مزایای بالینی و اقتصادی تفکیک فرآورده های خونی در کشور

رئیس کل سازمان نظام پزشکی، گفت: تفکیک فرآورده های خونی علاوه بر مزیت های علمی و بالینی، مزایای اقتصادی زیادی برای کشور به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در آستانه بزرگداشت روز اهدای خون و در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه مشترک با سازمان انتقال خون، با اشاره به اینکه انتقال خون چرخه مهم سلامت کشور است، گفت: موضوع تفاهم نامه، همکاری های مشترک با محوریت آموزش، پژوهش، تدوین، ابلاغ و نظارت بر دستور العمل های مدیریت خون بیمار ، مصرف خون و فرآورده ها در سطح ملی و بین المللی با مدیرعامل سازمان انتقال خون به امضا رسید.

وی افزود: این تفاهم نامه عمدتا بر دو موضوع استوار است، اول تلاش برای استفاده درست و بهینه از خون و فرآورده های خونی که با این همه زحمت و هزینه تهیه می شود و سازمان نظام پزشکی نیز در کنگره ها، بازآموزی ها و تعاملاتی که با جامعه پزشکی دارد نحوه صحیح کاربری و استفاده به روز از خون و فرآورده های آن را آموزش دهد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: برای محقق شدن این امر لازم است تا راهنماهای بالینی را در جامعه پزشکی جاری ساخته و تعاملات مورد نیاز در این زمینه انجام شود.

ظفرقندی به موضوع دوم این تفاهم نامه در حوزه های آموزشی و پژوهشی اشاره و بیان کرد: با عنایت به رویکرد حمایتی نظام پزشکی از انجمن های علمی تخصصی، می توان کاری مشترک را  جهت پیشبرد علم در تولید، تهیه و کاربری فرآورده های خونی با سازمان انتقال خون انجام داد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون ایران یکی از بهترین ها در دنیا است، تصریح کرد: انتقال خون چه در بیماری های جراحی و چه در بیماری های داخلی، اطفال و بیماری های خود ایمنی نقش بسیار مهمی دارد و زحمات زیادی از گذشته های دور برای آن  کشیده شده و در این دوره هم پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است .

وی اظهار کرد : در بازدید از سازمان انتقال خون، مشاهده شد پیشرفت چشمگیری در این سازمان رقم خورده است. یکی از موارد قابل توجه تفکیک فرآورده های خونی از ابتدا است، یعنی نیازی نیست که خون کامل گرفته شده و بعد فرآورده های آن مورد تفکیک قرار گیرد، بلکه به طور مستقل پلاسما، پلاکت و سایر فرآورده ها گرفته و برای بیماران استفاده می شود .

ظفرقندی خاطرنشان کرد: تفکیک فرآورده های خونی علاوه بر مزیت های علمی و بالینی، مزایای اقتصادی زیادی برای کشور به دنبال دارد.

کد خبر 4680281

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =