ثبت ملی و جهانی روستاهای خراسان رضوی را دنبال می کنیم

مشهد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:ثبت ملی و جهانی روستاهای استان می تواند آنها را به مقصد گردشگران خارجی تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار مهر ابوالفضل مکرمی فر صبح پنج شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در محل اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهار کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی روستاها و در گام بعدی ثبت جهانی است چرا که با ثبت جهانی روستاها، زمینه معرفی آثار تاریخی یا صنایع دستی به دنیا فراهم می‌شود و روستاها از طریق ثبت جهانی به مقصد تورهای گردشگران خارجی تبدیل می‌شود.

وی افزود: یک از مسیرهای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به صنایع دستی است، بیش از ۳۶۰ رشته صنایع دستی داریم و از نظر تعدد و تنوع هم ردیف با کشورهای چین و هند هستیم و در عین حال بیش از ۸ هزار هنرمند در استان داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: خراسان رضوی ۶۷۰۰ روستا دارد که ۳۴۰۰ روستا خالی از سکنه شده‌اند و ۳۳۰۰ روستا دارای سکنه است، توجه به صنایع دستی می‌توانست به جلوگیری از خالی شدن سکنه این روستاها کمک کند.

مکرمی فر بیان کرد: آمادگی داریم در هر کدام از صنایع دستی که در شهرستان‌ها و روستاهای استان ظرفیت وجود دارد آموزش داده و تسهیلات پرداخت کنیم، سال گذشته نیز حدود ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شده است.

وی افزود: فروشگاهی متمرکز برای فروش صنایع دستی نداریم و با وجود اینکه ۷۰ شرکت تعاونی روستایی در استان فعال هستند اما یک فروشگاه صنایع دستی نداریم.

هم چنین در این مراسم مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: سازمان تعاون روستایی استان حدود ۷۰۰ تشکل را در اختیار دارد و ۶۰۰ هزار نفر در اتحادیه‌های استان و شهرستانی و تعاونی‌های تولید، کشاورزی عضویت دارند.

محسن اسفندیاری افزود: این سازمان پتانسیل بالایی دارد و در صورتی می‌تواند به فعل درآید که از ظرفیت دیگر سازمان‌ها و نهاد و دستگاه‌ها استفاده کنیم، در همین راستا تفاهم نامه‌هایی را با کمیته امداد و نیروی انتظامی امضا کرده‌ایم.

اسفندیاری اظهار کرد: در بحث اشتغال خانگی و مثلث اقتصادی تبیین شده از سوی استاندار تشکل‌های ما در شهرستان‌ها می‌توانند همکاری و نقش فعالی داشته باشند..

کد خبر 4646098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =