بنادر شرق هرمزگان محور توسعه صادرات غیر نفتی با کشورهای همسایه

جاسک - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: بنادر شرق استان هرمزگان محور توسعه صادرات غیر نفتی با کشورهای همسایه هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، خلیل قاسمی در حاشیه بازدید مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت از بنادر شرق استان هرمزگان در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی شهرستان جاسک گفت: با توجه به نامگذاری سال ۹۸ توسط مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید، یکی از محورهای رونق تولید بحث بازار و بدست گرفتن بازارهای خارجی و صادرات غیر نفتی است که می‌تواند جهشی برای اقتصاد ما باشد.

وی افزود: با توجه به تحریم‌های ظالمانه علیه کشور ایران یکی از راهکارهای مقابله با تحریم تقویت تجاری با کشورهای همسایه است که امیدواریم با کمک شما و فعالین اقتصادی در مقیاس شهرستان و منطقه به این امر مهم دست پیدا خواهیم کرد.

قاسمی به روابط استان هرمزگان با کشور عمان اشاره کرد و افزود: روابط بین استان و کشور عمان روابط سنتی است.

وی همچنین به فعالیت تجاری استان پرداخت و اعلام نمود نسبت به سال گذشته رشد ۱۵۶ درصدی صادرات را شاهد هستیم که امیدواریم با همت و تلاش فعالاین اقتصادی شاهد آمار و ارقام بالاتری باشیم.

در ادامه مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان اظهار داشت: با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده در شرق استان به ویژه بندر جاسک، این شهرستان به دروازه صادراتی استان خصوصاً صادرات محصولات کشاورزی تبدیل می‌شود و شهرستان جاسک محور توسعه سواحل مکران است.

مسعود پاکزاد گفت: شهرستان جاسک ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف دارد و با دستور استاندار هرمزگان اراضی پایین دست سد جگین در این شهرستان احیا می‌شود که این موضوع نقش مهمی در تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید دارد.

وی افزود: شهرستان جاسک ۳۵ درصد لارو میگوی کشور را تولید می‌کند و از پروژه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در این شهرستان حمایت می‌شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان بیان داشت: تسریع در صدور مجوزات، واگذاری زمین و تسهیلات بخشی از فرآیندی است که در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد و باید به سمت تقویت تولیدات صادراتی به عنوان راهبرد اولویت دار حرکت کنیم.

در پایان مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در شهرستان‌های شرق هرمزگان رونق صادارت و واردات را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: برای توسعه صادرات و اشتغال پایدار در بنادر شرق هرمزگان توسعه زیرساخت‌های بندری و لجستیکی در این بنادر ضروری است.

مسعود کمالی اردکانی با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از بنادر تجاری تیاب، کرگان، کوهستک، سیریک و جاسک افزود: برای رونق اقتصادی منطقه و توسعه هر چه بیشتر این بنادر باید با انجام یک برنامه ریزی مناسب جهت احیا، تجهیز و توسعه زیرساخت‌های صادراتی این بنادر اقدام شود.

وی گفت: با توجه به تاکید رهبر انقلاب اسلامی بر توسعه سواحل مکران سازمان توسعه تجارت از سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت‌های شرق هرمزگان حمایت می‌کند.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران توسعه تجارت را یکی از راهبردهای اساسی برای رونق اقتصادی عنوان کرد و گفت: باید با انجام سرمایه گذاری‌های هر چه بیشتر وضعیت زیرساخت‌های صادراتی در کشور را ارتقا دهیم.

کمالی اردکانی گفت: ۳۰ درصد صادرات کشور از شرکت‌های کوچک انجام می‌شود که بنادر تیاب تا جاسک جز بنادری هستند که تجارت خرد در آن صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: این بنادر ظرفیت‌های خوبی برای تجارت با همسایگان دارند که باید با ارتقا زیرساخت‌ها در جهت رشد و توسعه این بنادر گام برداریم.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در سال گذشته صادرات کشور ایران رشد ۳۷ درصدی به کشور عمان داشته است که پتانسیل خوبی برای توسعه بندر جاسک بشمار می‌رود.

کد خبر 4612398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =