شایسته سالاری و کاهش تصدی گری دولت راهکار برون رفت از مشکلات است

قزوین- امام جمعه موقت تهران گفت: شایسته سالاری و استفاده از افراد لایق و نخبه در مدیریت ها، واگذاری امور به مردم و کاهش تصدی گری دولت و حمایت همه جانبه از رونق تولید راهکار حل مشکلات است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الا سلام محمد حسن ابوترابی فرد روز شنبه در اولین جلسه شورای اداری استان در سال جدید که به منظور تبیین شعار سال «رونق تولید» در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: امروز مصالح ملت ایران با معنای واقعی کلمه با مصالح ملت اسلامی گره خورده لذا تصمیمات مدیران می‌تواند راه را برای سایر امور کشورهای اسلامی فراهم کند.

شایسته سالاری راهکار عبور از مشکلات است

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: شایسته سالاری در آموزه‌های دینی مورد تاکید است و ما هم باید توجه کنیم کدام مدیر توانا تر است تا انتخاب شود.

وی اضافه کرد: ملاک ولایت فقیه این است که جامعه اسلامی دست کسی باشد که شایسته‌تر است و در سایر مدیریت‌ها هم باید نگاه ما همین باشد اگر این قاعده در سطوح مختلف دیده شود شاهد تحول اساسی در کشور خواهیم بود.

ابوترابی فرد یادآور شد: باید نگاه‌های غیر قابل دفاع کنار گذاشته شود و از انتصاب رابطه‌ای دفاع نشود و با جدیت دنبال شایستگان باشیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: باید از انتصاب در نزد خدا و مردم روسفید باشیم و مدیریت مبتنی بر علم و مدیریت عالمانه و شایسته سالارانه در کشور پیاده شود.

وی با بیان اینکه مدیریت دانش محور روح قرآن است، تصریح کرد: مدیریت حضرت یوسف مبتنی بر علم و آینده نگرانه بود و کشوری در معرض تهدید را به کشوری پویا تبدیل کرد.

ابوترابی فرد اظهار داشت: باید مسائل اقتصادی را پایه دیگر کارها قرار داد و تولید را به عنوان یک موضوع جدی مورد توجه قرار داد و با نقشه راه عالمانه جلو رفت و ببینیم کدام حوزه بازار داریم و نیاز اساسی کجاست.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم در این سه دهه خوب عمل نکردیم و امروز باید منابع محدود خود را به جایی هدایت کنیم که بالاترین سود را دارد مثل کشاورزی، صنعت و تولید البته در این بخش‌ها هم اولویت بندی کنیم.

ابوترابی فرد اظهار داشت: هنوز فرهنگ تولید و کار در کشور بخوبی شکل نگرفته و فاصله زیادی با شرایط مطلوب داریم و باید اذعان کرد اهل کار نیستیم و برای عبور از شرایط کنونی به کار مستمر و جهادی نیازمندیم.

وی گفت: در شرایطی که ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز در ایران استخراج و پالایش می‌شود اما تا می‌توانیم مصرف می‌کنیم به طوری که صادرات قطع می‌شود لذا این تولید به جایی نمی‌رسد بلکه محیط زیست را هم نابود می‌کند.

ستاد بحران استان قزوین موفق عمل کرد

امام جمعه موقت تهران با تقدیر از مدیریت خوب بحران سیل در استان قزوین بیان کرد: خوشبختانه در قزوین بارش‌های اخیر بسیار بالا بود و در شرایطی که میانگین بارش کشور حدود ۹۸ میلیمتر در سال‌های گذشته بود امسال شاهد بارش حدود ۱۰۰ میلیمتری بودیم.

حجت الاسلام ابوترابی گفت: در استان قزوین مدیریت بحران توانست با ارزیابی دقیق ظرفیت رودخانه‌ها، هدایت سیلاب‌ها و استفاده از ظرفیت آبگیری سد نهب گام‌های اصولی برای جلوگیری از سیلاب بردارد و این تدبیر استان را از سیلاب نجات داد.

وی اضافه کرد: نگاه منطقی به تصمیمات عالمانه و مبتنی بر نگاه کارشناسی در این شرایط لازم است تا باغستان که در معرض آسیب است، آسیب نبیند.

ابوترابی بیان کرد: مهندسی باغستان قزوین به گونه‌ای طراحی شده که سیلاب‌های شدید به باغستان‌ها هدایت می‌شده و این باغستان‌ها سرمایه ارزشمندی هستند که باید آنها را حفظ کنیم.


وی افزود: شهر به گونه‌ای ساخته شده که باغستان بتواند محیط زیست و هوای شهر را پاکیزه نگهدارد، هویت قزوینی‌ها به داشتن باغ بود، اما چه شد که بخش عمده این باغ از بین رفته است.

حجت الاسلام ابوترابی بیان کرد: باغستان آهسته آهسته آسیب دید و در حال حاضر سیلاب‌هایی که باغستان‌ها را آباد می‌کرد امروز یک تهدید شده است.

وی افزود: هر قدر اصولی‌تر، منطقی‌تر و علمی تر برخورد کنیم و با مبانی علمی جلو برویم کمتر آسیب می‌بینیم زیرا در حوزه‌هایی که بر اساس مبانی درست گام برداشته‌ایم نتیجه گرفته‌ایم.

امام جمعه موقت تهران افزود: ایجاد اعتماد بین دولت و ملت مهم است و در این راستا شایسته سالاری اهمیت دوچندانی دارد اما در این شرایط در برخی انتصاب‌ها نقد جدی داریم که چرا ثبات و شایسته سالاری توجه نمی‌شود.

وی در ادامه با اشاره به شعار امسال اظهارداشت: تولید حداکثری و مصرف حداقلی راه رونق اقتصادی است و باید دانست ما یک اقتصاد کاملاً متنوع داریم و اهتمام مدیران به رونق تولید با کاهش هزینه‌ها و شایسته سالاری محقق می‌شود.

ابوترابی فرد افزود: چون هزینه‌های اداره کشور سنگین است هر چه درآمد کسب می‌شود و یا استقراض می‌کنیم در امور جاری هزینه می‌شود لذا باید هزینه‌های کشور به حداقل کاهش داده شده و منابع به جایی هدایت شود که تولید رونق گیرد.

کد خبر 4582425

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =