دولت به وعده جبران خسارت سیل عمل کند/افزایش ۱۲۰درصدی کشف موادمخدر

الیگودرز- رئیس‌کل دادگستری لرستان با بیان اینکه انتظار داریم دولت به وعده‌های خود در رابطه با جبران خسارت سیل عمل کند، گفت: آمار کشف مواد مخدر در استان بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر بدری ظهر امروز سه شنبه در شورای اداری الیگودرز با اشاره به اینکه مسئله سیل که پیش آمد تمام توجهات و امکانات به سمت جنوب استان رفت؛ در منطقه شرق دو تا سه نقطه داشتیم که باید به آن توجه می‌شد و فرماندار الیگودرز با همین امکانات محلی و رایزنی با تهران و اصفهان توانست مشکل این مناطق را حل کند. از جمله مشکلات مسیر ززو ماهرو، ریزش کوه و… اظهار داشت: مدیریت ایشان در بحث بحران سیل جای تقدیر و تشکر دارد.

انتظار داریم دولت به وعده‌های خود در رابطه با جبران خسارت سیل عمل کند

وی با بیان اینکه سیل هم فراگیر بود، بسیاری از پل‌ها و جاده‌ها تخریب شد و عملکرد مجموعه دستگاه‌های اجرایی در استان خوب بود اما هنوز مشکل حل نشده است، انتظار داریم دولت به وعده‌های خود عمل کند، تصریح کرد: در برخی قسمت‌ها هنوز چادرها جمع نشده است و دولت باید به وعده‌های خود عمل کند، اگر بحث بازسازی و اسکان است اینها را تأمین کند، برخی مناطق دیگر امکان ساخت مجدد خانه نیست، در سال‌های گذشته مسامحه شده و برخی خانه ساخته اند و سند هم گرفته اند. نمی‌خواهیم اجازه دهیم در این مسیرها دیگر ساخت و ساز صورت گیرد.

رفع مشکلات نیاز به پشتیبانی دولت دارد، باید پول و اعتبار بدهند تا این وضعیت را سامان بدهیم

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه دولت به تعهدات خود باید عمل کند، یک مقدار پول و اجاره داده شده اما این کفاف نمی‌کند، انتظار می‌رود در مرحله اول محل اسکان سیل زدگان چاره اندیشی شود، افزود: مجموعه کار و عملکرد و ارزیابی که از دستگاه‌های اجرایی داریم عملکرد خوب و قابل قبولی دارند اما رفع مشکلات نیاز به پشتیبانی دولت دارد، باید پول و اعتبار بدهند تا این وضعیت را سامان بدهیم.

بدری با اشاره به اینکه در بخش حاکمیتی برخی دستگاه‌ها نیاز به پشتیبانی جدی دارند، به ویژه در این مناطق که فقر اقتصادی و گرفتاری‌های معیشتی است، یادآور شد: از یک سو باید از اموال عمومی حفاظت کنیم نگذاریم به اراضی ملی دست اندازی شود و از سوی دیگر معیشت مردم را تأمین کنیم.

آمار قتل و تیراندازی در استان جای نگرانی دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آمار قتل و تیراندازی‌ها در استان جای نگرانی دارد و به شدت افزایش یافته است، باید بررسی‌ها شود که علت افزایش خشونت چیست؟ فقر و گرفتاری است و یا وضعیت منطقه، به هر روی جای نگرانی دارد. ادامه داد: آمار قتل از ابتدای سال تاکنون بیشتر ناشی از اختلافات شخصی بوده و بحث سرقت و مسائل امنیتی نبوده است؛ دادستان مرکز لرستان را مأمور کردیم با حضور نیروهای ذی ربط جلسه بگیرند تا پرونده‌ها به صورت فوق العاده بررسی شود.

آمار کشفیات مواد مخدر بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه حمل سلاح یک مسئله امنیتی است، تصریح کرد: در پرونده‌های دیگر دستگاه‌های دیگر به کمک آمده‌اند، مثلاً در مواد مخدر علاوه بر پلیس، اطلاعات و سپاه هم وارد شده‌اند لذا می‌بینید موفقیت خوبی به دست آمده است. آمار کشفیات مواد مخدر بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است. این امر نشان می‌دهد همکاری بین دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی خوب بوده است.

کشفیات خوب سلاح قاچاق در غرب لرستان

بدری با تاکید بر اینکه همکاری بین بخشی را باید به سایر تهدیدهایی که ممکن است باعث اخلال در کار مردم شود تسری دهیم، به ویژه در حوزه نگهداری سلاح که در خیلی از استان‌های کشور دیده می‌شود، افزود: در رابطه با حمل سلاح قاچاق کشفیات خوبی هم داشته‌ایم، مرتب گزارش می‌رسد به ویژه در غرب استان که کشفیات خوبی شده است.

وی با اشاره به اینکه در مورد خرید و فروش‌های جزئی سلاح در شهرها و یا مناطق روستایی هنوز اشراف اطلاعاتی کافی نداریم، باید این را قوی کنیم، گفت: برخی می‌گویند در منطقه‌ای پاسگاه وجود ندارد اما این دلیل نمی‌شود، بخشداران و دهیاران یک وظیفه اداری دارند یک وظیفه انتظامی، باید از اموال عمومی حفاظت و تهدیدها را شناسایی کنند. دهیار وظیفه دارد مسائل را مرتب گزارش کند.

در حوزه بسیج محله محور پیشرفت خوبی نداشته‌ایم

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در حوزه بسیج محله محور پیشرفت خوبی نداشته‌ایم و باید این را توسعه دهیم، تصریح کرد: در یک برهه زمانی تعطیلات عید که نگرانی در حوزه سرقت‌ها داشتیم آمار به شدت کاهش یافت چون بسیج وارد عمل شد و گشت زنی کرد. لذا برای کاهش آسیب‌ها باید با برنامه ریزی حرکت کنیم و دستگاه قضائی هم آمادگی پشتیبانی دارد.

بدری در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله ساخت و ساز در اراضی ملی اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت و ساز غیرمجاز تبعات دارد و بحران ایجاد می‌کند. یکی از جهات سیل همین بود که ساخت و ساز در مناطقی صورت گرفته بود که خسارات سیل را افزایش داد؛ هیچ دستگاهی حق ندارد به ساخت و سازهای غیرمجاز خدمات بدهد.

سال گذشته ۱۷ مورد قصاص در لرستان اجرا شده است

وی با بیان اینکه نیازمندی روستاییان در حوزه مسکن باید تأمین شود، الان برنامه ما برای روستاها ۱۰ ساله است، این کفاف نمی‌دهد، باید برنامه ۴۰ ساله تدوین شود، طرح هادی را بر این اساس باید تدوین کرد تا روستاییان وارد ساخت و ساز غیرمجاز نشوند، تصریح کرد: سال گذشته ۱۷ مورد قصاص اجرا کردیم، اینها بازتاب دارد، گاهی اوقات یک قتلی می‌شود در منطقه‌ای و سال‌ها این فتنه ادامه می‌یابد، این نشان می‌دهد که از راه مجازات نمی‌توانیم جلوی تخلفات را بگیریم، باید رویکرد پیش بینی را دنبال کنیم. البته جرایم ریشه‌های متعدد دارد، اما باید روند رو به افزایش جرم را مهار کنیم.

غالب مدیران استانی ما آدم‌های سالمی هستند

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه باید راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم را بررسی و پیشنهاد داد، در رابطه با جعل و اختلاس و سو استفاده مالی باید راهکارهای رفع خلاء در سیستم اداری ارائه شود، حراست‌ها را هم باید فعال کرد، افزود: حراست باید با جرأت کار خود را انجام دهند، فساد امروز باعث سلب اعتماد مردم نسبت به عملکرد دستگاه‌های اجرایی می‌شود و اخبار فساد هم بزرگ جلوه داده می‌شود و این تصور ایجاد می‌شود که فساد در دستگاه‌ها شایع است؛ اینطور نیست، غالب مدیران استانی ما آدم‌های سالمی هستند.

بدری با اشاره به اینکه فسادی که رخ می‌دهد در لایه‌های پایینی است، یک مسئول حسابداری یک خلائی در کار گردش مالی است و از این خلاء استفاده می‌کند و مبلغی را حیف و میل می‌کند، باید این خلاء ها را شناسایی کنیم، اظهار داشت: در پرونده‌های کلان کشوری می‌بینیم که میلیاردها تومان رفته است، این مبلغ یک روز که نرفته، حداقل چندسال طول کشیده تا این سو استفاده صورت گرفته است؛ باید حراست شود تا به موقع از جرایم جلوگیری شود.

کد خبر 4644192

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha