حمایت از تولید شناور در داخل/صنعت بانکرینگ باید فعال شود

وزیر راه و شهرسازی از حمایت دولت از تولید کنندگان و بهره‌برداران داخلی شناور در جهت شکوفایی صنایع داخلی دریایی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی در مراسم افتتاحیه بیشت و ششمین هماهنگی ارگان های دریایی کشور با بیان اینکه دریا یکی از مولفه های اقتدار ملت ماست، گفت: ما ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی داریم که یکی از مولفه های قدرت کشور به حساب می آید و هرچه به اقتصاد دریا محور کم توجهی کنیم به اقتدار ملی کم توجهی شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید به حداکثر نقاط دریایی جهان سفر کرده و ناوگان دریایی ما در آنها حضور داشته باشد، افزود: نباید از فرصت های دریایی غافل باشیم. تحریم ها از بدو پیروزی انقلاب تا کنون همواره وجود داشته است. تحریم ها حول محورهایی قرار گرفته که اقتدار آفرین است تا رشد ملت ایران را متوقف کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما تنها یک راه داریم و آن حرکت یکپارچه و پیشرفت برای گسترش توان خود در دریاهاست بنابراین باید موانع پیش رو را حذف و نقاط قوت را تقویت کنیم.

اسلامی با بیان اینکه بسیاری از ظرفیت های دریایی ما شکوفا نشده است، تصریح کرد: تحریم ها در شرایط جدید از تعقیب و مراقبت در سالهای گذشته که آمریکایی ها تجربه کرده اند در شرایط امروزه به اقدام و عمل منجر شده است که مخالف تمام آئین نامه ها و کنوانسیون های جهانی است و این به معنی یاغی گری امریکایی هاست.

وی با انتقاد از اینکه صنایع دریایی ما تاکنون شکوفا نشده است، اظهار داشت: چرا در بازارهای جهانی در زمینه تولید شناور و دیگر صنایع دریایی سهم نداریم؟ حتی در ارائه خدمات تعمیری به کشتی ها نیز که قابلیت بالایی در آن داریم، سهم‌مان در دنیا اندک است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قابلیت ایران در زمینه بانکرینگ بالاست، گفت: در حال حاضر ظرفیت بنادر تجاری ما به ۲۳۰ میلیون  تن در سال رسیده است. از سوی دیگر صنایع دریایی ما زمینه اشتغال بالایی دارد که در صورت توجه به آن به شکوفایی صنایع داخلی خود کمک خواهیم کرد.

به گفته اسلامی در صورت تولید شناور و فروش آن با قیمت رقابتی می توانیم سهم خود در دنیا را افزایش دهیم.

وی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز در بندرعباس با حضور رئیس جمهور فاز دیگری از طرح توسعه  بندر شهید رجایی افتتاح می شود، تأکید کرد: این طرح های توسعه ای امکان استفاده از ظرفیت بیشتر حمل و نقل ریلی و همچنین ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی را از سه میلیون TEU به ۵ میلیون TEU افزایش می یابد.

وزیر راه و شهرسازی درباره بانکرینگ با بیان اینکه این خدمات یکی از ظرفیت های مغفول در صنایع دریایی است، گفت: باید سهم بیشتری از بانکرینگ داشته باشیم که راه آن ارائه سوخت با قیمت رقابتی به شناورهای بین المللی است. ضمن این که با وزارت نفت تعامل داریم در سال آینده بانکرینگ گسترش یابد.

اسلامی با اشاره به خالی بودن ظرفیت صنایع تولید شناور در سواحل شمالی و جنوبی کشور، خاطرنشان کرد:باید از این ظرفیت برای افزایش سهم ایران از بازار جهانی تعمیر کشتی استفاده شود.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه وزارت راه و دفاع در زمینه سفارش ساخت شناور گفت: برای توسعه صنایع دریایی از بخش خصوصی سازنده و همچنین بخش خصوصی بهره بردار کشتی ها حمایت خواهیم کرد.

اسلامی در باره تعرفه سوخت شناورها گفت: شناورهایی که در آب های سرزمینی تردد دارند با تعرفه داخلی و آنهایی که در آب های بین المللی تردد می کنند با تعرفه بین المللی سوخت دریافت خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر برکناری مه آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و شرکت ناوبری گفت: وی برکنار نشده است.

کد خبر 4544374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =