انتخابات هند؛ بزرگترین رویداد دموکراتیک جهان

انتخابات پارلمانی هند از امروز ۱۱ آوریل آغاز می‌شود و در آن ۹۰۰ میلیون نفر حائز شرایط رأی دادن هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، از امروز اا آوریل (۲۲ فروردین) انتخابات پارلمان هند همزمان با انتخابات عمومی آغاز خواهد شد. هفت روز برای انتخابات مناطق مختلف در این کشور یک میلیارد و سیصد و پنجاه میلیون نفری تعیین شده است و قرار است آرا در روز ۲۳ ماه می (۲ خرداد) شمارش شوند.

نخست وزیر فعلی هند «نارندرا مودی» که رهبر حزب هندو و ملی گرای بهاراتیا جاناتا است در پی نخست وزیر شدن برای دوره پنج ساله بعدی است. طی بررسی‌ها شغل، ملی گرایی، وضعیت کشاورزان، دین و طبقات اجتماعی از مسائلی هستند که بر این انتخابات تأثیر می‌گذارند.

انتخابات عمومی هند در هفت روز که از پنجشنبه آغاز می‌شود برگزار خواهد شد. در این انتخابات ۹۰۰ میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن در بزرگترین رویداد دموکراتیک جهان هستند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اتحاد حاکمِ نخست وزیر هند «نارندرا مودی» با تمرکز بر امنیت ملی نسبت به شغل و کشاورزی اکثریت زیادی را به خود جلب نخواهد کرد. موارد زیر موارد اصلی مؤثر در جذب آرا در انتخابات هستند. آرای به دست آمده در ۲۳ ماه می به شمارش گذاشته می‌شود.

شغل

با داشتن جمعیتی که بخش زیادی از آن زیر ۲۵ سال هستند و هر ساله به نیروی کار افزوده می‌شوند کمبود شغلِ ایجاد شده در زمان مودی یک مسئله مهم است. تحقیقی که توسط انجمن نظارت بر انتخابات برای اصلاحات دموکراتیک در مورد ۲۷۰ هزار نفر انجام شده است نشان داده است به دست آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر از مهم‌ترین اولویت‌های رأی دهندگان است. اطلاعات به دست آمده از یک اتاق فکر خصوصی تحت عنوان مرکز نظارت بر اقتصاد هند نشان می‌دهد نرخ بیکاری به ۷.۲ درصد در فوریه افزایش پیدا کرده است. بالاترین نرخ بیکاری مربوط به سپتامبر ۲۰۱۶ بوده است.

یک گزارش دولتی که یکی از روزنامه‌های هند به نام Business Standard آن را فاش کرده گویای آن است که نرخ بیکاری طی یکسال در نظر گرفته شده که به ماه ژوئن ۲۰۱۸ ختم می‌شود به ۶.۱ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان ۴۵ سال اخیر بوده است. حزب کنگره، حزب مخالف اصلی قول داده است تلاش کند نرخ بیکاری را به نصف کاهش دهد.

ملی گرایی شدید

امنیت ملی مودی با درگیری هوایی که با پاکستان رخ داد شناخته می‌شود که در آن ۴۰ سرباز هندی کشته شدند و بعد ادعا شد کار نظامیان اسلام گرای مستقر در پاکستان بوده است. اولین حمله این چنینی در سال ۱۹۷۱ رخ داد، اکنون حزب بهاراتیا جاناتا ملی گرای هندو مودی (BJP) می‌گوید مصمم فرستادن هواپیماهای جنگی به پاکستان برای بمباران اردوگاه آموزشی به علت حمایت اسلام آباد از نظامیان تروریست است.

نخست وزیر پاکستان عمران خان گفت به هیچ گروه نظامی اجازه نخواهند داشت از خاک پاکستان برای حمله به خارج از مرزها استفاده کنند. ولی تحقیقات نشان داد به نظر می‌رسد درگیری‌های رخ داده در طول ماه‌های فوریه و مارس باعث محبوبیت مودی شده است. حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) همچنین به مردم ایالت جامو و کشمیر، تنها ایالت با حداکثر مسلمان قول داده است مناقشات این منطقه که دهه‌ها است رو به افزایش است را متوقف کند.

مسائل مربوط به کشاورزی

شرایط رو به وخامت برای میلیون‌ها کشاورز فقیر که درگیر افزایش هزینه‌ها و کاهش ارزش محصول هستند از دیگر عوامل مؤثر بر این انتخابات است. حدود نیمی از جمعیتی که در بخش کشاورزی به فعالیت مشغولند بخش مهمی از رأی دهندگان را به خود اختصاص می‌دهند.

بیش از ۸۰ درصد از این جمعیت که تقریباً ۲۶۳ میلیون کشاورز هستند کمتر از ۲ هکتار زمین کشاورزی در اختیار دارند. پس از، از دست دادن قدرت کنگره در سه ایالت بزرگ متمرکز بر کشاورزی در ماه دسامبر حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) اعلام کرد سالانه در بودجه فوریه خود به خرده کشاورزان سالانه ۶۰۰۰ روپیه (۸۶.۲۲ دلار) کمک خواهد کرد. کنگره نیز قول کمک داد و گفت برنامه اشتغالی را تضمین می‌کند که کشاورزان بتوانند در ازای ۱۵۰ روز کار در سال صاحب خانه‌هایی روستایی شوند. این حزب همچنین به فقیرترین خانواده‌های هندی قول کمک سالانه ای بالغ بر ۷۲۰۰۰ روپیه را داد.

دین و طبقات مختلف جامعه هند

حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) در راستای به دست آوردن رأی اکثریت هندو در اعلامیه‌ای بار دیگر تعهد خود مبنی بر ساخت معبدی هندو در شهر «آیودیا» را که درباره اش با مسلمانان بحث است را یادآور شد.

هندوها مسجدی را که در قرن ۱۶ در آنجا ساخته شده بود را در سال ۱۹۹۲ ویران کردند و ضمن آغاز یک فتنه به آن دلیل ۲۰۰۰ نفر کشته شدند که به همین دلیل از بدترین رویدادهای بعد از استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ به شمار می‌آید.

نظام طبقاتی سرسختانه هندوها به ویژه در شمال هند نقش کلیدی را در سیاست به عهده دارد. در یکی از ایالت‌های شمالی هند به نام «اوتارپرادش» که بیشتر از هر ایالت دیگری قانون گذاران را انتخاب می‌کند دو حزب اصلی منطقه حامیان خود را که از طبقات اجتماعی متفاوت بودند ادغام کرده‌اند تا یک حزب مخالف قوی در برابر بهاراتیا جاناتا تشکیل دهند. سه سیستم قدمت دار از سه گروه طبقات اجتماعی بالا هستند، دیگر طبقات اجتماعی از بقیه پایین‌تر و مهجورتر هستند به علاوه اینکه طبقات پایین خود به زیر گروه‌ها و جوامع کوچک‌تر تقسیم می‌شوند.

کد خبر 4587474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =