اثر هر عمل در این عالم باقی می ماند/ حسابرسی از گناهان انسان

آیت الله مدرسی گفت: انسان هر کار خوب یا بد، کم یا زیاد، کوچک یا بزرگ را که انجام می‌دهد از او یک اثری صادر می‌شود و این اثر وجود دارد و از بین نمی‌رود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع تقلید کربلای معلی و مفسر تفسیر من هدی القرآن بامداد شنبه چهارم خردادماه در ادامه تفسیر و تدبر در سوره قیامت گفت: خداوند اعمال ثبت شده انسان را به وی متذکر می‌شود و توجیه گری او را برای فرار از ارتکاب این اعمال، نوعی دروغ می‌داند.

این مجتهد و مفسر شیعی بیان کرد: در ابتدای سوره قیامت خداوند دو مسئله را متذکر شده است که اول آن دادگاهی است که در وجدان هر کس قرار دارد و به نفس لوامه تعبیر شده است و دوم هم دادگاه اعظم روز قیامت است. در آیاتی که امشب تلاوت شد باز به همین دو مسئله اشاره شده ولی با تفسیر و دقت بیشتری بیان شده است. محور اساسی سوره قیامت همین مسئله مسئولیت پذیری است و مسئله دوم هم اینکه انسان می‌خواهد اشتباهات خود را توجیه کند.

متذکر کردن انسان از ثبت همه اعمالش

مفسر تفسیر من هدی القرآن با اشاره به آیه ۱۳ سوره قیامت گفت: در این آیه خداوند می‌فرماید: «یُنَبَّأُ الْإِنْسَانُ یَوْمَئِذٍ بِمَا قَدَّمَ وَأَخَّرَ» در روز قیامت انسان با تمام اعمالی که در دنیا انجام داده روبرو می‌شود. خدا او را متذکر می‌کند که هر کاری که انجام دادی همه این کارها ثبت و نوشته شده و از آن آمارگیری شده است و حتی آمار آن هم مشخص است به حدی که چند و چون آن هم واضح است.

وی بیان کرد: در آیه قبل گفتیم انسان دنبال توجیه اعمال خود و به نوعی فرار از آن است، اما در روز قیامت تمام اعمال خود را ثبت شده مشاهده می‌کند، حتی خطاها و اشتباهاتی که در گذشته کرده و خودش فراموش نموده آنها را در قیامت به او تذکر می‌دهند. سپس در انتهای آیه خداوند می‌فرماید: «بِمَا قَدَّمَ وَأَخَّرَ»، حتی اعمالی که در اول زندگی انجام داده اید یا در آخر زندگی، همه آن اعمال را در روز قیامت به شما متذکر می‌شوند. انسان کارهایی را که انجام می‌دهد، به مرور فراموش می‌کند و یادش می‌رود؛ و فکر می‌کند خدا هم یادش می‌رود، در صورتی که خدا همه اعمال ما را ثبت و ضبط کرده است. و در قرآن می‌فرماید: «یَوْمَ یَبْعَثُهُمُ اللَّهُ جَمِیعًا فَیُنَبِّئُهُم بِمَا عَمِلُوا أَحْصَاهُ اللَّهُ وَنَسُوهُ».

آیت الله مدرسی با بیان مثالی برای روشن شدن بحث، اظهار کرد: امروز در دنیا، علمی معروف به علم انرژی است؛ در این علم می‌گوید: هیچ چیز معدوم نمی‌شود. تحول در دنیا هست ولی عدم نیست. مثلاً ما نفت را به یک نیروگاه می‌دهیم و الکتریسیته تولید می‌شود، سپس آن تبدیل به برق می‌شود، حالا برق یک جا را گرم می‌کند و گرما هم در جو پخش می‌شود. نتیجه اینکه این چیز هست و به چیزی دیگری تبدیل شده ولی از بین نرفته است. این آلودگی آسمان هم از همین انرژی است که آسمان را آلوده کرده است، چون اصل آن از بین نرفته است.

صدور یک انرژی از هر کار و عمل انسان و باقی ماندن تا روز قیامت

این اندیشمند و محقق شیعی انجام هر کار را صادر شده از یک انرژی دانست و گفت: انسان هر کار خوب یا بد، کم یا زیاد، کوچک یا بزرگ را که انجام می‌دهد از او یک انرژی صادر می‌شود و این انرژی وجود دارد و از بین نمی‌رود. مثلاً فردی نمازی می‌خواند، شاید در ظاهری چیزی نباشد اما این نماز هست؛ چون از این فرد که نماز خوانده یک انرژی صادر شده و او از این انرژی استفاده کرده، رکوع و سجودی داشته و صدور این انرژی از این فرد صورت گرفته است، حالا چه برونی و چه درونی این انرژی از این فرد صاد شده و همه این انرژی‌های صادر شده در علم خدا هست. حالا شاید یک روز بشر پیشرفت کند و به این علم خدا برسد، که اگر رسید یک چیزهای غریب و عجیبی را مشاهده خواهد کرد.

وی ادامه داد: بنابراین گفته اند کسی که نماز می‌خواند این نمازش به آسمان می‌رود، و از آسمان‌های مختلف عبور می‌کند تا به عرش برسد و آنجا متوقف شود. این عبور از آسمان‌ها هم نیاز به امضا دارد تا بتواند مثلاً از آسمان اول به آسمان دوم برود. در این آسمان‌ها باید هر کس یک امضایی کند تا به عرش برسد، حالا خدایی نکرده یک موقع این نماز امضا و تأیید نمی‌شود و آن را پس می‌دهند.

صادر شدن بوی گند از دهان با گفتن دروغ و باقی ماندن آن تا قیامت

این مجتهد شیعی افزود: آن وقت دروغ هم همین جور مثل نماز است. کسی که دروغ می‌گوید از دهان او یک بوی گندی صادر می‌شود که این بوی صادر شده می‌ماند و یک روز آن را بر سر آن فرد دروغ گوینده می‌زنند و به او برمی گردد.

۲۴ صندوقچه در قیامت برای هر روز در دنیا

آیت الله مدرسی با اشاره به وجود ۲۴ صندوقچه برای اعمال هر شبانه روز انسان، گفت: روایت است که هر شبانه روز ۲۴ صندوق وجود دارد که در روز قیامت یک سری صندوق‌های کوچک به شخص می‌رسد که اعمال هر ۲۴ ساعت عمر او در آن صندوق‌ها قرار دارد. یکی از این صندوقچه‌ها را باز می‌کنند، می بیند خالی است و آن فرد می‌گوید در این لحظه خواب بودم و عملی از من سر نزد، صندوق بعدی را که باز می‌کنند می‌بینند پر از طلا و جواهرات و بوی خوش است، می‌گوید در این لحظه مشغول نماز خواندن بودم، بعد یک صندوقچه دیگر را باز می‌کنند که می بیند بوی گند می‌دهد و در آن پر از مار و عقرب است، و می‌گوید در این لحظه مرتکب گناه و خطا شدم. سپس حضرت می‌فرماید: این کارهای انسان در هر شبانه روز است که همه آنها ثبت شده است.

وی افزود: یکی از کارهای مهمی که باید دنبال آن بود تا به وسیله آن کارهای خطای خود را از بین برد، مغفرت است. با مغفرت از خدا بخواهید که کارهای خطای شما را از بین ببرد. به خدا بگویید: خدایا به قدرت خودت که قدرت مطلق است، این خطاهای مرا از بین ببر. خداوند در روز قیامت به مؤمنین لطف می‌کند و هر کار بدی که در گذشته داشته اند را از یادشان می‌برد، که رنجور و ناراحت نشوند، اما در دنیا نباید خطاها را از یاد ببریم، بلکه همواره از خدا درخواست مغفرت و بخشش کنیم.

دفتر حسابرسی گناهان توسط خود شخص

آیت الله مدرسی با بیان اینکه در گذشته علما و زهاد دفتر حسابرسی اعمال داشتند، گفت: علما و زهاد ما در قدیم دفتر حسابرسی اعمال داشتند و اگر در روز گناهی از آنها سر می‌زد، آن را در آن دفتر یاداشت می‌کردند و خودشان به حساب خودشان حسابرسی می‌کردند. گفتند یکی از علما حدود ۶۰ یا ۷۰ سال عمر داشت که این عالم داشت دفتر حسابرسی خود را بررسی می‌کرد و دید در این ۷۰ سال عمرش ۷۰ تا گناه در این دفترش ثبت شده است وقتی آن را دید یک صیحه و فریاد زد و همانجا از غصه این گناهان فوت کرد. و خداوند می‌فرماید: «یُنَبَّأُ الْإِنْسَانُ یَوْمَئِذٍ بِمَا قَدَّمَ وَأَخَّرَ».

وی ادامه داد: در گذشته رسم برخی از مؤمنین این بود که پولی جمع می‌کردند و می‌گفتند: رد مظالم است. رد مظالم نوعی صدقه است که این افراد می‌گفتند مثلاً در بچگی مراقب نبودم و شیشه همسایه را شکستم، یا کار و خطایی کردم که یادم نیست و یا فرد را الان نمی‌شناسم که از او حلالیت بگیرم، پس برای کسب حلالیت مبلغی را با عنوان رد مظالم صدقه می‌دادند.

این مفسر قرآن کریم افزود: حالا در روز قیامت به انسان می‌گویند: «یُنَبَّأُ الْإِنْسَانُ یَوْمَئِذٍ بِمَا قَدَّمَ وَأَخَّرَ»، اینها همه اعمال تو در دنیا است. وقتی به او بگویند تو در فلان جا خطا کردی او به شدت ناراحت می‌شود، حالا اگر این خطاب از سوی خدا باشد، انسان چه وضعی پیدا می‌کند؟ در صورتی که وقتی خداوند تجلی کرد، کوه متلاشی شد، حالا وای اگر خدا از ما ناراضی باشد.

گفتنی است؛ این جلسات هر شب ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۳:۳۰ در «تهران، خیابان ۱۵ خرداد شرقی، کوچه امامزاده یحیی (ع)» در حال برگزاری است. همچنین این مراسم سحرگاه حدود ساعت ۲ بامداد در برنامه زلال سخن از شبکه سوم سیما پخش می‌شود.

کد خبر 4626317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =