اشعار حافظ باعث پیشرفت تمدن آلمان شده است

کرمان - هنرمند آلمانی گفت: افراد بسیاری در آلمان حافظ را می‌شناسند و به عقیده من اشعار حافظ باعث پیشرفت تمدن آلمان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، گونتر اوکر پیش از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران کارهای هنری خود را در قالب شعری ترسیم کرد و بیان داشت: خیلی خوشحالم از این که به کشوری آمدم که از لحاظ فرهنگی برایم بسیار اهمیت دارد.

وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه چه انگیزه‌ای باعث شد تا در خصوص حافظ هنر خود را ارائه کند؟ گفت: از سن ۲۰ سالگی اشعار حافظ روی من تأثیر گذاشته و در روح من رخنه کرد و بعد از تحقیقاتی که کردم متوجه شدم واقعاً در روح من این اشعار تأثیرگذار بود.

هنرمند برجسته آلمانی در مورد این که آیا در سطح جهان افراد دیگری هستند که به حافظ علاقمند باشند و کارهای خود را بر همین اساس ارائه کنند؟ گفت: حتماً اشخاصی هستند که بر روی این مسئله تحقیق کرده اند اما به عقیده من این اشعار یک حالت روحی دارد که وقتی به روح تعلق می‌گیرد این روح برای خود تندیسی برای شخص درست می‌کند.

اوکر در پاسخ به این که چرا هنر خود را از نقاشی سنتی به سمت هنری سوق داده است اظهار داشت: من در جایی به دنیا آمدم که در آن موقع تمام دنیا از بین رفته بود وقتی جنگ تمام شد همه چیز در هنر از بین رفته بود و در آن زمان حس کردم که باید سیستم هنری خود را عوض کنم و بیشتر به سمت شعر و روح حرکت کنم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم شعر باعث آزادی روح انسان می‌شود و حرکتی در انسان به وجود می‌آورد که باعث آزادی روح می‌شود.

این هنرمند آلمانی گفت: این در کارهای هنری من وجود دارد که این برای دنیا مهم است و مشخصاً حافظ در آن زمان برای من استاد بزرگی بود که باعث شد با خواندن اشعارش روحم آزاد شود.

وی تصریح کرد: کشفیاتی کردم که باعث شد تا افکار آزادتری داشته باشم خودم را آزاد کنم و دنیای اطرافم را بیشتر بشناسم چون با خواندن هر بیت باعث شد تا دنیایم تغییر کند و آثاری به وجود بیاورم. با مطالعه اشعار حافظ هر کسی این حس را می‌گیرد؛ آرامش پیدا می‌کند و آرامشی برای انسان به وجود می‌آورد.

وی در خصوص این که اولین بار با پای برهنه به حافظ احترام گذاشته است و آیا این کار در سایر آرامگاه‌های افراد مهم انجام داده است گفت: من فرهنگ ایران را می‌شناسم و برایم افتخار بود که بدون کفش و با پای برهنه وارد مقبره ایشان شوم.

هنرمند آلمانی در خصوص این که آیا تعلق خاطر خاصی به شعر خاصی از حافظ دارد گفت: نه بیت مشخصی نبوده ولی از همان ابتدا قدرت بسیار بسیار شگفتی در این اشعار می‌دیدم که از همان موقع این علاقه در من به وجود آمد. این اشعار چنان قدرتی دارد که هر کسی با این اشعار آشنا می‌شود این قدرت را می‌بیند که چقدر بودن در این کره خاکی جای ستایش دارد.

وی چقدر در پاسخ به این که چقدر به واسطه خلق آثار خود اشعار حافظ را در کشورش ترویج داده است، بیان کرد: خواندن اشعار حافظ باعث شد که خودم را بشناسم و بعد با خواندن اشعار وی موقعیت آن زمان را شناختم و در من انقلابی به وجود آمد که باعث شد به دنبال کشف دنیا بروم. حافظ را مشخصاً در آلمان خیلی‌ها می‌شناسند و خصوصاً گوته که از ۶۰ سالگی حافظ را شناخته بود به عقیده من اشعار حافظ باعث شده تمدن آلمان پیشرفت کند.

وی ادامه داد: از اشعار حافظ این حس به وجود می‌آید که این اشعار جلوتر از خود او و دنیای امروزی ما بوده و افرادی که این اشعار را مطالعه می‌کنند باعث شده تا روح وجودی خود را کشف کنند. همچنین اشخاصی که دنبال یاد گرفتن هستند روحشان به یک پیشرفتی رسیده لذا در انسان تأثیرات خوبی ایجاد می‌کند که ریشه‌اش از اشعار حافظ به وجود آمده و این نمایشگاه نشاندهنده این است که قدرت یک هنرمند چقدر است.

اوکر ابراز داشت: معتقدم که حافظ هنرمند بسیار بزرگی است که توانسته با افکار خود ارتباط خوبی به وجود بیاورد که باعث شده دنیای خاصی را به وجود آورد که با شناخت آن افراد از درون آزاد می‌شوند. اگر بخواهیم حافظ را بشناسیم کسی است که انسان را به حدی می‌رساند که وی را از روزمرگی خارج می‌کند و انسان را به کمال می‌رسد و این حالت باعث شده ما مسائل و رفتارمان را به شکل درست، مرتب و انسانی ادامه دهیم.

وی ادامه داد: وقتی ما کسی را می‌شناسیم باعث خودشناسی بیشتر در خود ما می‌شود خلق آثار حافظ شعر تنها نیست بلکه باعث پیشرفت انسان‌ها می‌شود. حافظ درست مقابل افکار بسته قرار دارد من از زمان زرتشت بر روی ایران تحقیقات داشتم کاملاً در اشعار حافظ مشخص است که مرتباً از خدا نام برده‌اند حتماً شعرای قبل از ایشان هم این حس را داشته‌اند.

این هنرمند آلمانی با بیان اینکه غیر از حافظ سعدی و تعداد دیگری از شعرای ایرانی را می‌شناسم، گفت: در آثار شعرای دیگر هم مطالعه داشتم اما همه تفکراتم را بروی شعر حافظ متمرکز کرده‌ام زیرا وقتی با حافظ کار می‌کنم چنان تحت تأثیر قرار می‌گیرم که از روزمرگی خارج می‌شوم و با خود می‌گویم سروده‌های این مرد بزرگ در آن زمان چقدر برای ما در مسائل روزمره فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد از نظر من حافظ شاعری قدیمی نیست بلکه برای همه ادوار است.

کد خبر 4600062

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =