برنامه مدیریت مصرف برق اعمال شد/ ثبت ۳۹۱ مگاواتی مصرف در ۱۴ تیر

یاسوج- برنامه مدیریت مصرف در کهگیلویه و بویراحمد با هدف کنترل مصرف برق و جلوگیری از خاموشی عملیاتی شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-پژمان امیدی: همه ساله در کشور با شروع فصل تابستان تراژدی پیک مصرف و خطر خاموشی بر قلب شبکه و نیروگاه‌ها حساسیت مدیریت مصرف را دوچندان می‌کند.

جریان برق به عنوان یکی از مهمترین نیازهای موتورهای محرکه در هر بخش اهمیت خود را در موارد قطعی به نحو ملموس‌تری نمایان می‌کند.

با فرا رسیدن فصل تابستان و به ویژه اوایل تیرماه تا اواسط شهریور ماه سایه غول خاموشی بر کالبد شبکه‌های توزیع سایه افکنده تا احتمال بروز این موارد از سایر فصول بیشتر شود.

بر اساس آمارهای کشوری، پیک بار ملی در چهاردهم تیرماه ۱۳۹۸ با ۵۰۱۳۱ مگاوات مصرف در ساعت ۲۲ به ثبت رسیده است.

این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۸.۲ را نشان می دهد.

با گذر از آمارهای ملی به محدوده جغرافیایی کهگیلویه و بویراحمد وارد می‌شویم. استانی که تأمین برقش با استان همجوارش یعنی خوزستان پیوند خورده و ۲۷۱ هزار مشترک برق را در خود جای داده است.

توپوگرافی کوهستانی منطقه خودنمایی شبکه های انتقال را از مرکز شهرها تا دور افتاده ترین روستاها به رخ می کشد.

تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار دارای کد روستایی در این استان از نعمت برق بهره‌مند هستند.

تعداد روستاهای برق دار کهگیلویه و بویراحمد به بیش از یک هزار و ۷۵۴ روستا می رسد و بکارگیری پنل های خورشیدی در برق رسانی به برخی مناطق نیز عملیاتی شده است.

ثبت پیک بار ساعت ۱۶ در گچساران

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد با ارائه آمارهای ثبت شده مصرف در روز چهاردهم تیرماه در گفتگو با خبرنگار مهر از ثبت ۳۹۱ مگاوات با پیک بار ساعت ۱۶ در استان خبر داد.

داود راهزادی با بیان اینکه در شب ۱۴ تیرماه ۳۸۵ مگاوات مصرف با پیک بار ساعت ۲۲ را در استان شاهد بودیم، افزود: آمار چهاردم تیرماه کاهش ۹. درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

راهزادی از مصرف ۱۵۱ مگاوات با پیک بار ساعت ۱۴ در شهرستان گچساران در ۱۴ تیرماه خبر داد و بیان کرد: این آمار نیز کاهش ۱۳ مگاواتی نسبت به مدت مشابه سال قبل را به ثبت رسانده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان از ثبت ۳۳، ۹۸، ۲۰، ۷۲ و ۳۳ مگاواتی مصرف در شهرستان‌های باشت، بویراحمد و دنا، چرام، کهگیلویه و بهمئی خبر داد و اظهار کرد: در چهاردهم تیرماه پیک بار شهرستان‌های بویراحمد و دنا در ساعت ۲۲ بوده و افزایش ۳ مگاواتی به نسبت سال قبل را شاهدیم.

وی ابراز داشت: پیک بار شهرستان‌های باشت، چرام، کهگیلویه و بهمئی به ترتیب در ساعت‌های ۲۱، ۱۵، ۱۶ و ۱۶ بوده است.

راهزادی گفت: در تاریخ ۱۴ تیرماه، افزایش مصرف بر حسب مگاوات در شهرستان‌های باشت، چرام، کهگیلویه و بهمئی با آمار شش مگاواتی، صفر، پنج و صفر مگاواتی همراه بوده است.

تغییر ساعات اداری اعمال شد

همچنین معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اجرای طرح مدیریت مصرف و اعمال تغییر در ساعات فعالیت بخش‌های مختلف خبر داد.

عزیز فیلی افزود: تغییرات در نظر گرفته شده بر اساس زمان بندی در بخش‌های اداری، صنعتی و کشاورزی اعمال می‌شود.

فیلی تصریح کرد: بر همین اساس از ۱۵ خرداد ماه تا ۱۵ شهریور تغییر ساعات اداری به ۶ و ۳۰ دقیقه تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه در مناطق گرمسیری و ۷ صبح تا ۱۴ عصر در مناطق سردسیری را خواهیم داشت.

فیلی خاطرنشان کرد: در حوزه مولدهای خود تأمین، اعمال تغییرات کنترل مصرف با همکاری در پوشش ساعت‌های ۱۱ تا ۱۵ از ابتدای تیرماه تا ۱۵ شهریور انجام می‌شود.

معاون عمرانی استاندار به مدیریت مصرف بخش صنایع و کشاورزی اشاره کرد و عنوان داشت: با محوریت کاهش مصرف صنایع فرا یک مگاواتی و کاهش ۳۰ درصدی مصرف، برنامه هدف از ساعت ۱۳ تا ۱۷ بیستم خرداد ماه تا ۱۵ شهریور عملیاتی می‌شود.

وی افزود: بر همین اساس ساعات کار شهرک‌های صنعتی تک شیفت را از ساعت ۶ تا ۱۳ از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور خواهیم داشت.

فیلی پیشنهاد اعمال خاموشی در برخی ساعات برای حوزه چاه‌های کشاورزی و ایستگاه‌های تأمین سوخت CNG را از دیگر محورهای این برنامه مدیریتی حوزه انرژی در فصل تابستان دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، اعمال برنامه‌های مدیریتی در کنار توسعه و ارتقای فرهنگ مصرف گام مؤثری در کاهش مصرف برق و کمک به تأمین برق پایدار در استان دارد. این روزها که گرمای تابستان بر کالبد سرزمین چهار فصل جولان می‌دهد، عبور از تابستان، حفظ و پایداری شبکه‌های توزیع تنها و تنها با همکاری مردم محور و نگاه صحیح دستگاه ها به اصول مدیریت مصرف محقق می‌شود.

کد خبر 4659149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =