جاذبه‌هایی که پشت هم قطار می‌شوند؛سفر رؤیایی از مسیر ریلی گردشگری

سفر به مناطق بی‌نظیر طبیعی، آبشارها، تالاب‌ها، چشمه‌ها و... را در مسیر ۷۴ کیلومتری قطار گردشگری لرستان می‌توان تجربه کرد، جایی که طبیعت‌گردی با طعم «قطار سواری» گردشگران را به خود می‌خواند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان‌های غربی ایران اسلامی با قابلیت‌های منحصربه‌فرد تاریخی، طبیعی و گردشگری از پرجاذبه‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شوند که هرساله در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران از سراسر کشور هستند.

در این میان لرستانی‌ها در سرزمینی زندگی می‌کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه‌های رنگارنگی آذین بسته‌شده که باید قدردان تمام این نعمت‌های خدادادی باشیم و از آن‌ها برای توسعه اقتصادی استان نهایت استفاده را ببریم.

لرستان را می‌توان سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت‌های بهشتی، دریاچه‌های منحصربه‌فرد، تالاب‌های بکر و جنگل‌های انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی را در خود جای‌داده است.

گردشگری با طعم قطار سواری

وجود آثار تاریخی منحصربه‌فرد اعم از قلعه‌ها، خانه‌های تاریخی و غارهای باستانی، جاذبه‌های گردشگری مذهبی ازجمله امامزاده‌ها، جاذبه‌های طبیعی ازجمله آبشارهای منحصربه‌فرد، سراب‌های جوشان، دریاچه‌های بکر، تالاب‌های زیبا و دشت‌های سرسبز از لرستان دیاری خواستنی و پرجاذبه برای گردشگران ساخته است.

در این میان، بخشی از این آثار ارزشمند در مسیر راه‌آهن ناحیه لرستان قرار دارد که با تأکید علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور برای جذب گردشگر، برنامه‌هایی در قالب ایجاد بزرگ‌ترین خط ریلی گردشگری در غرب کشور در دستور کار قرار گرفته است.

قطار گردشگری لرستان با ظرفیت ۳۳۶ صندلی در ایام نوروز از شهرستان دورود تا ایستگاه «کشور» با عبور از ۱۹ ایستگاه رفت‌وبرگشت و ۴۷ کیلومتر راه میزبان گردشگران خواهد بود.

مناظر بکر و بی‌نظیر در مسیر این قطار اعم از آبشارهای زیبای «بیشه»، «آب گرمه»، «عیدانه» و… جلوه‌های بی‌نظیر از زندگی روستایی در آب «شباندر»، چشمه‌های آب‌درمانی گوگردی «چم سنگر»، شاهکار مهندسی صنعت حمل‌ونقل ریلی در ایستگاه «سپیددشت» در کنار رودخانه خروشان «سزار»، کوه‌های سر به فلک کشیده، تونل‌ها و پل‌های راه‌آهن ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ازجمله جلوه‌های ویژه و جاذبه‌های گردشگری در مسیر حرکت قطار گردشگری است.

ارائه بسته‌های سفر یک روزه، چهار روزه و کل کشور در قطار گردشگری لرستان

مجری طرح قطار گردشگری لرستان در سخنانی با بیان اینکه در مسیر این قطار جاذبه‌های گردشگری فراوانی ازجمله آبشار «آب گرم»، «بیشه»، چشمه آب گوگرد ایستگاه «کشور» و… وجود دارد، اظهار داشت: ظرفیت این قطار گردشگری ۳۳۶ صندلی است.

خلیلی با بیان اینکه گردشگران به چند طریق می‌توانند بسته‌های سفر قطار گردشگری را تهیه کنند، گفت: یک بسته سفر قطار یک‌روزه همراه با صبحانه، نهار و شام و خدمات است که ارائه می‌شود.

مجری طرح قطار گردشگری لرستان با اشاره به بسته سفر چهار روزه قطار گردشگری لرستان، تصریح کرد: این بسته سفر در فاز طبیعت‌گردی بوده که اسکان گردشگران در خانه‌های روستایی و بوم گردی است.

خلیلی، تصریح کرد: همچنین فاز هتلی این قطار گردشگری نیز برای بازار کل کشور در نظر گرفته شده است.

از جلوه‌های بکر در مسیر قطار گردشگری تا طبخ غذای محلی و نوای موسیقی لری

سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در سخنانی با اشاره به راه‌اندازی قطار گردشگری در لرستان، اظهار داشت: در پی سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور و بازدید از مسیر راه‌آهن لرستان، اولین قطار گردشگری استان در تاریخ ۱۲ اسفندماه امسال رونمایی و در ۲۹ اسفندماه به مقصد لرستان حرکت می‌کند.

اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی، طبخ غذا و سرو غذاهای بومی، اجرای موسیقی محلی از برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در بسته این قطار گردشگری است وی، افزود: قطار گردشگری لرستان شامل «ریل باس» مدرن با ظرفیت ۳۳۶ صندلی در چهار واگن و طی مسافت ۷۴ کیلومتر با مبدأ شهرستان دورود تا ایستگاه «کشور» در ایام نوروز با عبور از ۱۹ ایستگاه رفت‌وبرگشت و بلاک‌های بین دستگاهی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با اشاره به مناظر بکر و بی‌نظیر در مسیر این قطار گردشگری، تصریح کرد: آبشارهای زیبای «بیشه»، «آب گرمه»، «عیدانه»، جلوه‌های بی‌نظیر از زندگی روستایی در آب «شباندر»، چشمه آب‌درمانی گوگردی «چم سنگر»، شاهکار مهندسی صنعت حمل‌ونقل ریلی در ایستگاه «سپیددشت» در کنار رودخانه خروشان «سزار»، کوه‌های سر به فلک کشیده، تونل‌ها و پل‌های راه‌آهن ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ازجمله جلوه‌های ویژه و جاذبه‌های گردشگری در مسیر حرکت این قطار گردشگری است.

قاسمی، اظهار داشت: اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی، طبخ غذا و سرو غذاهای بومی، اجرای موسیقی محلی طی این مسافرت ریلی در کنار بازدید از آثار تاریخی شهرهای خرم‌آباد و بروجرد مانند قلعه فلک الافلاک، مساجد تاریخی بروجرد و همچنین جاذبه‌های طبیعی شهرستان الیگودرز از برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در بسته این قطار گردشگری است.

حرکت قطار گردشگری غرب کشور یک جریان ملی است

سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز در سخنانی بر ضرورت راه‌اندازی قطار گردشگری در سطح استان در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری لرستان تأکید کرد و گفت: خوشبختانه استان طی سال‌های اخیر به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در کشور تبدیل شده است.

ابزار و عناصر لازم برای حرکت قطار گردشگری در لرستان فراهم شده است وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، غرب کشور را با توجه و تأکید ویژه بر لرستان به‌عنوان یکی از مناطق گردشگری معرفی کرده است، افزود: در همین راستا احتمال می‌دهیم که امسال حضور و حجم بالایی از گردشگر را در استان داشته باشیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه حرکت قطار گردشگری غرب کشور یک جریان ملی و ظرفیت قابل‌توجهی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان است، اظهار کرد: ابزار و عناصر لازم برای حرکت قطار گردشگری در لرستان فراهم شده است و از طرفی این استان دارای جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فردی است.

خادمی، افزود: راه‌اندازی مطلوب این قطار در بخش نرم‌افزاری نیز باید به‌خوبی مدیریت و فعال شود و توانمندی استان در راستای راه‌اندازی موفقیت‌آمیز این طرح باید اثبات شود.

یکی از مقاصد سفر من در ایام نوروز با قطار گردشگری به سمت لرستان خواهد بود

اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور پیش‌ازاین در مراسم رونمایی از قطار گردشگری لرستان در سخنانی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری لرستان و غرب کشور، اظهار داشت: برای استان‌های غرب کشور بایستی کار تبلیغاتی زیادی انجام شود و برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت.

مطمئن هستم که این قطار عامل توسعه منطقه خواهد شد وی با اشاره به راه‌اندازی قطار گردشگری در لرستان، بیان داشت: مطمئن هستم که این قطار عامل توسعه منطقه خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، افزود: دولت نیز در این مورد حمایت‌های لازم را عمل خواهد آورد.

مونسان با اشاره به سفر تیرماه سال جاری خود به استان لرستان و بازدید از مسیر قطار گردشگری لرستان و جاذبه‌های این مسیر، عنوان کرد: یکی از مقاصد سفر من در ایام نوروز با قطار گردشگری به سمت لرستان خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه هر جایی که گردشگر حضور داشته باشد سرمایه‌گذاری، توجیه اقتصادی خواهد داشت، تصریح کرد: باید تلاش کنیم که لرستان و غرب کشور را معرفی کنیم چرا که در این صورت است که سرمایه‌گذاری نیز افزایش خواهد یافت.

مسیر بی نظیر و زیبای قطار گردشگری لرستان

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۲۹ اسفندماه قطار گردشگری غرب کشور در استان لرستان راه‌اندازی خواهد شد، اظهار داشت: این مسیر، واقعاً یک مسیر گردشگری بی‌نظیر است، وقتی‌که از این مسیر بازدید کردیم حیفم آمد که این قطار گردشگری را با وجود این مسیر زیبا راه‌اندازی نکنیم.

قطار گردشگری در ۱۹ ایستگاه توقف می‌کند

مونسان، بیان داشت: در این مسیر ۱۹ ایستگاه وجود دارد که قطار گردشگری در این ۱۹ ایستگاه توقف می‌کند، مسیر بی‌نظیر و زیبایی در این منطقه وجود دارد، از گردشگران می‌خواهیم که از این مسیر بهره بگیرند.

وی ادامه داد: گردشگران می‌توانند با استفاده از قطار گردشگری به استان‌های غربی مانند چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، کرمانشاه، کردستان، ایلام و حتی آذربایجان غربی سفر کنند.

بنابراین گزارش، لرستان سرزمین چهارفصل زاگرس است، جایی که از کوه‌های پربرف آلپ ایران تا تالاب‌های گرمابخش پلدختر در اقلیمی ۲۸ کیلومترمربعی جمع شده‌اند، ایجاد قطار گردشگری در لرستان به‌طور حتم موجب رونق حوزه گردشگری در این استان و همچنین غرب کشور می‌شود.

کد خبر 4559785

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =