پویایی اقتصادی سالانه ۵۰۰۰ روستا طبق برنامه ششم مدنظر قرار دارد

اراک- معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: طبق ماده ۲۷قانون برنامه ششم قرار است سالانه پنج هزار روستا شناسایی و برای شکوفایی اقتصادی آنها اقدام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر رزم جو عصر شنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی در اراک اظهار داشت: اشتغال روستایی یکی از کارهای ارزشمند دولت دوازدهم در راستای توسعه متوازن و اشتغال پایدار است که از محل صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار برای این کار اختصاص داده شده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور ادامه داد: اشتغال روستایی افزایش توسعه، بهره وری و پیشگیری از مهاجرت معکوس را به دنبال داشته است.

وی بیان کرد: در مجموع از ۱.۵ میلیارد دلار معادل ریالی ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاییان، مبلغ ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان ابلاغ و تخصیص پیدا کرده است و ۲۰ درصد آن باقی مانده است که امیدواریم تخصیص پیدا کند.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: از ۱۸ هزار میلیارد تومان، سه هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان مربوط به نهادهای حمایتی است.

وی بیان کرد: از مجموع طرح‌های ثبت شده در سامانه کارا ۱۰۲ هزار به مبلغ دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات مصوب شده که از این تعداد ۹۷ هزار طرح با اعتباری بالغ بر ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور اظهار کرد: از مجموع اعتبارات تخصیص داده شده به نهادهای حمایتی تاکنون ۳۶ درصد پرداخت و بیش از ۷۰ درصد اعتبار مربوط به سایر دستگاه‌ها پرداخت شده است. باید در جذب نهادهای حمایتی تسریع شود.

رزم جو گفت: نرخ بیکاری در سال ۹۷ در روستاها نسبت به سال ۹۶ از ۸.۲ به ۷.۹ رسیده است و اشتغال روستاییان در سال ۹۷ از رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال ۹۶ برخوردار بوده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور در خصوص تفویض اختیار وام‌های حمایتی به استان‌ها عنوان کرد: به دنبال این هستیم طرح‌های مربوط به نهادهای حمایتی به استان‌ها تفویض اختیار شود. باید تلاش کنیم انحرافات گزارشات نظارتی به حداقل برسد اگر در بحث گزارشات نظارتی اصلاحاتی نیاز است انجام دهیم و اگر موارد مشکوک است در کارگروه ملی مطرح شود.

وی گفت: به تعداد کافی یعنی ۱.۲ برابر متقاضی را برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به بانک‌ها معرفی کنیم و در صورت نبود شرایط افراد دیگر را جایگزین خواهیم کرد.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اظهار کرد: براساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم قرار است سالانه پنج هزار روستا ظرفیت‌های و پتانسیل‌های اقتصادی آنها را شناسایی کنیم و در جهت شکوفایی برنامه‌های اقتصادی آن تلاش کنیم چرا که باید خروجی قابل قبولی از اعتبارات مشخص شود.

کد خبر 4659509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =