۱۷۸ طرح هادی امسال در روستاهای استان قزوین اجرا می شود

قزوین- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین گفت: امسال ۱۷۸ طرح هادی با اختصاص ۱۹۸ میلیارد ریال اعتبار استانی و ملی در در روستاهای استان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اصغر گونجی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان با تشریح مهمترین اقدامات انجام شده اولویت‌های سال جاری را نیز بیان کرد.

گونجی تصریح کرد: بیش از یک هزار طرح در ۶۵۸ روستای استان تهیه شده که برای آن ۹ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی اضافه کرد: همچنین با اختصاص ۲۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نسبت به تهیه و بازنگری ۱۰۷ طرح هادی روستایی در استان در سال گذشته اقدام شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین تصریح کرد: از مجموع ۸۴۳ روستای استان طرح هادی در ۳۸۶ روستا اجرا شده که ۶۵ طرح به پایان رسیده است.

صدور ۶۲ هزار و ۶۰۰ سند روستایی

در خصوص صدور سند روستایی نیز تاکنون ۵۶ هزار و ۵۰۰ سند در روستاها و ۶۱۰۰ سند شهری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر شده است که به طور متوسط سالانه دو هزار واحد مسکونی سند دار می‌شود.

گونجی گفت: در اجرای عملیات جابجایی روستاها تاکنون ۵۳۰۰ قطعه زمین در مناطق تحت پوشش از جمله سیاهپوش، آلتین کش، الموت و چند روستا در بویین زهرا واگذار شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین یادآور شد: از محل سهمیه قیر رایگان ۸۰۰ هزار مترمربع روکش آسفالت در ۱۹۶ روستا انجام شده و امسال نیز ۴۵۰ هزار مترمربع روکش آسفالت با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در ۱۳۰ روستا انجام می‌شود.

گونجی اظهار داشت: طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۴ آغاز شده و از سهمیه ۴۴۰۱۵ واحد با اختصاص ۴۸۲ میلیون تومان عملیات بهسازی ۲۷ هزار و ۲۱۵ واحد به پایان رسیده است.

احداث مسکن برای افراد کم درآمد

وی تصریح کرد: یکی از رسالت‌های مهم بنیاد مسکن احداث واحد برای اقشار کم درآمد است که سهمیه استان ۳۱۸ واحد است که در سال قبل ۱۷۰ واحد ساخته شد و امسال هم ۲۸۰ واحد احداث می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین یادآور شد: برای دریافت تسهیلات احداث مسکن ۱۰ هزار و ۲۷۰ نفر به بانک معرفی شدند و ۹ ۲۴۳ فقره پرونده منجر به عقد قرارداد شد.

گونجی بیان کرد: امسال نیز در این زمینه ۲۸۰ واحد مسکونی ویژه اقشار محروم با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان ساخته می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین یادآور شد: همچنین ۷ میلیارد و ۷۳۸ میلیون تومان وام قرض الحسنه در قالب ۱۵ هزار و ۷۲ فقره به افراد پرداخت شده است.

فعالیت ۳۰ دفتر نظام فنی روستایی

گونجی اظهار داشت: برای نظارت بر ساخت و سازهای روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تاکنون ۳۰ دفتر نظام روستایی با استقرار ۶۶ کارشناس فعال شده است.

وی افزود: برای بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله در استان کرمانشاه و شهرستان گیلان غرب تعداد ۲۰۹ روستا با ۳ هزار و ۹۷۷ واحد مسکونی احداثی و ۱۱ هزار واحد تعمیری تحت پوشش قرار گرفت که استان قزوین بازسازی ۵ هزار و ۴۵۶ واحد را برعهده گرفت.

گونجی گفت: میزان اعتبارات اختصاص یافته به این طرح ۳۳۰ میلیون تومان است که ۲ هزار و ۷۹۷ واحد توسط بنیاد مسکن قزوین تکمیل شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین یادآور شد: همچنین بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده در زلزله‌های آوج، آبگرم، رودبار الموت و تاکستان با اختصاص ۹۴ میلیارد تومان تعداد ۱۹ هزار و ۵۲۲ واحد توسط این بنیاد بازسازی شد.

وی اظهار داشت: با امضای تفاهم نامه مشترک نسبت به احداث مسکن برای خانواده‌های دارای دو معلول استان قزوین به تعداد ۱۰۵ واحد اقدام شده است.

گونجی بیان کرد: طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در ۱۴ روستای هدف گردشگری اجرایی شد که اعتبار اختصاص داده شده ۴۳۲ میلیون تومان بوده است.

وی گفت: در اجرای طرح بهسازی مسکن روستایی دارای بافت با ارزش روستایی دو طرح با ۶۷۴ میلیون تومان اعتبار عملیاتی شده است.

استقرار در مناطق سیل زده لرستان

گونجی در ادامه گفت: پس از وقوع سیل در لرستان اکیپ‌های کارشناسی بنیاد مسکن از ۱۲ فروردین در شهرستان دلفان و نورآباد مستقر شدند تا برای ارزیابی خسارات ناشی از سیل دو شهر و ۴۴۳ روستا اقدام کنند.

وی بیان کرد» تعهدات ما در زمینه واحدهای احداثی و تعمیراتی است که پیش بینی می‌شود تا ۳ هزار واحد را شامل شود.

گونجی اظهار داشت: برای کمک رسانی به مناطق سیل زده لرستان تعداد ۲۵ دستگاه ماشین آلات با ۶۰ نیروی انسانی به نورآباد لرستان اعزام شده‌اند که ۳۰ ارزیاب به مدت ۱۰ ماه در منطقه مستقر خواهند شد که تعداد ۱۴۵۰ واحد احداثی و ۲۸۰ واحد تعمیری تحت پوشش بازسازی این بنیاد قرار گرفته است.

۴۷ هزار واحد روستایی مقاوم سازی شده است

وی در ادامه در خصوص نوسازی و مقاوم سازی واحدهای روستایی هم گفت: از مجموع ۹۴ هزار واحد روستایی تاکنون ۴۷ هزار مسکن نوسازی و مقاوم سازی شده که ۵۰ درصد آنها را شامل می‌شود.

۳۴ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی بنیاد مسکن

گونجی همچنین اظهار داشت: اعتبارات عمرانی استان بنیاد مسکن بیش از ۳۹ میلیارد تومان است که ۳۴ میلیارد تومان آن تخصیص یافته که اولویت‌های امسال اجرای طرح‌های هادی در همه روستاها و تکمیل طرح‌های نیمه تمام است.

کد خبر 4591412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =