.

وی همچنین افزود: بعد از انقلاب تفکری روی کار می‌آید که می‌گوید باید جهاد خودکفایی را در ارتش ایجاد کنیم. وقتی کیفی به موضوع نگاه کنیم، خواهیم دید که یک تفکر جدید و سازنده است. آن زمان عده‌ای به این تفکر می‌خندیدند.

رضایی همچنین افزود: تفکر غربی، نسبت به نژاد غرب یک خود کم بینی خاصی داشت. در آن زمان برای یک دندان درد هم به خارج می‌رفت. شاه نوعی سرطان داشت. برای خون گرفتن از شاه هم باید از خارج می‌آمدند. البته در آن زمان در کشور پرشک داشتیم ولی بالاخره آنها را در حدی نمی‌دیدند که بتوانند کارها را انجام دهند. در جشن ۲۵۰۰ ساله هم که می خواستند، اقتدار ایران را به جهان نشان دهند، تمام غذاها را از خارج از کشور می‌آوردند. این تفکر در کشور و در ذهن پادشاه کشور نقش بسته بود.

وی افزود: بعد از انقلاب ما گفتیم که خود می‌سازیم و این کار انجام شد و امروز به جایی رسیده‌ایم که خدمات مهندسی به کشورهای دیگر ارائه می‌کنیم. 

رضایی در آخر افزود: رژیم پهلوی اگر ادامه پیدا می‌کرد ما امروز نه تجهیزات نظامی می‌توانستیم بسازیم و نه امروز در مهندسی، هسته‌ای و غیره رشد پیدا کرده بودیم. تفکر انقلاب به مردم گفت که ما نیز یک انسان درجه یک هستیم و می‌توانیم تمام فعالیت‌های خود را به نحو احسنت انجام دهیم.

کد خبر 4538410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =