مسئله امامت قلب فریضه «حج» است

قزوین- نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: مسئله امامت قلب فریضه «حج» است که بدون آن حج، ناقص خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی شب چهارشنبه در همایش حج اظهار کرد: خداوند فرائضی را برای بندگانش درنظر گرفته که آنها با دیگر عبادات متفاوت است؛ در قرآن کریم می‌خوانیم که خداوند از همه مردم با هر دین و مسلکی خواسته که او را پرستش کنند و عبادت و بندگی او را بجای بیاورند.

امام جمعه قزوین افزود: اما زمانی که خداوند بحث روزه را مطرح می‌کند، می‌فرماید ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بگیرید و زمانی که از «حج» صحبت می‌کند آن را فرصتی برای حضور بندگانش معرفی می‌کند که دارای استطاعت شده اند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه استطاعت به معنای وجود آمادگی مادی و معنوی برای حضور در مراسم حج است، ابراز کرد: در مراسم حج سه نکته "امامت و ولایت و رهبری" باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، زیرا قلب حج امامت است که بدون آن حج، ناقص خواهد بود.

وی گفت: امامت فقط مختص به امامان معصوم نیست، در دوران غیبت که امام زمان (عج) ما غایب است چه کسی متولی و سرپرست مسلمانان جهان خواهد بود؟ دشمن با طایفه طایفه کردن مسلمانان جهان و با ایجاد اختلاف بین آنها به دنبال منافع خود است تا با نگاه تمسخر و تحقیر به این جمعیت عظیم میلیاردی نگاه کند.

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: در عصر غیبت باید رهبری وجود داشته باشد که بتواند مدیریت مسلمانان جهان و این نیروی انسانی عظیم و سرمایه‌های عظیم طبیعی را عهده دار شود.

امام جمعه قزوین بیان کرد: اگر در روایات دینی بر بحث امامت و ولایت تاکید شده بدین دلیل است که این دو موضوع مهم فقط برای دوران امامت خود ائمه نیست، بلکه مخصوص به همه دوران و زمان غیبت امام زمان (عج) است.

وی با تاکید بر اینکه ما در دوران غیبت هم نیازمند، کرامت عزت و اقتدار و وحدت و استقلال هستیم، ابراز کرد: "امام و ولایت" همانند نماز و حج و خمس و زکات مربوط به همه دوران‌های زندگی ماست و نباید فقط احکام دین را قطعه قطعه کرد و ولایت و امامت با امام عجین و متعلق به همه عصرها و زمان‌هاست.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: حکومت و رهبری امام خمینی (ره) و پس از ایشان امام خامنه ای، سایه‌ای از ولایت امام زمان (عج) هستند و طبق روایات دینی ما در زمان غیبت، امام جامعه مسلمانان هستند.

وی بیان کرد: مشرکان امروز جهان امریکا و اسرائیل هستند که ما در مراسم حج از آنها برائت می‌جوئیم که امام جامعه در این فضا نقش تأثیرگذاری دارد که هرسال رهبر عظیم الشان ما بیانیه برائت از مشرکان را با اقتدار اعلام می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: باید بدانیم که ستون بودن نماز یعنی همه مسائل دین به نماز مربوط می‌شود و ستون نماز هم ولایت است که مرکزیت نماز را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: مفسرین کفر ورزیدن به حج را اینگونه تفسیر می‌کنند که یعنی کسانی که حج خود را به جای نمی‌آورند و نسبت به تکلیف الهی کفران می‌ورزند؛ یعنی کفر در عقیده ندارند بلکه کافر عملی هستند.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: امام باقر (ع) در ادامه سخنان خود به «زراره» فرمودند؛ از پیامبر (ص) روایت شده که روزه سپری در برابر آتش جهنم است و هیچکدام از ۴ ستون قبلی جایگزین ندارد اما روزه جایگزین دارد و قضای آن را به جای می‌آورید. "

امام جمعه قزوین بیان کرد: امام باقر (ع) در ادامه حدیث خود فرمودند: اصل و اساس همه چیز امامت و ولایت است و رضایت خدای متعال پس از ایمان به او، اطاعت از امام و رهبر است و هرکس پیامبر و ائمه را اطاعت کند خدای متعال را اطاعت کرده است.

وی گفت: همان پیامبر و امامانی که خدای متعال اطاعت از آنها را هم راستا با اطاعت خود معرفی می‌کند فرموده اند؛ در زمان غیبت امام زمان (عج) از فقیه جامع الشرایط اطاعت کنید.

کد خبر 4639578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =