سنای برلین خواستار آغاز کار موسسه الهیات اسلامی شد

اخبار مربوط به موسسه الهیات اسلامی در دانشگاه هومبولت در حالی در رسانه‌های آلمان منتشر شده که خبری از آغاز کار آن نیست. با این وجود، نمایندگان مجلس سنای برلین خواستار آغاز فعالیت آن شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخبار مربوط به مؤسسه الهیات اسلامی در دانشگاه هومبولت در حالی در این سال‌ها در رسانه‌های آلمان منتشر شده است که خبری از آغاز کار این مؤسسه نیست. با این وجود، نمایندگان مجلس سنای برلین از مسئولان این مؤسسه خواسته‌اند که کار خود را از ترم زمستان آغاز کنند. نمایندگان مجلس سنا اعلام کرده‌اند که انتظار دارند تا لیست پنج استاد انتخاب شده مؤسسه تا پایان ترم زمستان پیش‌رو تکمیل شود. اشتفان کراخ، وزیر علوم و تحقیقات در برلین در پاسخ به نمایندگان مجلس برلین اطمینان داد که این کار تا ترم زمستان انجام می‌شود.

به گفته کراخ، روند انتخاب استادان در حوزه‌های مختلف، یکسان نیست، اما در نهایت اعضای هیأت مشورتی باید استادان انتخاب شده را تأیید کنند. از سوی دیگر، بسیاری در این سال‌ها به ترکیب هیأت مشورتی مؤسسه انتقاد کرده‌اند. آنها معتقدند که تنها انجمن‌های اسلامی محافظه‌کار در هیأت مشورتی این مؤسسه حضور دارند. به طور مثال منتقدان معتقدند که اعضای فدراسیون شیعیان آلمان در تظاهرات ضد اسرائیل در برلین شرکت می‌کنند و به همین دلیل نباید در هیأت مشورتی دانشگاه حضور یابند.

کراخ توضیح داد که اگر هیأت مشورتی، نامزدی را به دلایل مذهبی رد کنند، دانشگاه باید شخص دیگری را به عنوان استاد معرفی کند و این استاد مجدداً باید مورد تأیید هیات مشورتی مؤسسه قرار گیرد. کار اصلی این مؤسسه آموزش معلمان و امامان خواهد بود. مسئولان دانشگاه انتظار دارند که در ابتدای کار، مؤسسه ۸۰ دانشجو داشته باشد. دولت برلین برای راه‌اندازی و کار این مؤسسه تا سال ۲۰۲۲، مبلغی در حدود ۱۳.۸ میلیون یورو در اختیار مسئولان دانشگاه هومبولت قرار داده‌اند.

از سال ۲۰۱۱، پنج مرکز دانشگاهی در حوزه الهیات اسلامی در آلمان کار می‌کنند. این مؤسسات در توبینگن، فرانکفورت، مونستر، اسنابروک و ارلانگن-نورنبرگ هستند. در سال ۲۰۱۸، مسئولان دانشگاه هومبولت در برلین تلاش کردند که ششمین مؤسسه الهیات اسلامی را نیز تأسیس کنند. پس از ماه‌ها بحث درباره محتوا و ترکیب هیأت مشورتی، مسئولان دانشگاه با تأسیس موسسه الهیات اسلامی موافقت کردند.

کد خبر 4657900

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =