اعزام زائران ایرانی به حج تمتع در قالب ۵۷۳ کاروان

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر در قالب ۵۷۳ کاروان عازم سفر حج و تمتع می‌شوند و درخواست افزایش سهمیه1۰ هزارنفررا نیز داده ایم که در صورت موافقت افزایش پیدا می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رشیدیان اظهار داشت: میانگین سنی حجاج کشورمان امسال ۵۶ سال است ضمن آنکه حدود ۴۳ هزار نفر از زائران ایرانی را بانوان و بیش از ۳۷ هزار نفر دیگر را مردان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط جسمی و سنی حجاج برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص تغذیه، تدارکات و غیره در این سفر معنوی اندیشیده شده تا شرایط زیارت زائران در مراسم و اعمال حج تا حد امکان با ارائه خدمات مناسب و باکیفیت از سوی عوامل دست‌اندرکار اجرایی و کارگزاران تسهیل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اعزام کاروان‌های حجاج به سرزمین وحی از ۱۷ تیرماه آغاز می‌شود، گفت: پروازهای اعزامی به حج تا روز ۱۴ مرداد ماه ادامه می‌یابد و بازگشت نخستین کاروان حجاج هم از ۲۵ مرداد ماه مصادف با ۱۶ ذی‌الحجه شروع و تا ۱۷ شهریور ماه به‌طول می‌انجامد.

وی با یادآوری اینکه موسم حج در گرم‌ترین ایام سال برگزار می‌شود و دمای هوا بالاست‌، عنوان کرد: تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای خدمات‌رسانی مناسب به حجاج اندیشیده شده چنانکه در حوزه حمل‌ونقل بین‌شهری شاهد بهره‌گیری از اتوبوس‌های باکیفیت و جدید در ارائه خدمت به زائران مان خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه باید مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌های خدماتی و کارگزاری و نیز بخش‌های ستادی به‌خوبی به مسئولیت خود واقف باشند، افزود: همه باید نسبت به مناسک‌، اعمال و برنامه‌ریزی‌ها آگاه بوده و توجیه باشند و با سعه صدر و توجه و تمرکز بر شرح وظایف به اداره امور حجاج بپردازند.

این مقام مسئول همکاری و هم‌افزایی و تعامل مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌های ستادی و اجرایی را ضرورتی اساسی در خدمت‌رسانی سریع، صحیح و مناسب دانست و گفت‌: در برنامه‌ریزی‌ها به‌ویژه ایام تشریق با هماهنگی و تعامل نزدیک برنامه‌ریزی و اقدام شود تا مبادا خللی در کار روی دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید خدمات باکیفیت و متناسب حقوق زائران انجام بگیرد، گفت: دست‌اندرکاران در عین رعایت این مباحث از هر گونه اسراف پرهیز کنند.

رشیدیان، اوج موسم حج را عملیات تشریق دانست و تصریح کرد: با توجه به تعداد بیشتر بانوان در مناسک و وقوف اضطراری در این ایام، باید پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌های به‌گونه‌ای باشد که مشکل و ضعفی در کار نمود نیابد و همه هماهنگ با هم در یک راستا عمل کنند.

وی سفر حج را فرصتی مغتنم برای رسیدن حاجیان به قله‌های معنویت و اخلاق دانست و اضافه کرد: تمامی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اعم از اجرایی و فرهنگی برای نیل به این هدف است، بنابراین کارهای فرهنگی فقط مختص روحانیون کاروان‌ها نیست و مدیران هم باید در راستای این هدف اهتمام کنند و در این میان رعایت مباحث فرهنگی، داشتن خوی نیکو و برخورد پسندیده‌، توجه به آراستگی و نیز راهنمایی به‌همراه سعه صدر در ارائه خدمت شایسته بسیار حائز اهمیت است.

رشیدیان در ادامه بر جانشین‌پروری از سوی مدیران کاروان‌ها تأکید کرد و گفت: باید به انتقال تجربیات خود پرداخته و نیروهای قابل رشد شناسایی و از ظرفیت آنها استفاده شود.

به‌گفته وی، دست‌اندرکاران حج و مدیران می‌توانند ایده‌ها و پیشنهادات خود را در جهت هرچه بهتر شدن فرایندها ارائه دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت با ابراز اینکه «ما (این سازمان) حرکت در مسیر حج هوشمند و تسهیل ارائه خدمات به زائران و حجاج را محور عمل خود قرار داده‌ایم»، افزود: باید در این مسیر از فناوری‌های جدید در ساماندهی، آموزش، ارائه خدمات و غیره بهره بگیریم و در حوزه بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی‌، اینترنت و نرم‌افزارهای کاربردی نوین نیز فعالیت‌های مناسبی صورت گرفته است.

کد خبر 4643195

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =