تلاش می کنیم سواد سلامت مردم را بالا ببریم

رئیس سازمان نظام روانشناسی، با عنوان این مطلب که در حوزه سلامت روان باید اقدامات زیادی انجام بدهیم، گفت: تلاش می کنیم سواد سلامت مردم را بالا ببریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حاتمی، در مراسم معارفه‌اش به عنوان رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این بوده که بعد از انقلاب کارها به مردم واگذار شده است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی یکی از نهادهای مردمی بوده و نمایندگان تلاش کرده‌اند با مصوبات خود کارها را تا حد امکان به مردم واگذار کنند تا نتایج خوبی حاصل شود.

وی ادامه داد: اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس
شورای اسلامی به واسپاری امور به مردم مصوباتی داشته است و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند که یکی از دستاوردهای این تأکیدات تأسیس سازمان نظام روانشناسی است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه سازمان نظام روانشناسی ١۵ سال پیش تأسیس شد و اکنون دوران نوجوانی را سپری می‌کند، گفت: با تعاریفی که برای این سازمان صورت گرفته، اقدامات خوبی در حوزه روانشناسی صورت گرفته و نگاه جامعه به روانشناسی تغییر کرده است.

حاتمی ادامه داد: سال‌ها پیش اگر کسی به روانشناس مراجعه می‌کرد، مردم این مسئله را از دیگران مخفی می‌کردند تا انگ دیوانگی به آنها زده نشود اما خوشبختانه اکنون نگاه جامعه به روانشناسان دستخوش تغییر و تحول شده و مردم برای حل مشکلات خود به روانشناسان مراجعه می‌کنند و نه تنها نگاه مردم بلکه نگاه مسئولان نسبت به روانشناسی و مشاوره نیز تغییر کرده است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: روانشناسی به رفتار سالم و روابط اعضای خانواده و جامعه با یکدیگر مرتبط است و من بعد از جنگ تحمیلی نخستین مرکز مشاوره و روانشناسی را در بنیاد شهید تأسیس کردم و رئیس مجلس در آن زمان با توجه به دستاوردهای خدمات روانشناسی و مشاوره در بنیاد شهید از توجه به این حوزه استقبال کردند.

حاتمی از ایجاد کارگروهی در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای ضبط تاریخ روانشناسی در ایران خبر داد و با اشاره به آمار فارغ التحصیل روانشناسی در کشور، گفت: در حوزه روانشناسی در ۱۵ سال گذشته دستاوردهای خوبی داشته‌ایم و امروز بیش از ۲۰۰ هزار فارغ‌التحصیل روانشناسی در کشور داریم و بسیاری از دانشجویان دانشگاه شریف از رشته خود انصراف می‌دهند و رشته روانشناسی دانشگاه تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به آمار روانشناسان عضو سازمان نظام روانشناسی و دارای پروانه کار، بیان کرد: ما ۲۶ هزار روانشناس کارشناسی ارشد و دکتری داریم که عضو سازمان نظام روانشناسی هستند و ۵ هزار روانشناس از سازمان نظام روانشناسی پروانه کار اخذ کرده‌اند و رتبه علمی رؤسای کمیسیون‌های تخصصی سازمان نظام روانشناسی از دانشیاری به بالاست.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تاکید کرد: سازمان نظام روانشناسی مسئولیت تأیید صلاحیت روانشناسان و مشاوران را بر عهده دارد و ما با کسانی که صلاحیت صدور پروانه روانشناسی را ندارند اما اقدام به صدور پروانه برای روانشناسان می‌کنند، برخورد خواهیم کرد و متأسفانه گزارش‌های نگران کننده‌ای داریم.

وی افزود: این قابل قبول نیست که یک سازمان غیرمسئول پروانه فعالیت برای روانشناسان صادر کند، مگر می‌شود که پروانه طبابت یک پزشک را یک نهاد دیگر صادر کند و پزشکان اینگونه فعالیت کنند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه ما در سازمان نظام روانشناسی ۲۰ کمیسیون تخصصی داریم، تصریح کرد: مجلس تصویب کرده است کسی که در ایران می‌خواهد در حوزه روانشناسی و مشاوره فعالیت کند، باید از سازمان نظام روانشناسی پروانه بگیرد و همه ما باید از قوانین مجلس پیروی کنیم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به فعالیت برخی کانال‌های روانشناسی در فضای مجازی بیان کرد: نباید اجازه دهیم فضای مجازی دستمایه‌ای برای سوءاستفاده از حوزه روانشناسی شود و آمارها نشان می‌دهد که ۳۲ درصد فضای مجازی در اختیار مسائل روانشناسی و مشاوره است و ما تلاش می‌کنیم از این پس فضاهای مجازی را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم کسی حقوق مردم را تضعیف کند و با اطلاع رسانی به مردم تلاش می‌کنیم هر کسی متخلفی را در حوزه روانشناسی دید آن را به ما معرفی کند.

حاتمی تاکید کرد: ما در بخش نظارت بر حوزه روانشناسی و کار روانشناسان هیچ کاری نکرده‌ایم و بر اساس تعاریف صورت گرفته باید در سازمان نظام روانشناسی بر تمام ابعاد روانشناسی کشور نظارت داشته باشیم و با سازوکارهایی که از طریق تعامل با نهادها و سازمان‌ها فراهم می‌کنیم، بر عملکرد روانشناسان نظارت کنیم و نتایج آن را به مجلس گزارش دهیم.

وی بیان کرد: ما به دنبال آن هستیم از طریق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدور پروانه روانشناسی را از سوی سایر نهادها پیگیری کنیم و یکی از اقدامات ما در آینده این است که سازمان نظام روانشناسی را به مردم و مسئولان معرفی کنیم و بشناسانیم.

رئیس سازمان نظام روانشانسی و مشاوره تصریح کرد: به دنبال آن هستیم با کمک صداوسیما و آموزش و پرورش، روانشناسی و نظام روانشناسی را به مردم معرفی کنیم و سواد سلامت مردم را بالا ببریم.

حاتمی تصریح کرد: ما در حوزه سلامت روان باید اقدامات زیادی آنجا دهیم و در این زمینه می‌بایست ساختارهای درونی سازمان نظام روانشناسی را تقویت کنیم و با نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، بهزیستی و آموزش و پرورش تعامل داشته باشیم.

کد خبر 4561498

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =