پرندگان مهاجر مهمان تالاب گاوخونی شدند/ دبی آب ۲۵۰ لیتر بر ثانیه

اصفهان - سرپرست معاونت نظارت و پایش محیط زیست اصفهان گفت: با توجه به بارش‌های فصلی مناسب،از فروردین ماه برخی پرندگان مهاجر مانند فلامینگو پس از حدود دو سال بار دیگر مهمان تالاب گاوخونی شدند.

حسین اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به بارش‌های فصلی مناسب فروردین امسال برخی پرندگان مهاجر مانند فلامینگو پس از حدود دو سال بار دیگر مهمان تالاب گاوخونی شدند.

وی افزود: تالاب گاوخونی موقعیت خاصی در مرکز کشور دارد بدین معنا که در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر آبزی قرار دارد و بر این اساس برخی از این پرندگان مطابق سوابق مهاجرت از اواخر اسفند تا اوایل فروردین ماه در طول مسیر در کناره‌های این تالاب فرود آمدند.

حضور فلامینگو، اردک، پرستوهای دریایی، پلیکان در جوار گاوخونی

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان بیان داشت: بر این اساس اکنون شاهد حضور گونه‌هایی ماند فلامینگو و دیگر پرندگان کنار آبزی مانند غاز، اردک، پرستوهای دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم در جوار تالاب گاوخونی هستیم.

وی ادامه داد: بارش‌های اخیر موجب شد تا حدود ۱۰ درصد از تالاب گاوخونی آبگیری شود و بخشی از پوشش گیاهی تالاب نیز بار دیگر پس از مدت‌ها احیا شود.

پیگیر حق‌آبه محیط زیستی تالاب گاوخونی هستیم

اکبری در ارتباط با تأمین حق آبه محیط زیستی تالاب گاوخونی تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال سال آبی خوبی داشته‌ایم و در سرشاخه‌های زاینده رود نیز بارندگی‌های خوبی انجام شده است امیدواریم حق آبههای زیست محیطی تالاب تأمین شود و در این زمینه پیگیر نیز هستیم.

دبی کنونی تالاب گاوخونی ۲۵۰ لیتر بر ثانیه است

وی با بیان اینکه بارش‌ها و سیلاب‌های فروردین ماه موجب افزایش دبی تالاب تا ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب بر ثانیه شد، گفت: دبی کنونی تالاب گاوخونی ۲۵۰ لیتر بر ثانیه است.

کد خبر 4613912

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =