انتقاد از روند نامطلوب ساماندهی محور خلازیر در منطقه ۱۹

عضو هیئت رئیسه شورا گفت: علی رغم گذشت چند ماه از ارائه برنامه ساماندهی محور خلازیر جنوبی، پیگیری ها نشان می دهد مسائل و مشکلات حاکم بر ناحیه سه از منطقه ۱۹ همانند گذشته به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا نژادبهرام درجلسه شورای اسلامی شهر تهران نسبت به روند نامطلوب ساماندهی محور خلازیر واقع در منطقه ۱۹ شهر تهران به شهردار، تذکر داد.

به گفته وی، ناحیه سه از منطقه ۱۹ کلانشهر تهران که شامل محله‌های دولتخواه شمالی، دولتخواه جنوبی، محله شهید کاظمی و اسماعیل آباد است از جمله مسئله دار ترین نواحی ۲۲ گانه پایتخت محسوب می‌شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر، توضیح داد که ۴۳۰ هکتار از مالکیت محله که قریب به ۵۰ درصد از کل ناحیه را در برمی گیرد متعلق به موقوفه مروی است که کل محله نعمت آباد را در بر می‌گیرد. همچنین ۳۷ کوره آجر پزی به مساحت ۱۴۰ هکتار در سطح ناحیه سه قابل مشاهده هستند که به جز تعیین تکلیف ۸ عدد کوره با مساحت ۳۷ هکتار، مابقی کوره‌ها بدون تعیین تکلیف و رها شده باقی مانده اند.

در تذکر نژادبهرام قید شده؛ اما علاوه بر مسائل وقفی و معضلات اراضی رها شده در محدوده آجر پزی، ۱۵۳ هکتار از مجموع ۷۶۰ هکتار ناحیه ۳ را محور خلازیر که معروف به قلب ضایعات فروشی‌های پایتخت است در برمی گیرد.

رئیس کمیته شهرسازی شورای شهر به آسیب‌های عمده ناشی از خیابان خلازیر اشاره کرد و گفت: انواع آلودگی‌های صوتی، بصری و زیست محیطی به علت ذوب غیربهداشتی ضایعات، دیوار کشی بی رویه و غیرقانونی املاک و عدم امکان شناسایی دقیق مالکان و بهره برداران، تردد معتادین و کارتن خواب‌ها در این محدوده، منجر به تشدید ناامنی و سایر مسائل و مشکلات شده است.

به گفته وی فاز مرکزی و جنوبی خیابان خلازیر که در حال حاضر مورد بهره برداری ضایعات فروشان و دلالان آهن و فلزات است، از مهم‌ترین مسائل منطقه و مهم‌ترین معضلات در انتقال مشاغل مزاحم محسوب می‌شود.

وی گفت: با توجه به برنامه ارائه شده توسط شهرداری منطقه پیرو جلسه ساماندهی وضعیت اراضی خلازیر با حضور معاون محترم دادستان مورخ ۹۷/۱۰/۱۵ مقرر شده بود شهرداری منطقه کلیه مشاغل و رسته‌های فعال در محدوده خلازیر اعم مجاز و غیر مجاز به تفکیک نوع فعالیت، زمان استقرار، وضعیت شهرسازی ملک و مکان تصرفی را به صورت شناسنامه‌ای با ذکر مصادیق و شرایط هر شغل و رسته تهیه کند و تا پایان خرداد ۱۳۸۸ با همکاری شورای تامین استان، فرآیند ساماندهی و جمع آوری ضایعات خلازیر جنوبی انجام پذیرد تا پس از رهاسازی گام‌های نخستین برای اجرای بند ۵ صورت جلسه ۴۸۹ کمیسیون ماده ۵ مبنی بر احداث بوستان ایرانیان به مساحت ۱۸۰ هکتار برداشته شود که علی‌رغم گذشت چند ماه از ارائه برنامه ساماندهی محور خلازیر جنوبی، پیگیری‌ها نشان می‌دهد مسائل و مشکلات حاکم بر ناحیه سه از منطقه ۱۹ همانند گذشته به قوت خود باقی است و گام جدی در این زمینه برداشته نشده است.

در همین خصوص نژادبهرام با توجه به اهمیت موضوع و تاثیرات نامطلوب اجتماعی و امنیتی آن به شهردار محترم تهران تذکر داد تا در قالب برنامه زمان بندی شده و به صورت جدی ساماندهی محور خلازیر با اولویت خلازیر جنوبی در دستور کار شهرداری منطقه و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران قرار گیرد.

کد خبر 4665915

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =