ساخت فاز۱۰۰درصد ایرانی پالایشگاه خلیج فارس به همت قرارگاه خاتم

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)گفت: ساخت فاز ۴ تمام ایرانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس۲ماه پیش کلنگ خورد و کمپرسور هیدروژنی آن که یک تجهیز های-تک است،توسط هوافضای سپاه ساخته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فردا، دوشنبه فاز ۳ پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه است، با حضور رییس جمهوری کلید می خورد. به این ترتیب تولید بنزین یورو۴ این پالایشگاه به ۳۵ میلیون لیتر در روز می رسد. از سویی دیگر با توجه به ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه ای برای مصرف خوراک این پالایشگاه، ستاره خلیج فارس می تواند یک مصرف کننده قابل اعتماد و سودآور برای میعانات گازی کشور به شمار رود. به ویژه که در شرایط کنونی که صادرات ایران با محدودیت ایجاد شده است می توان این پالایشگاه تیری دانست که به دو نشان نشسته است. نخست بی نیازی از واردات بنزین است که در شرایط تحریم اقتصادی به عنوان کالایی استراتژیک، همواره یکی از اهرم های فشار به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است و هدف دوم، تبدیل شدن این پالایشگاه به محلی برای مصرف میعانات گازی است چرا که میعانات گازی با محدودیت صادرات مواجه است و تبدیل آن به محصولاتی با ارزش افزوده مضاعف دستاورد مهمی است. در این بین توانمند شدن بخش داخلی از همه جوانب را نیز می توان نقطه قوتی دانست که به مدد اعتماد به بخش داخلی رقم خورد. در نتیجه همین اعتماد و در راستای عمل به اصل «ما می توانیم»، فاز ۴ این پالایشگاه با همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در شرایط تحریمی و بصورت غیررسمی دو ماه قبل کلنگ خورد و قرار است فردا رئیس جمهور کلنگ رسمی آن را بر زمین بزند؛ فاز ۴ قرار است طی ۲۴ ماه به بهره برداری کامل برسد. البته به گفته سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بر اساس برنامه ریزی مهندسین این قرارگاه، پیش بینی می شود زمان اجرا و بهره برداری از این پروژه به ۱۸ ماه تقلیل یابد.

از قطر پیشی گرفتیم / رکورد زنی در ساخت سکو

سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دو فاز از پالایشگاه گازی یکی از فازهای پارس جنوبی که ساخت آن به عهده قرارگاه سازندگی خاتم بوده است بهره برداری شده و ۴ فاز نیز توسط رییس جمهوری رسما افتتاح می شود، گفت: در مجموع این ۶ فاز ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین علاوه بر سایر مشتقات گازی تولید می کند. با این بهره برداری انجام شده عملا میزان برداشت ایران از میدان مشترک گازی پارس جنوبی از قطر پیشی می گیرد.

وی با اعلام اینکه ۱۰ سکو از سکوهای مورد استفاده در پارس جنوبی توسط مهندسان جوان این قرارگاه طراحی، تولید و نصب شده است، ادامه داد: این سکوها در یارد صدرا ساخته شده که ۵ سکوی آن تکمیل و تحویل شده است و ۵ سکوی دیگر نیز نهایتا تا خردادماه سال آینده تکمیل و تحویل داده می شود. در نصب سکو نیز رکوردهای قابل توجهی وجود دارد؛ قبلا نصب سکو حدود ۶ ماه زمان لازم داشت در حالیکه اکنون همکاران ما توانستند طی مدت زمان ۱۸-۱۷ روز این عملیات را انجام دهند که رکورد تازه ای در زمینه محسوب می شود.

این مقام مسوول افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده قصد داریم تا عملیات نصب پنجمین سکویی که به تازگی تکمیل کردیم را در مدت زمانی کمتر از ۱۷ روز انجام دهیم. پیش از این تمامی این فرایند توسط شرکت های خارجی انجام می شد در حالیکه اکنون از طراحی تا ساخت، حمل و نصب را با توان کامل داخلی انجام می دهیم. علاوه بر این، ۴۵۰ کیلومتر لوله گذاری در فازهای تحت مدیریت قرارگاه را نیز انجام داده ایم.

ساخت کمپرسورهای های-تک فاز ۴ توسط هوافضای سپاه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با تاکید بر اینکه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس نماد موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: فاز ۳ این پالایشگاه مدتی قبل تولید خود را آغاز کرد و فردا- دوشنبه توسط رییس جمهوری رسما افتتاح می شود. به این ترتیب ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس تکمیل شده است و روزانه حدود ۳۷ میلیون لیتر بنزین، ۱۴ میلیون لیتر گازوییل ، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۴ میلیون لیتر  ال پی جی و مقداری هیدورژن تولید می کند.

به گفته وی، در نتیجه بهره برداری از فاز ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات بنزین ایران متوقف می شود و حتی می توانیم به طور اندک بخشی را نیز صادر کنیم.

وی با اعلام اینکه برای راه اندازی فاز ۴ این پالایشگاه نیز قراردادی را با مجموعه دولت منعقد کردیم که کلنگ زنی آن حدود ۲ ماه پیش انجام شد، اظهار داشت: طول مدت این پروژه ۲۴ ماه است که البته برنامه ریزی کردیم که طی ۱۸ ماه به انجام برسد. تفاوت فاز ۴ با ۳ فاز دیگر، ایرانی بودن تمام و کمال این فاز است.

فاز ۴ ؛ فاز ۱۰۰درصد ایرانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

محمد گفت: در سه فاز گذشته ۶۷ درصد مهندسی، ۷۰ درصد کالا و ۱۰۰ درصد اجرا توسط ایرانی ها انجام شد اما در فاز ۴ صد در صد این بخش ها توسط بخش داخلی انجام می شود. در همین راستا جلساتی را با سازندگان داخلی داشتیم که ساخت بخش های مختلف را انجام می دهند و بخش هوافضای سپاه قبول کرده که کمپرسورهای هیدروژنی این فاز را که یک تجهیز های‌تک است، طراحی کند و بسازد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با تاکید بر اینکه هدف قرارگاه این است که در بخش هایی که بخش خصوصی توان ورود ندارد، وارد شود، توضیح داد: ما رفیق و همراه بخش خصوصی هستیم تا رقیب و تا امروز ۵ هزار پیمانکار در حوزه های مختلف بخش خصوصی را به کار گرفته‌ایم ، البته میزان به کارگیری بخش خصوصی در پروژه های مختلف، متفاوت است.

جایی که بخش خصوصی توان تامین سرمایه ندارد وارد می‌شویم

این مقام مسوول در پاسخ به اینکه گفته می شود حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در پروژه ها باعث آسیب به بخش خصوصی می شود، تاکید کرد: این مقوله به هیچ عنوان صحیح نیست؛ چرا که این قرارگاه در بخش سرمایه گذاری و بالادستی پروژه ها ورود می کند، بخش هایی که بخش خصوصی توان تامین سرمایه ندارد. از سویی دیگر اگر سری به پروژه های مختلف کشور بزنید خواهید دید که بخش قابل توجهی از این پروژه ها تعطیل هستند، اما مجموعه قرارگاه با استفاده از سرمایه خود به پروژه ها ورود می کند ولو به قیمت فروش دارایی های خود، اما حتی از امکانات دولتی همانند وام ها یا امتیازات قانونی که برای بخش خصوصی وجود دارد نمی توانیم استفاده کنیم. به طور مثال در میدان مشترک نفتی رشادت تفاهمنامه ای با دولت منعقد کردیم که به زودی آن را تبدیل به قرارداد می کنیم که برای این پروژه ۳۰۰ میلیون دلار خود قرارگاه خاتم‌ سرمایه گذاری کرده است.

محمد در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره اینکه چه میزان از فعالیت های این قرارگاه تحت تاثیر تحریم ها قرار دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش عمده فعالیت های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با تکیه بر توان داخلی است، تحریم های اقتصادی تقریبا تاثیری بر فعالیت ها ندارد؛ این در حالی است که قرارگاه جزء نخستین مجموعه هایی است که تحریم شد.

ساخت نفتکش غول پیکر برای ونزوئلا/آمادگی برای ساخت ۱۰۰ شناورجهت جایگزینی با شناورهای خارجی

وی از ارائه سفارش از سوی کشور ونزوئلا برای ساخت ۵ نفتکش غول پیکر توسط قرارگاه خبر داد و ادامه داد: یکی از این نفتکش های غول پیکر را تحویل دادیم و باقی سفارش ها نیز در حال ساخت در یارد صدرا است. بسیاری از شناورهایی که در خلیج فارس مشغول فعالیت و خدمات رسانی هستند، خارجی بوده و پرسنل خارجی نیز دارند و در نتیجه سالانه ارز قابل توجهی از این طریق از کشور خارج می شود؛ به همین دلیل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء  طی پیشنهادی به دولت اعلام کرده است که می تواند با ساخت ۱۰۰ شناور جای این شناورهای خارجی در خلیج فارس را بگیرد و در همین راستا باعث ایجاد اشتغالزایی گسترده در داخل شود.

کد خبر 4544540

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • محمد ساجدی IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   3 0
   احسنت! لطفا کارهای پروژه را خرد کرده و به بخش خصوصی بسپارید. قرارگاه باید یک مدیر پروژه و Integrator قوی باشد و بخش خصوصی را اجبار به تولید بر مبنای تکنولوژی روز کند
  • مهدی CA ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   1 0
   پیشرفت سپاه در عرصه صنایع بالادستی و صنایع های تک قابل تحسین است، دست تمام برادرانمان در سپاه را میبوسم. خسته نباشید.
  • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   2 0
   خدا قوت ولی به چه دلیل دوسال است که همین خبر را اعلام میکنید طی این دوسال کار خاصی نکردید لابد