رتبه اول «داروسازی» در تولید مقالات میان رشته های علوم پزشکی

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی گفت: براساس نسبت مقالات به هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی، حوزه داروسازی رتبه اول را در زمینه انتشار مقالات دارا است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا اصغری با تاکید بر اهمیت تولید علم در دانشکده های داروسازی اظهار داشت: اگر نسبت مقالات به هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی سنجیده شود حوزه آموزش داروسازی رتبه اول را در زمینه انتشار مقالات در بین رشته های گروه پزشکی دارا است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش داروسازی در راستای برنامه های طرح تحول و نوآوری آموزش پزشکی، داروسازی را علم روز دنیا و رو به پیشرفت و توسعه دانست و گفت: اجرای برنامه های طرح تحول در رشته داروسازی همزمان باعث ارتقای آموزش و افزایش کیفیت داروسازی می شود و سایر رشته های گروه های پزشکی می توانند با ارتباط با رشته داروسازی به پیشرفت برنامه های طرح تحول و نوآوری در آموزش پزشکی کمک کنند.

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی رشته داروسازی را یک رشته تولید محور و محصول محور نامید و افزود: با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت دارو در جهان و سر و کار فارغ التحصیلان این رشته با دارو و فرآورده های دارویی، این موضوع باعث توجه هر چه بیشتر دانشجویان این رشته به بحث تحقیق و نوآوری و اقتصاد خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: هدف از برنامه های طرح تحول و نوآوری در آموزش پزشکی در اختیار گرفتن آموزش برای خدمت به مردم است به طوری که محصول آموزش بتواند نقش موثری در جامعه ایفا کند که البته این موضوع در رشته داروسازی نسبت به سایر رشته های علوم ملموس تر است.

اصغری با اشاره به آموزش کلیه رشته های تخصصی داروسازی در ایران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اعضای هیئت علمی داروسازی بیشتر مشغول بحث کلاس و آموزش هستند لذا بخش آموزش در این رشته نسبت به سایر رشته ها پررنگ تر است ضمن اینکه تحقیق بر روی داروها و فرآورده های دارویی، باعث ارتقا کیفیت بخش تحقیقات دانشکده های داروسازی شده است.

وی با اشاره به همخوانی محتوای رشته داروسازی با بسته های طرح تحول و نوآوری در آموزش پزشکی که هدف آن افزایش کیفیت آموزش است، افزود: به دلیل اهمیت محصولات سلامت محور در رشته داروسازی، آموزش آن با توانمندسازی مهارتی صورت می گیرد که در همین راستا بحث دانشگاه های نسل سوم، آموزش مجازی و بین المللی سازی در دانشکده های داروسازی با قدرت هر چه تمام در حال پیگیری است.

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی با تاکید بر نقش تاثیرگذار و محوری رشته داروسازی در روند اجرای برنامه های طرح تحول و نوآوری آموزش پزشکی، بحث آموزش های مهارتی دانشجویان رشته داروسازی را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: بحث حضور در صنعت و عرصه ارائه خدمت دانشجویان داروسازی در بازنگری برنامه طرح تحول آموزش پزشکی در دست اقدام است که این حضور نسبت به سالهای قبل به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی از داروساز بالینی یا بیمارستانی به عنوان عرصه دیگر رشته داروسازی نام برد و افزود: در این عرصه دانشجویان به منظور آموزش در بیمارستها حضور پیدا می کنند ضمن اینکه در عرصه داروخانه های سرپایی، به جهت اشتغال ۹۰ درصد فارغ التحصیلان رشته داروسازی در داروخانه ها و کسب مهارت دانشجویان بسیار مهم است که در حال حاضر ساعات حضور دانشجویان در داروخانه های آموزشی به بیش از ۲ برابر قبل رسیده است.

کد خبر 4545362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =